Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: [mechanika] kolektor ssący,łopatki

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik Awatar KleMarine03
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    203
    BMW
    E65 730 D
    Skąd
    Siedlce
    Klapki zostały stworzone po to by były i na pewno do czegoś służą. Bawią mnie wypowiedzi znawców PL od inżynierów, że można usuwać nic się nie stanie......
    Klapek nie można usuwać to, że komuś się nic nie stało i jeździ to do czasu lub do czasu kiedy kolejnego mielona komuś sprzeda. Klapki plastikowe można wymienić na klapki metalowe z uchwytami metalowymi nie żadne zaślepki.
    Radzę doczyścić i ewentualnie wymienić jeśli się boisz, ale nie słuchać bzdur żeby usuwać bo dużo już takich znawców płakało...

  2. #12
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez KleMarine03 Zobacz posta
    Klapki zostały stworzone po to by były i na pewno do czegoś służą. Bawią mnie wypowiedzi znawców PL od inżynierów, że można usuwać nic się nie stanie......
    Klapek nie można usuwać to, że komuś się nic nie stało i jeździ to do czasu lub do czasu kiedy kolejnego mielona komuś sprzeda. Klapki plastikowe można wymienić na klapki metalowe z uchwytami metalowymi nie żadne zaślepki.
    Radzę doczyścić i ewentualnie wymienić jeśli się boisz, ale nie słuchać bzdur żeby usuwać bo dużo już takich znawców płakało...
    Klapki służą do zmiennej geometrii dolotu. Tyle, że większość ludzi woli mieć niewielki dołek w charakterystyce w dolnym zakresie obrotów niż ryzykować zerwanie klapki.

    Mechanicznie nic złego nie dzieje się gdy klapek nie ma. E60 LCI 525d(fizycznie 3.0d) nie miała klapek fabrycznie
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #13
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Właśnie ciekawy jestem jaki to ma efekt długotrwały. To, że nic się nie dzieje natychmiast, nie znaczy, że nie stanie się po np. 50.000km. Jakieś skutki tego mogą być. Na opale też teoretycznie pojeździć można, ale do czasu. Wydaje mi się, że jeśli w e60 nie ma ich fizycznie, wcale nie znaczy, że jak w naszym motorze usuniesz, to jest wszystko cacy. Może być jakoś inaczej rozwiązany programowo efekt, który pozwala na uniknięcie klapek.

    Pytanie teraz, czy moje wątpliwości są słuszne, czy po prostu jestem przewrażliwiony. Widzę jak w robocie na testach robią różne dochodzenia, bo coś tam się dzieje - coś się przyciera, coś tam się zapieka... Chodzi mi o to, że wiele razy widziałem, że diabeł tkwi w szczegółach i bardziej to mnie zastanawia. Skoro dół nie jest tak odczuwalny bez klapek, to może ich funkcja jest zakrojona na szerszą skalę.

    Co Wy na ten temat sądzicie?

    Według moich obserwacji, jak usunąłem klapki, to podczas muskania gazu czuć wibracje. Kiedyś tak miałem w Mercedesie W124, jak silnik łapał lewe powietrze. Jak będę miał czas, to wrzucę klapki z powrotem i zobaczę jakie będę miał spostrzeżenia. Teraz najeździłem się bez nich i skrupulatnie obserwowałem zachowanie silnika. Nic niepokojącego, poza tymi lekkimi wibracjami przy muskaniu gazu nie zauważyłem. Teraz czas na odwrócenie sytuacji. Napiszę jakie efekty to przyniosło.

  4. #14
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Zbichu
    Dołączył
    Sep 2015
    Posty
    566
    BMW
    Tymczasowo Audi
    Skąd
    Estoril
    Nie należy generalizować sprawy do wszystkich silników jeśli chodzi o tzw. klapki . Każdy z nich inaczej reaguje na usunięcie klapek. Inaczej wygląda to w M57 bmw, a inaczej w 1,9 Jtd fiata. Działanie sprawnych klapek ogranicza się do niskiego zakresu obrotów i często powiązane jest z działaniem zaworu egr. Nie spodziewałbym się jakichś strasznych rzeczy po usunięciu klapek nawet w perspektywie 50 czy 100 tkm w przypadku 3.0d BMW. Programowo wygląda to tak, że są mapy sterujące klapami i można je software'owo otworzyć. Pisałem już, że jeżeli w silniku zastosowano te klapy i istnieje obawa, że są one w kiepskim stanie (przebieg, jakość paliwa) to należy wymienić kolektor. Jeżeli ktoś uważa, że to za duży wydatek to lepiej niech usunie klapki. Jeśli usunięte zostały klapki to moja rada jest taka, aby wyłączyć egr. Pojawi się wtedy więcej czystego powietrza w zakresie niskich obrotów, co zniweluje w pewnym stopniu osłabienie dołu.

  5. #15
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    121
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Też właśnie zastanawiałem się, czy nie zamknąć EGR. Kolektor dolotowy miałem zasmolony lekko, ale klapki działały ok, było trochę nagaru na nich, pewnie gdyby nie EGR, to byłoby o wiele czyściej w środku...

  6. #16
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Zbichu chyba mi pisał, że jest opcja zamknięcia go na stałe. ISTĄ ja u siebie ograniczyłem go do 40mg/storke, więcej się nie da i też nie mogę, bo mi na TUV sprawdzają spaliny za każdym razem. Jak masz opcję, to zamykaj. Raz, że czystszy kolektor będzie, dwa, że skrzynia u mnie łagodniej zaczęła chodzić.

    Jak chcesz zadbać jeszcze o czystość kolektora, to polecam zamontować zewnętrzny separator oleju. 3,0 diesle, jak zresztą wiele silników turbo lubią ciągnąć olej odmą. Tutaj masz temat: http://7er.pl/showthread.php/43900-Oil-catch-can/page2
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 28-08-2016 o 12:07

  7. #17
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    409
    BMW
    g11 740d xdrive
    Skąd
    Elbląg.Cork
    W mojej e66 730d mam zasliepiony egr plus wyłaczony w ecu tak samo dpf off klapek brak :)Zrobiony program na 280km auto smiga super.Ostatnia trasa Francja-Polska 3 osoby plus bagaże srednia prękość 140-150 spalanie 6.5 litra na pełnym zbiorniku wyszlo prawie 1400km. Trasa Polska-Francja średnio 160-180 km spalanie 7.5litra sami byliśmy w szoku ile ta bestia paliła :

    Także nic złego się nie dzieje po wywaleniu egr-a i klap z kolektora mimo brak dpf auto nie kopci

  8. #18
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    121
    BMW
    E65 730d
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Dzięki Panowie za rozwianie wątpliwości. Czytałem już HTN o Twoim pomyśle na separator, na pewno będę musiał to zrobić, bo czasem puści krótkiego bąka siwego dymu po dodaniu gazu. Delikatnie zakopci przy pierwszym odpaleniu na zimnym silniku, a znacznie bardziej, gdy przygazuję kiedy silnik na postoju pochodzi kilka minut.

  9. #19
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    W poście #23 opisałem moje wrażenia po ponownym montażu klapek po dłuższym czasie: http://7er.pl/showthread.php/48053-K...t=klapy+wirowe

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •