Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21

Wątek: Światła mijania z czujnikiem zmierzchu w e38

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    2,061
    BMW
    750iL
    Skąd
    UK

    Thumbs up Światła mijania z czujnikiem zmierzchu w e38

    Planuję zakup ringów SMD jako świateł do jazdy dziennej. Ponieważ mam już auto zaprogramowane w ten sposób że światła mijania włączają się dopiero po zapłonie pomyślałem aby ten stan rzeczy pozostawić z małą modyfikacją:

    - ringi podłączyć do świateł pozycyjnych - świeciłyby się zawsze po zapłonie bo i pozycje świecą się razem z mijania

    ostatnio ściągając deskę u kolegi zauważyłem że po odłączeniu włącznika świateł od instalacji zapalają się na stałe pozycje - to zjawisko chciałbym wykorzystać w ten sposób:

    -przewód który załącza ostatnią pozycję włącznika świateł - czyli tą która uzależniona jest od zapłonu i włącza światła mijania - ten właśnie przewód puścić przez przekaźnik który rozłączy obwód gdy na zewnątrz będzie ODPOWIEDNIO JASNO*
    - jeśli obwód zostanie odłączony LCM pomyśli że stracił przełącznik i domyślnie palić się będą pozycje a więc razem z nimi dzienne
    - naturalnie kiedy się ściemni przekaźnik załączy obwód spowrotem i do pozycji z ringami dołączą światła mijania (xenon)
    - po wyłączeniu zapłonu czujnik zmierzchu również zostaje odłączony a przekaźnik załączy obwód spowrotem (o ile był on rozłączony - na dworze jasno) - LCM odzyska przełącznik w pozycji mijania i wyłączy wszystkie światła tak samo jak robi to w tej chwili.


    Można by pokusić się o dodatkowy przekaźnik który odłączy ringi w pozycji świateł pozycyjnych (poz. środkowa przełącznika) tak aby policaj w razie kontroli nie miał się do czego przyczepić oraz ukryty przełączniczek odłączający ringi oraz przekaźnik tak aby wszystko powróciło do stanu pierwotnego w celu jak powyżej :)

    Brzmi zawile ale jak to sobie wyobrazić jest banalnie proste.



    O ile nigdzie powyżej nie popełniłem błędu (zakładam że SMD nie oślepiają w nocy i można z nimi jeździć) to możemy przejść do części praktycznej planu:

    Należy zakupić czujnik zmierzchu, może któryś z fabrycznie stosowanych w samochodach? (http://allegro.pl/listing.php/search...jnik+zmierzchu)

    *...i wyliczyć wszystkie wartości napięć oporów itp aby działało to faktycznie po zmierzchu. Nie wiem, może dawało odpowiednio duże napięcie aby aby załączyć przekaźnik odcinający obwód ostatmniej pozycji przełącznika kiedy jest odpowiednio jasno?

    Zakładam że taki czujnik zostanie umieszczony wysoko na szybie czołowej obok czujnika deszczu aby uniknąć błędu z powodu świateł z naprzeciwka po zmroku...


    Liczę na wsparcie kolegów zajmujących się elektroniką - może ktoś ogarnie temat jaki czujnik zastosować i jak to połączyć w działający, odpowiednio czuły obwód z przekaźnikiem - kiedy będę miał taki obwód połączę wszystko u siebie i zrobię instrukcję montażu krok po kroku :)
    Ostatnio edytowane przez Michal750 ; 07-05-2012 o 02:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •