Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 53

Wątek: Xdrive Fakty i Mity Opony

  1. #41
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2017
    Posty
    62
    BMW
    X6M , F02 750 iL x-drive
    Skąd
    Polska
    [QUOTE=HTN;589800]T

    W realnej jeździe tak samo nowe opony mają różne średnice. Zakładając jednak, że nawet i są idealnie takie same, to siądzie taki ktoś jak ja (105kg żywej wagi) za kierownicę i już po lewej stronie jest inna średnica. Na zakręcie to już w ogóle powinno się wszystko zmielić, a przypadku poślizgu to już całkiem shake powinien wyjść. Stąd ja bym nie przesadzał z wcześniej wymienioną "wysokością bieżnika".


    Kłaniają się podstawy geometrii - po ugięciu pod obciążeniem obwód nie ulega zmianie w żaden istotny sposób . Nie ma takiej siły , która spowodowałby bez uszkodzeń rozciągnięcie minimim 2 warstw siatki stalowej które są w oponie oraz kilku warstw osnowy tekstylnej do takiego stopnia żeby zmienil się obwód. Opony powinny być najlepiej takie same na obu osiach czyli 4, ale jak różnią się ( przód z tyłem rzeżbą bieżnika czyli 2+2) to dramatu nie ma. Ważne żeby na osi były z tym samym bieżnikiem i rozmiarowo odpowiadały zaleceniom producenta. Zmieniając opony na o innych parametrach p+t muszą mieć zmieniony rozmiar o taką samą wartość obwodową. I tyle . A czy będą zwykłe czy runflaty znaczenie ma tylko w kwestii komfortu jazdy i przede wszystkim można na kapciu swobodnie do gumiarza dojechać.

  2. #42
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City

    Post

    W temacie wymiany oleju w napędzie xdrive

    otóż dziś wymieniłem i sprawa ma się tak:

    - moje auto ma korek spustowy więc jest łatwiej spuścić olej niż go wyssać, spuszczenie to nie problem gorzej z wlaniem bo chwila i cieknie bo jest pełne - trzeba uważać!
    olej czarny jak smoła wg mnie zdecydowanie do wymiany,
    - oleju weszło mi coś około 400 ml
    - zalałem czymś takim - zamiennik ale dobrej jakości ( @aldik tak wiem przez to padnie mi napęd itd) NIE NIE PADNIE :)
    - olej

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/...xDasPmQfSIykbP

    - wymiana przy 187,500 na liczniku
    - po zmianie jest ok mam wrażenie
    - koszt z robota 120 zł ale wymieniałem też świece itd więc może całościowo liczyli i tyle wyszło
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  3. #43
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Tego oleju to nawet nie skomentuje - przy okazji mogłes juz wymienić w przednim i tylnym "moście"

  4. #44
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    Tego oleju to nawet nie skomentuje - przy okazji mogłes juz wymienić w przednim i tylnym "moście"
    taaa na bank
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  5. #45
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez ADASIO Zobacz posta
    taaa na bank
    Ale tam też tego wchodzą jakies małe ilosci, ja od razu po zakupie to zrobiłem, eh Adasiu Adasiu ! E 65 olałem olej w tylnym moście i potem musiałem go naprawiać.

  6. #46
    Zaawansowany Użytkownik Awatar rexman
    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    595
    BMW
    e31
    Skąd
    Irlandia

    Post

    Cytat Zamieszczone przez bodek1 Zobacz posta
    a co tu autor miał na mysli???
    Przepraszam! Zmylił mnie źle edytowany post HTN'a przez Ciebie. Myślałem, że to cały Twój.
    Ale i tak moja wina, bo czytałem tylko ostatnią stronę.
    Ps. Mam tu prośbę do moderatorów, by wykasować niepotrzebne wątki. Nie wnoszą nic nowego i póki co, ich usunięcie nie spowoduje niespójności tematu. Dziękuje z góry! Obiecuję poprawę!
    Zostań dawcą szpiku kostnego... dkms.pl

  7. #47
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Cytat Zamieszczone przez bodek1 Zobacz posta
    Kłaniają się podstawy geometrii - po ugięciu pod obciążeniem obwód nie ulega zmianie w żaden istotny sposób . Nie ma takiej siły , która spowodowałby bez uszkodzeń rozciągnięcie minimim 2 warstw siatki stalowej które są w oponie oraz kilku warstw osnowy tekstylnej do takiego stopnia żeby zmienil się obwód.
    Po pierwsze zgodnie z Twoimi zasadami geometrii, pasywny układ kontroli ciśnienia nie miałby prawa działać, bo przecież niezależnie od tego jak bardzo opona siądzie, zawsze obwód jest ten sam.
    Po drugie - podeślij proszę fotkę jak stoi Twoje auto na asfalcie i czy tworzy idealne koło. Następnie zmierz odległość od osi do asfaltu i od osi do górnej części opony. Wtedy zrozumiesz o co mi chodziło i że liczy się obwód liczony od osi koła do asfaltu, a nie ogólny obwód koła.

  8. #48
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2017
    Posty
    62
    BMW
    X6M , F02 750 iL x-drive
    Skąd
    Polska

    Post

    HTN nie wiem co autor miał na mysli , ale wiem co napisał i to teraz przytaczam - "W realnej jeździe tak samo nowe opony mają różne średnice. Zakładając jednak, że nawet i są idealnie takie same, to siądzie taki ktoś jak ja (105kg żywej wagi) za kierownicę i już po lewej stronie jest inna średnica. Na zakręcie to już w ogóle powinno się wszystko zmielić, a przypadku poślizgu to już całkiem shake powinien wyjść. Stąd ja bym nie przesadzał z wcześniej wymienioną "wysokością bieżnika". "
    Poza tym w kwestii geometrii - to NIE MOJE zasady , ale nauki . Pisałem o braku zmiany obwodu koła pod obciążeniem co przy braku zmiany ciśnienia jest faktem. Obwód ulegnie zmianie wraz ze zmianą ciśnienia w oponie. I na tej zasadzie działa układ monitorujący ciśnienie tzw.
    pośredni czyli wykorzystujący czujniki ABS . Pompujesz opony do właściwych wartości i zatwierdzasz w ustawieniach. I nie ma znaczenia czy masz w aucie 1 osobę czy 5 i full bagaż. Dopóki zatwierdzone ciśnienie mieści się w granicach tolerancji czujników ABS system "śpi" . Tolerancja i zwłoka musi być chociażby z uwagi na jazdę w łukach . Jak ciśnienie istotnie spadnie ( wg mojego doświadczenia w X6 system działa przy różnicy około 0,8 bara - w F02 nie miałem okazji sprawdzić _) wtedy oczywiście obwód koła ulega zmniejszeniu koło szybciej się kręci i czujnik to wychwytuje informując o spadku ciśnienia . I tyle w temacie. A to oczym piszesz czyli ten "obwód" od osi koła do asfaltu nazywa się PROMIENIEM DYNAMICZNYM
    Ostatnio edytowane przez bodek1 ; 02-02-2020 o 22:22

  9. #49
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    Cytat Zamieszczone przez bodek1 Zobacz posta
    Dopóki zatwierdzone ciśnienie mieści się w granicach tolerancji czujników ABS system "śpi"
    Yhm, czyli jak siądzie 5 osób, to opona nie siądzie ani milimetra? Hmm, to ciekawa teoria, a u mnie w Pastuchu jak dzieciaki siądą po jednej stronie auta, a ja z ojcem po drugiej, to czujniki muszę zresetować, bo po kilometrze wyskakuje mi, że mam utratę ciśnienia. No, ale może to tylko zbieg okoliczności :). Ciekawe też, że jak załadowałem kiedyś 3,5-tonową przyczepę 5 tonami stali, to mi 4 opony o połowę siadły.

    Jak wytłumaczysz też, że na słupkach aut podawane są różne ciśnienia w zależności od tego ilu pasażerów i ile bagażu będzie na pokładzie?

    Cytat Zamieszczone przez bodek1 Zobacz posta
    A to oczym piszesz czyli ten "obwód" od osi koła do asfaltu nazywa się PROMIENIEM DYNAMICZNYM
    No widzisz, piszesz tutaj takie mądre rzeczy wyszukane na szybko w google, a wcześniej piszesz o jakiś niezmiennych obwodach, które szlag wie co tutaj mają do rzeczy i mądrujesz się jaki to Ty dobry z geometrii jesteś. To teraz wejdź w opis, który znalazłeś i doczytaj jak zmienia się ten Twój "promień dynamiczny" i że nie jest on tylko zależny od ciśnienia, jak to powyżej stwierdziłeś.

    Cytat Zamieszczone przez bodek1 Zobacz posta
    Dopóki zatwierdzone ciśnienie mieści się w granicach tolerancji czujników ABS system "śpi" . Tolerancja i zwłoka musi być chociażby z uwagi na jazdę w łukach .
    Znowu się czepię - w tym przypadku tolerancja czujników ABS nie ma znaczenia, bo jest bardzo szybka i dokładna (0,1km/h, czasowo jest zależny od gęstości upakowania elementów referencyjnych na piaście lub łożysku). Bardziej bym tutaj powiedział, że zwłoka pojawienia się informacji jest zaprogramowana, bo sam fakt odnotowany jest natychmiastowo.

    Cytat Zamieszczone przez bodek1 Zobacz posta
    Jak ciśnienie istotnie spadnie ( wg mojego doświadczenia w X6 system działa przy różnicy około 0,8 bara - w F02 nie miałem okazji sprawdzić _) wtedy oczywiście obwód koła ulega zmniejszeniu koło szybciej się kręci i czujnik to wychwytuje informując o spadku ciśnienia
    ... i tutaj bym też tak nie generalizował, bo na Run Flat'cie też czujnik da znać, jak spadnie ciśnienie. Bardziej chodzi o wspomniany przez Ciebie "promień dynamiczny", a bardziej jego zmiana.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 03-02-2020 o 20:41

  10. #50
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2017
    Posty
    62
    BMW
    X6M , F02 750 iL x-drive
    Skąd
    Polska
    Sorry , ale ja wymiękam , a Ty jak widać ZAWSZE MUSISZ MIEĆ RACJĘ - wow!!! Wypisujesz bzdury na resorach , ale chcesz pozować na "mędrca" - słabe to . Ale o.k. ja jestem głupi , na niczym się nie znam , potrafię tylko cytować coś z Google ( jakbym do szkoły nie chodził - śmieszne ) no więc chyba nie powinienem z Tobą polemizować ? Wobec tego pozwól , że ja pozostanę przy tym co już napisałem i nie mam zamiaru dalej "bić piany " , a Ty pozostań w swoim świecie z "obwodem liczonym od osi koła do asfaltu" !!! Pomimo wszystkiego pozdrawiam i życzę miłego wieczoru .

Podobne wątki

  1. [opony] opony do F02 XDrive
    Przez mbbrzoza w dziale Felgi, opony, itp.
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-05-2019, 11:59
  2. [ blacharka] Uszczelka przedniej szyby - fakty i mity?
    Przez Gwozdziu w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 06-07-2013, 07:24
  3. Trening BOR-u e38 TVN FAKTY
    Przez Maciek1 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-02-2013, 21:15
  4. Oleje Allegro - fakty i mity
    Przez Michal750 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-07-2011, 19:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •