Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Wymiana rozrządu w m60

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar przemek22
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    242
    BMW
    740 manual 95 / 750iL 95 / 740IL 2001
    Skąd
    Lubuskie

    Wymiana rozrządu w m60

    Witam wszystkich.

    Przymierzam się do wymiany rozrządu w mojej e38,m60b30.
    Nie ruszał bym tego gdyby nie to że w marcu miałem wypadek i przód auta uległ deformacji :/ . Ogólnie to jeszcze walcze z ubezpieczalnią,sprawe oddałem do D.A.S.

    I tak z tego że autko stoi bez przodu,to rozebrałem silnik i dobrałem się do łańcucha,(ewidentnie do wymiany+ kółka)dzwoniłem dziś do BMW w Zielonej Górze i chciałem zamówić główny łańcuch(podwójny) kółka zębate na wale i te małe powyżej. za wszystko krzyneli mi 1150zł. I moje pytanie do was:) Czy macie jakieś dojście żeby te części dorwać taniej?

    pozdro.
    Banditen Motor Wagen

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Łańcuch długi - można kupić np z febi za ok 250zł, swag ok 350.

    Co do kółek - jeżeli chcesz wymienić to wystarczy to na wale - ono jest najbardziej obciążone ( napędza cały rozrząd i ma małą średnicę - szybko się obraca i obciążenia są przenoszone przez niewiele zębów).


    Kółka pośredniego raczej nie trzeba wymieniać - ono jest słabo obciążone (dodatkowo jest na panewce smarowanej olejem) i w zasadzie może być nawet łyse ;) I tak nawet jest w m62 ( jest zamiast niego ślizg, bo tak jest taniej).


    Na jakiej podstawie określiłeś, że łańcuch jest do wymiany i koła ?

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar przemek22
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    242
    BMW
    740 manual 95 / 750iL 95 / 740IL 2001
    Skąd
    Lubuskie
    Fajnie że ktoś szybko odpisał:) Siedze w robocie i rozmyślam.. W normalnym sklepie motoryzacyjnym dostane te części?

    Zużycie określiłem na podstawie długości łańcucha,tzw,jak rękom naciągnąłem ślizg (w miejscu napinacza) to łańcuch luźno latał na zębatce środkowej. A co do zębatek to oceniłem je po ostrości zębów i porównałem je z zębatkami na reszcie kółek. Ewentualnie jak się mylę to proszę o pomoc w trafnej ocenie:)
    Banditen Motor Wagen

  4. #4
    Zużycie najłatwiej ocenić próbując podnieść łańcuch na kole zębatym. Jeśli się da, tzn., że jest rozciągnięty a kółko z pewnością lekko wytarte.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Cytat Zamieszczone przez sylwekk
    Zużycie najłatwiej ocenić próbując podnieść łańcuch na kole zębatym. Jeśli się da, tzn., że jest rozciągnięty a kółko z pewnością lekko wytarte.

    Taka jest teoria - w m60 się to nie sprawdza - mimo, że łańcuch leży na kołach od wałków ssących może nadawać się do wymiany (wpływa na to zużycie rolek, przez co łańcucha nie da się przesunąć). A m60 jest "czułe" na wyciągnięcie łańcuch - 5mm więcej może już powodować tarcie o zabezpieczenie w deklu przednim dolnego kółka.

    Wygląda to tak - jeżeli masz jakieś ślady na tym zabezpieczeniu to warto od razu wymienić łańcuch, puki wszystko jest rozebrane:






    Łańcuch - np. febi 09345 kupisz w focie (warto załatwić sobie zniżki od kogoś), albo w sklepach internetowych. W IC nie mają na stanie.


    Ja bym się dokładnie przyjrzał temu kole na wale - ono jest tak twarde, dobrze smarowane olejem, że musiałbyś mieć duży przebieg, żeby się zużyło, albo jeździć na marnym oleju. Co nie zmienia faktu, że jakieś tam zużycie musi występować, ale czy kwalifikujące go do wymiany ? - W razie co, to koło kosztuje ok 400-450zł i można kupić tylko w ASO.
    Ostatnio edytowane przez xsilver ; 16-03-2012 o 22:33

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar przemek22
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    242
    BMW
    740 manual 95 / 750iL 95 / 740IL 2001
    Skąd
    Lubuskie
    Dobra sprawdze to po robocie i dam fote jak to wygląda,co do łańcucha to znalazłem u mnie w mieścinie FEBI za 260zł. ale tak jak kolega mówi koła zębate tylko dostępne w aso.. śmieszne bo te koło zębate na wale to koszt 260zł a tego kółka (ślizgu) to 380zł 8/
    Banditen Motor Wagen

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    To kółka potaniały coś - ale to dobrze ;) Za 260zł to warto nawet prewencyjnie wymienić jak masz fundusze.

    Koło pośrednie jest droższe, bo jest bardziej skomplikowane w budowie ( ma kółko zębate, oś, podstawę, którą się przykręca do bloku silnika...)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar przemek22
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    242
    BMW
    740 manual 95 / 750iL 95 / 740IL 2001
    Skąd
    Lubuskie
    A czy to prawda że nowy łańcuch nigdy nie powinien być zakładany na stare zębatki? Myślę że wymienie łańcuch i koło zębate na wale,i starczy na następne 15lat :P :P :P
    Banditen Motor Wagen

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik Awatar xsilver
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,187
    BMW
    m60
    Skąd
    .Kraków
    Teoretycznie tak. Ale tu dobrze jest ocenić zużycie, środki finansowe, zakładany przebieg i wybrać najlepsze rozwiązanie. Te koła są tak twarde ( i jeszcze dwurzędowe), że mało się zużywają (no może poza tym na wale). Te na wałkach są duże ( obciążenie rozkłada się na dużą powierzchnię, wolno się kręcą i są dobrze smarowane). Oglądałem dokładnie koła po przebiegu 300tyś i nie wykazywały oznak zużycia (nawet to na wale).

  10. #10
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,247
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Teoretycznie wszystko można, ale praktycznie nie warto. Nowy łańcuch będzie się szybciej zużywał, bo będzie miał luz na tych zużytych zębatkach ;)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •