Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: pływa strasznie, po wymianie koł z 16" na 17"

  1. #11
    wstrząśnięty nie zmieszany Awatar WojtekD
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    8,616
    BMW
    e38 728 iA
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    11
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    W E38 nie ustawia się zbieżności tylko geometrię niestety.
    A ja myślałem, że to to samo
    Gra muzyka

  2. #12
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    Wojtku :)
    Zbieżność reguluje to czy koła nie mają np. zeza i nie są skierowane do siebie :)
    Geometria bardziej jest tłumaczona jako pochylenie kół - czyli reguluje np. negatyw tylnych kół . Jak się przyjrzysz to w twoim autku tylne koła górną część mają bardziej "wsadzone" w nadkola .

  3. #13
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    108
    BMW
    BMW E39 540iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez sylwekk
    Może być, że ze względu na większe odsadzenie tych 17" efekt "latania" po drodze się pogłębia.
    Tu bym się doszukiwał powodu, a nie w luzach na zawieszeniu.
    Zwiększyłeś szerokość opon, zwiększyłeś odsadzenie felg i samochód stał sie bardziej nerwowy.
    Albo trzeba przywyknąć, albo zmienić felgi ;)

  4. #14
    wstrząśnięty nie zmieszany Awatar WojtekD
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    8,616
    BMW
    e38 728 iA
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    11
    To znaczy, że można zrobić zbieżność bez geometrii i odwrotnie. Całe życie myślałem, że to synonimy.
    Gra muzyka

  5. #15
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    Nie tragizujmy z ta zmianą felg ... 17" to większy zapas i nie ma moim zdaniem powodów aby na takich kołach auto było "pływalnią"(jeśli oczywiście wszystko jest ok z autem) Co muszą odczuwać Ci którzy mają 18 lub 20" ??

    Przejrzyj dokładnie całe zawieszenie - innego wyjścia nie ma ,a po zimie w tym kraju na pewno coś znajdzie się do wymiany (nawet jak auto stało w garażu non stop nie ruszane) :)

    Wojtku można wszystko robić osobno - tylko po co ?? Jak już coś robić to raz a dobrze i na wiosnę jak już sprawdzają kąty to niech sprawdzą i wyregulują wszystkie :)

  6. #16
    Cytat Zamieszczone przez WojtekD
    To znaczy, że można zrobić zbieżność bez geometrii i odwrotnie. Całe życie myślałem, że to synonimy.
    Z przodu jest tylko regulacja zbieżności. Z tyłu reguluje się zbieżność i pochylenie kół. Mówiąc "geometria" myślimy o zbieżności i kątach. Zakładając, że nic z tyłu nie było robione, wystarczy sama zbieżność przedniej osi. Ale praktyka pokazuje, że to żadna oszczędność i warto od razu wykonać komplet ustawień. Wtedy nie ma niedomówień.

  7. #17
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cytat Zamieszczone przez WojtekD
    To znaczy, że można zrobić zbieżność bez geometrii i odwrotnie. Całe życie myślałem, że to synonimy.
    Absolutnie tak.
    Zbieżność kół ustawia się tylko z przodu i skończyła się na jakiejś Vectra B i warsztatach z poziomicami laserowymi :D
    Geometrię ustawia się na wszystkich kołach i jest to ustawianie kontów nachylenia kół według wytycznych producenta auta.
    Ustawia się ją w wykwalifikowanych zakładach gdzie mają mega sprzęt... ale niestety z doświadczenia wiem, że wielu jeleni (mówię o zakładach, które to robią) ustawia geometrię na tych samych przyrządach co ustawia się zbieżność. Teoretycznie przy 2 rozmiarach kół jak w naszych autach nie powinno im się to udać. Później auta jeżdżą jak jeżdżą :/

    Cytat Zamieszczone przez sylwekk
    Zakładając, że nic z tyłu nie było robione, wystarczy sama zbieżność przedniej osi. Ale praktyka pokazuje, że to żadna oszczędność i warto od razu wykonać komplet ustawień. Wtedy nie ma niedomówień.
    Niestety ale nie w 7er i podobnych autach. Kolesie z Opony Express w Lesznie od razu by Cię utwierdzili w tym, że nie ma w 7er czegoś takiego jak ustawienie zbieżności. Każde ruszenie przodu nie zostaje bez odpowiedzi tyłu. Każda najmniejsza zmiana powoduje zmianę kątów nachylenia. Ja byłem na komputerowym ustawieniu geometrii już 3 raz moim 7er i wiem jak świetnie auto się prowadzi po tym zabiegu. Gdy nie ma żadnych luzów w zawieszeniu to nie ma problemu ani z koleinami ani ze złą nawierzchnią (mam 18").
    Kierownice można puścić i dopiero po chwili auto zacznie minimalnie skręcać w prawo czyli tak jak powinno.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  8. #18
    coboss, nie mieszaj. Rozmawiamy o "pływaniu auta" po zmianie kół w aucie marki BMW, model e38. Z przodu kąty (pochylenia koła i wyprzedzenia sworznia zwrotnicy) można tylko zweryfikować, czy nie odbiegają od wartości fabrycznych. Korekta może zostać wykonana przez warsztat blacharski, bo nie ma tam żadnej regulacji poza regulacją zbieżności. Z tyłu ustawia się pochylenie koła i zbieżność połówkową (względem osi pojazdu). A kolejność regulacji jest dokładnie odwrotna czyli najpierw tył a potem przód.

    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Zbieżność kół ustawia się tylko z przodu i skończyła się na jakiejś Vectra B
    Czego miało dotyczyć to zdanie? To, jak reguluje się zawieszenie w danej marce, zależy tylko od pomysłu producenta.

    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Każde ruszenie przodu nie zostaje bez odpowiedzi tyłu. Każda najmniejsza zmiana powoduje zmianę kątów nachylenia.
    Proszę Cię... Nie zabieraj głosu na temat, którego nie ogarniasz. Fakt uczestnictwa w regulacji zawieszenia to jedno, a zrozumienie idei działania to drugie. Regulacja zbieżności przedniej osi NIE WPŁYWA na przestawienie czegokolwiek z tyłu.

  9. #19
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    692
    BMW
    e38 m52 + LPG
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    czyli co mam panowie sprawdzic.. ? dokłądnie bo zamieszanie niezłe.. Zawieszenie czy nie ma luzow.. ale co ma zawieszenie skoro na 16" samochod jezdzil dobrze.. tylko na 17'' sa problemy..?
    osadzenie et? osadzenie ej wynosi ET20 czyli tak jak moje ory 16stki
    rozmiar nie zmienil sie z bytnio mialem na 16" 220/60/16
    teraz mam 225/50/17 fakt, że balon niższy i opony maja wzmacniane boki, ale żeby to było przyczyną.. ? pozdrawiam i dziekuje za opdowiedzi
    CIEKAWOSTKA:
    Koledzy zmieniłem pierw sam przód na 17" a tył został dalej 16" i tak samo jezdziło zucało masakrycznie jak na komplecie 17"
    Biały

  10. #20
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    258
    BMW
    E34,E60,E92 :)
    Skąd
    RZ/DW
    Cytat Zamieszczone przez bialydaro
    czyli co mam panowie sprawdzic.. ? dokłądnie bo zamieszanie niezłe.. Zawieszenie czy nie ma luzow.. ale co ma zawieszenie skoro na 16" samochod jezdzil dobrze.. tylko na 17'' sa problemy..?
    osadzenie et? osadzenie ej wynosi ET20 czyli tak jak moje ory 16stki
    rozmiar nie zmienil sie z bytnio mialem na 16" 220/60/16
    teraz mam 225/50/17 fakt, że balon niższy i opony maja wzmacniane boki, ale żeby to było przyczyną.. ? pozdrawiam i dziekuje za opdowiedzi
    CIEKAWOSTKA:
    Koledzy zmieniłem pierw sam przód na 17" a tył został dalej 16" i tak samo jezdziło zucało masakrycznie jak na komplecie 17"
    Jak już koledzy wielokrotnie wyżej napisali...kontrola zawieszenia przód , tył , pod kątem luzów, ewentualna wymiana zużytych elementów, następnie geometria podwozia - najlepiej komplet. Często dzieje się tak ( wiem z własnego doświadczenia) , że np. sworznie nie wykazujące luzów na samochodzie, po demontażu nadawały się na recykling.Powodzonka.
    E12 525 79' było....
    E32 735i manual 91' - ***** w crahstescie...
    E39 540i manual 96' było...

    E60 530iA 03'

    ...E34 S38B38 :)
    ...E92 S65B40 :)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •