Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Koniec szrotów z używanymi częściami

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    Koniec szrotów z używanymi częściami

    My tu sobie gadu-gadu, a tymczasem... Czy ktoś zauważył że weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach z 22 stycznia 2010??

    Dla leniwych w skrócie:
    po (1):
    Cytat Zamieszczone przez Gazeta Prawna
    Jeżeli samochód nie będzie spełniał odpowiednich kryteriów, to wówczas inspekcja ochrony środowiska uzna auto za wycofane z eksploatacji i zostanie poddane demontażowi w specjalnej stacji.
    Czyli urzędnik będzie decydował o tym, czy auto da się naprawić czy też należy je "poddać demontażowi".

    po (2) i ważniejsze:
    Cytat Zamieszczone przez Gazeta Prawna
    Zgodnie z nowelą właściciel pojazdu wycofywanego z eksploatacji będzie musiał przekazać go do stacji demontażu lub punktu zbierania takich pojazdów. Obecnie prawo określa, że właściciel może oddać np. samochód czy motocykl w takie miejsce, ale nie musi.
    Cytat Zamieszczone przez Gazeta Prawna
    Zgodnie z nowelą za demontaż pojazdów poza wyspecjalizowaną do tego stacją lub wymontowywanie z aut wycofywanych z eksploatacji części będzie groziła kara od 10 tys. zł do 300 tys. zł.
    W skrócie znaczy to tyle, że rynek używanych części zostanie pozamiatany.

    Jak kto ciekaw gdzie kierować wyrazy wdzięczności:
    projekt złożony w Sejmie 2009-05-11 >>
    W późniejszych głosowaniach zresztą ani jedni, ani drudzy szczególnie nie utrudniali sprawy (sprawdziłem tu i tu).

    Pamiętajcie o tym idąc do następnych wyborów.
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    1,126
    BMW
    e38 735 v8 98'
    Skąd
    Skierniewice
    W chwili obecnej staram się trzymać nerwy na wodzy...

    Ustawa ustawą ale pewnie Polacy jak zwykle znajdą jakiś sposób, żeby obejść te s............ utrudniacze życzia wprowadzane przez tych p............ s..........

    Np auta zza granicy - jeśli nie zarejestrowane w Polsce to nie można go wyrejestrować, więc nie widnieje w nigdzie więc mógł oficjalnie być sprowadzony jako jakieś części itd. a nie cały samochód a żaden artykuł raczej nie reguluję spraw obrotu używanymi częściami.

    To sk.......y tylu ludzi chcą puścić z torbami...

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    62
    BMW
    740
    Skąd
    Warszawa/Stara Miłosna
    Kolego michal prawo jest z regóły tak skonstruowane, że można nim manipulować i je omijać, z tego w końcu żyją prawnicy :) myślę, że jak zwykle Polacy dadzą radę.

  4. #4
    Vip Vip Awatar Marecki7er
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    2,307
    BMW
    e32 740iA M62B44
    Skąd
    Wrocław
    Mam rozumieć, że będę mial auto przeznaczone np z Anglii z zabranym dowodem rejestracyjnym, urzędnik przyjdzie mi na kontrole na teren prywatny i powie że trzeba to zezlomować, a jak zobaczy że coś rozkręcałem to 300tyś ? :) Coś ciężko w to uwieżyć :what:

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Cytat Zamieszczone przez Michal_8677
    Kolego michal prawo jest z reguły tak skonstruowane, że można nim manipulować i je omijać, z tego w końcu żyją prawnicy :) myślę, że jak zwykle Polacy dadzą radę.
    Trochę na to liczę, ale to raczej słaba gwarancja... No i nie każde prawo da się łatwo nagiąć.

    Cytat Zamieszczone przez mrekor
    Mam rozumieć, że będę mial auto przeznaczone np z Anglii z zabranym dowodem rejestracyjnym, urzędnik przyjdzie mi na kontrole na teren prywatny i powie że trzeba to zezlomować, a jak zobaczy że coś rozkręcałem to 300tyś ? Coś ciężko w to uwieżyć
    Tak jak padło wcześniej - pytanie jak będzie z egzekwowaniem. Jednak ustawa jest tu jednoznaczna (Art. 4. ust. 2):

    w art. 5 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
    „3. Sprowadzanie pojazdów z zagranicy w celu poddania ich demontażowi jest dozwolone
    wyłącznie przez przedsiębiorcę prowadzącego stację demontażu.”;
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  6. #6
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Mam nadzieję, że Lechu tego nie podpisze. Pochodzi przecież z partii, która ma socjalne podejście. A więc nie nie będzie mu łatwo podpisać coś co uderzy w wielu średnio zamożnych (handlarze) i bardzo wielu biednych (kupujących części używane).

    Dla mnie osobiście to XXXXX
    Sam mam w firmie Omegę B którą potrzaskałem. Nie handluję częściami ale co jakiś czas ludzie przyjeżdżają po najróżniejsze duperele. Jak sobie pomyśle, że po sprzedaniu czegoś ktoś by mi mógł walnąć minimum 10tys. zł kary to XXXXX
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Mam nadzieję, że Lechu tego nie podpisze. Pochodzi przecież z partii, która ma socjalne podejście. A więc nie nie będzie mu łatwo podpisać (...)
    Ha ha, widać sobie z tym poradził - bo już dawno podpisał (12 lutego, klik).

    Jeśli wierzyłeś, że "partia modernizatorów i Europejczyków" różni się czymś od "partii płomiennych obrońców interesu narodowego" albo odwrotnie - to bardzo mi przykro... :hah:
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar marek1132
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    1,939
    BMW
    BMW e32 735 iL
    Skąd
    Częstochowa
    "Jeżeli pojazd nie będzie spełniał wymagań technicznych w zakresie ochrony środowiska, to zostanie uznany za wycofany z eksploatacji – przewiduje nowelizacja ustawy o odpadach i innych ustaw, która po przyjęciu przez Sejm czeka na podpis prezydenta".

    Czyli niewielka poprawka.Auta zarejestrowane lub świeżo sprowadzone,które nie przejdą badania technicznego będą kierowane do stacji demontażu(recyklingu).Niektóre autoszroty będą dalej funkcjonować czyli tzw.stacje recyklingu(demontażu),które są wyposażne w specjalne pojemniki na odpady,zabezpieczony grunt itp.Stacje te także odzyskują części,które dalej są przeznaczone do obiegu. Znikną tzw. "szroty u pana Henia na podwórku"choć w to wątpię...W tej chwili także nie wolno rozbierać auta "na podwórku" grożą za to duże kary,a jak jest w praktyce każy wie.

    "Wprowadzenie obowiązku oddania pojazdu do stacji demontażu również ma na celu ochronę środowiska. Sprawi, że stare pojazdy po wyrejestrowaniu nie zostaną rozmontowane w zwykłych warsztatach".

    Nie wiem kto pisał ten artykuł,ale powinien wiedzieć,że jedynym sposobem wyrejestrowania auta jest zaświadczenie ze stacji demontażu, żadna stacja demontażu nie zgodzi się wystawić "papierku" bez oddania auta....

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Cytat Zamieszczone przez marek1132
    Nie wiem kto pisał ten artykuł,ale powinien wiedzieć,że jedynym sposobem wyrejestrowania auta jest zaświadczenie ze stacji demontażu, żadna stacja demontażu nie zgodzi się wystawić "papierku" bez oddania auta....
    Rozumiem że obecnie stacja nie wystawi papierka "na pusto". Ale - czy obecnie można czy nie można wyrejestrować auto nie oddając do stacji demontażu? Tzn. zostawić sobie wyrejestrowane lub sprzedać?

    To czego się obawiam, to że znikną nam miejsca w rodzaju Skierniewic...
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez michal_5000
    Ale - czy obecnie można czy nie można wyrejestrować auto nie oddając do stacji demontażu? Tzn. zostawić sobie wyrejestrowane lub sprzedać?
    Legalnie nie, jedyna opcja, to stacja demontażu pojazdu.
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •