Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: [ zawieszenie] Twarde nivo

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    26
    BMW
    E38 750
    Skąd
    Swinoujscie

    [ zawieszenie] Twarde nivo

    Witam wszystkich.Witam po długiej nioeobecności,mam nastepujący problem.Podczas mojego rejsu auto użytkowała moja żona,po przyjeździe musialem oddać autko do mechaniora.Podczas eksploatacji uszkodzone zostały drążki i wachacze Kobiety :x Niepokojił mnie dziwne stuki z tylniego zawieszenia,wymieniłem poduszki amortyzatorów i nic.Dalej wali.Mechanik powiedział że amortyzatory są dziwnie twarde więc postanowiłem drążyć ten temat. Zadzwoniłem do pewnego gości który zajmuję się regeneracja nivo i powiedziął mi,że w zawieszeniu z systemem nivo są gruszki które odpowiadaja za twardość amorka.Prawdopodobnie gruszki te są uszkodzone i to powduje brak tłumienia amora który przenosi drgania na podstawe(poduszke) amor. i hałas w kabinie. Czy ktos z sznownych Forumowiczów miał kieydś podobny problem lub coś na ten temat słyszał.Proszę o pomoc ;(
    Pozdrawiam

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    108
    BMW
    BMW E39 540iA
    Skąd
    Warszawa
    Witaj,
    W zawieszeniu NIVO (w Mercedesie, ale raczej wątpię aby była znacząca różnica w BMW), rolę amortyzatora przejmują potocznie mówiąc gruchy - czyli akumulatory ciśnienia.
    Jeżeli samochód zachowuje się jak kangur na nierównościach, a na dłuższych wzniesieniach zaczyna nim bujać oznacza to, ze gruchy są do wymiany. Koszt raczej nie jest kosmiczny więc warto zrobić to szybko.
    Jeżeli wali, znaczy to, że są puste. Wybijasz całą resztę zawieszenia, a co za tym idzie narażasz na szybsze zużycie siłowniki. Koszt jednego nie jest już mały ...

    EDIT: Jeżeli się mylę i w BMW jest inna zasada działania, proszę o poprawienie mnie.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    26
    BMW
    E38 750
    Skąd
    Swinoujscie
    Witaj.
    Dzieki za szybka odpowiedź.Cena za gruchę to 640zł. już się pytałem ,niestety brak zamiennika.Potrzebuje dwie :( Tylko wiesz co auto w ogóle mi nie pływa,tylko dobija na nieruwnościach poprzecznych :razz: Chyba zregeneruje amorki,przód i tył bo mam edc i zobacze ,jakie nie to będe wymieniał te gruchy :(

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    108
    BMW
    BMW E39 540iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez robak190382
    Witaj.
    Dzieki za szybka odpowiedź.Cena za gruchę to 640zł. już się pytałem ,niestety brak zamiennika.Potrzebuje dwie :( Tylko wiesz co auto w ogóle mi nie pływa,tylko dobija na nieruwnościach poprzecznych :razz: Chyba zregeneruje amorki,przód i tył bo mam edc i zobacze ,jakie nie to będe wymieniał te gruchy :(
    Najlepiej sprawdzić to sadzając żonę na tylnej kanapie. Jeżeli na wybojach będziesz ją często widział podskakującą, to oznacza, że to wina gruszek. Moja chciała mnie po trasie Warszawa - Opole zabić ;)

    Jutro dam Ci namiar na firmę w Gdańsku sprowadzającą wszystkie elementy zawieszenia. JA dostałem u nich gruchy FEBI do S124 taniej o jakieś 40%, niż w najtańszym sklepie w Warszawie u Pana Marka.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Jurij
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    257
    BMW
    Ex. e32 740iL 92, jest e32 735iL 89
    Skąd
    Olsztyn, Geldermalsen NL
    Kolego. Nie regeneruj amortyzatorów (siłowników) jeżeli nie ciekną. Jak są suche to zostaw je w spokoju. Na 10000% są to gruszki. Ja temat już przerabiałem i po wymianie gruszek uśmiech z gęby nie schodził. Wydałem prawie 900zł na speca od zawieszenia i skur..... nic nie zrobił a kasę ściągnął. Mój błąd bo najpierw mogłem poczytać trochę i bym wszystko zrobił sam. Co do firmy w Gdańsku to są to Panowie NAGENGAST. Chyba najlepsza firma w północnej Polsce. Polecam ich. Nawet przez telefon potrafią doradzić.

    Podsumowując... Kup gruszki... Można dostać zamienniki firmy FEBI ale trzeba poszukać wśród firm na allegro handlującymi elementami zawieszenia. Ja swojego czasu znalazłem gruszki za 450zł. Kwestia kilku dni na ściągnięcie z niemiec.

    Jeszcze jedno... Gruszki do Mercedesów są prawie o 50% tańsze bo jest ich więcej. Do BMW niestety trzeba szukać... :/

    Pozdrawiam.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    108
    BMW
    BMW E39 540iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Jurij
    Nie regeneruj amortyzatorów (siłowników) jeżeli nie ciekną. Jak są suche to zostaw je w spokoju.
    Nawet jeżeli siłowniki się pocą, nie oznacza, że od razu potrzebują wymiany.
    Najlepszym sprawdzeniem ich zużycia, jest np nierówno stojący samochód. Siłowniki jak i gruchy można sprawdzić w dobrym serwisie.

    Cytat Zamieszczone przez Jurij
    Co do firmy w Gdańsku to są to Panowie NAGENGAST.
    Potwierdzam, zajmują się też regeneracją. Problem w tym, że zregenrowany siłownik chodzi dobrze maksymalnie przez rok. Póxniej problem pojawia się z powrotem, więc opcja ta nie opłaca się w ogóle.

    Cytat Zamieszczone przez Jurij
    Jeszcze jedno... Gruszki do Mercedesów są prawie o 50% tańsze bo jest ich więcej. Do BMW niestety trzeba szukać...
    Własnie zauważyłem, przejrzałem wczoraj allegro i ani jednej nie znalazłem ...

    Robak tutaj masz namiar na firmę, która je ściąga:
    Krzysztof Zagórski
    0 603 190 117
    0 501 060 415

    Zajmują sie generalnie ściąganiem częsci do Mercedesów, ale do ojcowego Opla, tez pozałatwiałem przy okazji w bardzo dobrej cenie.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Jurij
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    257
    BMW
    Ex. e32 740iL 92, jest e32 735iL 89
    Skąd
    Olsztyn, Geldermalsen NL
    Cytat Zamieszczone przez Weeb
    Cytat Zamieszczone przez Jurij
    Nie regeneruj amortyzatorów (siłowników) jeżeli nie ciekną. Jak są suche to zostaw je w spokoju.
    Nawet jeżeli siłowniki się pocą, nie oznacza, że od razu potrzebują wymiany.
    Najlepszym sprawdzeniem ich zużycia, jest np nierówno stojący samochód. Siłowniki jak i gruchy można sprawdzić w dobrym serwisie.
    Mówisz, że jeżeli auto stoi krzywo to oznacza to zużycie siłownika? U mnie lewa strona opada bardziej. Auto stoi pod delikatnym kątem. Myślałem, że to może być wina sprężyn.

    Jakim cudem siłownik może powodować kładzenie się auta?

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    108
    BMW
    BMW E39 540iA
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Jurij
    Mówisz, że jeżeli auto stoi krzywo to oznacza to zużycie siłownika? U mnie lewa strona opada bardziej. Auto stoi pod delikatnym kątem. Myślałem, że to może być wina sprężyn.
    Może być, ciężko zdiagnozować na odległość. Może się okazać, że przyczyną krzywego tyłu, jest nierówno stojący przód ... Generalnie jeżeli siłowniki zaczynają dobiegać do kresu swojej wytrzymałości, okazują to powolnym opadaniem tej części samochodu przy której są zamontowane.
    Z reguły opadają równomiernie (podobnie jak sprężyny), ale ponieważ drogi mamy takie a nie inne, to warto przyjrzeć się im z bliska. Zapewne masz gdzieś pod samochodem (lub w bagażniku) regulator wzniosu. Poruszać nim i sprawdzić czy tył opada równomiernie czy nie (krzywo stojący samochód może być również przyczyna wadliwie działającego regulatora)

    Cytat Zamieszczone przez Jurij
    Jakim cudem siłownik może powodować kładzenie się auta?
    Jeżeli się pocą i tył opada to wszystko jest jasne, daja znać że umierają i nie mają już odpowiedniego ciśnienia, aby utrzymać samochód w odpowiedniej pozycji.

    Przy zawieszeniu NIVO ciężej wykryć ewentualne wady zawieszenia. Np przy całkowicie wywalonych gruchach, jak pojedziesz do zakładu na badanie amortyzacji, wyniki zapewne wyjdą idealne (w ten własnie sposób mój przeszedł badanie techniczne miesiąc temu, a w poniedziałek wstawiłem go na ich wymianę :)), problem pojawia się w momencie kiedy to karoseria zaczyna dobijać gruchy, wtedy masz efekt skakania samochodu.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Jurij
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    257
    BMW
    Ex. e32 740iL 92, jest e32 735iL 89
    Skąd
    Olsztyn, Geldermalsen NL
    Regulator podnosi i opuszcza. Jest ok.

    Myślę, że albo sprężyny... albo siłownik wymięka...

    Jak nacisnę na bagażnik z lewej i z prawej strony to nie czuję różnicy w twardości także sprężyny chyba ok.

    Ehhh... Walczę z tym już kilka miesięcy i co osoba to inna opinia.

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    26
    BMW
    E38 750
    Skąd
    Swinoujscie
    Panowie dziekuje bardzo za wasze porady,zaraz bede dzwonił w sprawie tych gruch.Jeżeli chodzi o tego gościa co dzwoniłem to właśnie NAGENGAST ;D

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •