Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 41

Wątek: [ elektryka] Montaż lamp z xsenonem na miejsce zwykłych.

  1. #11
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    120
    BMW
    Brak
    Skąd
    EPD
    Cytat Zamieszczone przez Jey
    No wybacz, ale ja się będę czepiał. W kwestiach bezpieczeństwa nie ma dla mnie zmiłuj. Bo właśnie przez takie osoby kilka razy bym się zabił. Ty może sobie wyregulujesz ręcznie i będzie Ci się wydawało że jest wszystko ok, ale nie wiesz czy przypadkiem nie oślepiasz tych z naprzeciwka albo nie walisz po lusterkach tym przed tobą :] Wystarczy kilka razy przejechać się na trasie w nocy, najlepiej jeszcze w deszczu. Dostaniesz takim xenonem odbitym od lusterka po oczach i przez kilka sekund nic nie widzisz. I pomimo dziur, automatyczne poziomowanie zadziała lepiej niż twoje ustawianie "na oko". I już widzę, jak za każdym razem będziesz pamiętał żeby zmienić wysokość świecenia w zależności od tego ile osób i bagażu wieziesz... Wiem chociażby po swoich znajomych. Jak raz na rok się komuś przypomni, że w sumie to wiezie 5 osób i full bagażnik i ze wypadało by obniżyć światła to i tak jest nieźle. Pół biedy jak auto ma zwykłe lampy, bo one przeważnie tak nie dają po gałach, ale za wysoki xenon to przepala łeb na wylot. I wejdź sobie gdzieś w nocy na wiosce w zakręt. Loteria przez czyjąś głupotę. Albo trafisz w drogę, albo i nie. A wtedy masz do wyboru drzewo, rów, albo potrącenie pieszego. Nie wspominając o wynalazkach typu 8000K :/ Powinni tego zakazać.

    Przepraszam za OT, a jednocześnie proszę moderatorów o założenie osobnego tematu i przerzucenie mojego wywodu. Rozkminiam temat z Neufem i ustaliliśmy, że wypadało by raz na zawsze wyjaśni sprawę z prawnego punktu widzenia. W sensie jak prawo reguluje dokładanie ksenonów i jak się do tego mają spryskiwacze, samopoziomowanie itd
    HOMOLOGACJA
    Homologacja!!!
    Temat jest złożony. Zestawy posiadają homologację zgodną z ECE - H11 10R-022827, DOT, TUV ISO 9001:2000. Oznacza to, że są bezpieczne i dopuszczone do handlu na terenie UE a także USA oraz reszty świata. Inna sprawa przepisy indywidualne każdego kraju. W UE oraz Polsce samochód z systemem xenonowym musi posiadać system oczyszczania reflektora oraz poziomowania reflektora. Nigdzie w polskich przepisach nie znalazłem zapisu, że musi to być system automatyczny, jak lufa w czołgu na poligonie. Interpretuję więc, że Kierowca musi mieć wpływ na wysokość ustawienia świateł bez konieczności opuszczania kabiny kierowcy. Wiele pojazdów posiada regulację reflektorów oraz spryskiwacze w wersjach fabrycznych.
    Jeden z naszych klientów z Niemiec, po montażu zjawił się na przeglądzie w ADAC. Diagnosta po przeglądzie dopuścił samochód do ruchu i podkreślił, że użytkownik montując taki system w samochodzie, podniósł bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg co jest godne naśladowania. Co ważniejsze, przepisy czy zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo?

  2. #12
    No dobra. To teraz ja wtrącę 3 słowa. Konstrukcja lamp ksenonowych i zwykłych pod kątem regulacji poziomu świecenia jest taka sama (silniczki krokowe). Wtyczki pasują bez problemowo. Z powyższego wynika, że nic się samo nie będzie regulować przy takiej zamianie.

    7-mka, dołożenie spryskiwaczy wg mnie obowiązkowe. Ilość światła emitowana przez palnik ksenonowy jest kilkukrotnie większa. Rozproszenie wiązki na brudnym szkle reflektora jest bardzo uciążliwe dla innych użytkowników drogi. Jeśli dodatkowo lampa nie jest poziomowana automatycznie, jestem pewien, że nie raz zdarzy się, że światła nie będą ustawione prawidłowo (ze wskazaniem, że będą świecić za wysoko).

    Cytat Zamieszczone przez 7-mka
    Nigdzie w polskich przepisach nie znalazłem zapisu, że musi to być system automatyczny, jak lufa w czołgu na poligonie. Interpretuję więc, że Kierowca musi mieć wpływ na wysokość ustawienia świateł bez konieczności opuszczania kabiny kierowcy.
    Widać, za mało wnikliwie szukałeś....

  3. #13
    Cytat Zamieszczone przez 7-mka
    Jeden z naszych klientów z Niemiec, po montażu zjawił się na przeglądzie w ADAC. Diagnosta po przeglądzie dopuścił samochód do ruchu i podkreślił, że użytkownik montując taki system w samochodzie, podniósł bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg co jest godne naśladowania. Co ważniejsze, przepisy czy zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo?
    Xenon może i bezpieczniejszy bo lepiej oświetla, ale jak jest źle ustawiony, zwłaszcza za wysoko, to niemiłosiernie oślepia. Znacznie bardziej niż zwykła żarówka. A nie uwierzę że kolega zawsze będzie pamiętał o ustawianiu wysokości i zrobi to lepiej niż automat. On może będzie bezpieczniejszy, ale inni na drodze już nie :] Możecie mi dawać kartki i bany za OT, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo moje i mojej rodziny, to będę walczył do upadłego. Mam dość gości którzy dokładają sobie xenony, a potem świecą po drzewach
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  4. #14
    Cytat Zamieszczone przez Jey
    Możecie mi dawać kartki i bany za OT, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo moje i mojej rodziny, to będę walczył do upadłego. Mam dość gości którzy dokładają sobie xenony, a potem świecą po drzewach
    O to nie musisz się martwić, bo post jest na temat. Dodam mało popularną tezę, że reflektory xenonowe nie podnoszą bezpieczeństwa. Tak naprawdę nie pomagają nawet kierowcy pojazdu, w którym są zamontowane. Granica światło-cień w reflektorach xenonowych jest na tyle ostra i kontrastowa, że powoduje odczulenie oka na obiekty znajdujące się w cieniu. W końcu nasze oko tez ma automatykę ;)

    O to samo w sumie toczy się batalia w przypadku świateł do jazdy w dzień (chodzi o zasadność stosowania). Obiekty nieoświetlone stają się jeszcze mniej widoczne na tle oświetlonych.

  5. #15
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    6.2.6.2.1. W przypadku gdy do spełnienia wymogów określonych w pkt 6.2.6.1.1 i 6.2.6.1.2 niezbędny jest korektor ustawienia świateł przednich, takie urządzenie musi działać automatycznie.
    6.2.6.2.2. Dozwolone są jednak korektory ręczne regulowane w sposób ciągły lub nieciągły (...)


    6.2.9. (...) Światła mijania ze źródłem światła o wartości obiektywnego strumienia świetlnego powyżej 2 000 lumenów można stosować wyłącznie w połączeniu z instalacją urządzeń do oczyszczania świateł przednich, zgodnie z regulaminem nr 45. (...)

    Warto jednak zwrócić uwagę, iż regulamin ten dotyczy homologacji nowych aut w celu dopuszczenia do sprzedaży. W związku z tym nasuwa się pytanie czy wolno samodzielnie modyfikować swoje światła samochodowe. Niektórzy twierdzą, że jest to regulowane przez Prawo Ruchu Drogowego - Dz.U. Nr 108 Poz. 908 Art. 66 ust. 4:

    Zabrania się:
    (...)
    2. stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

    Jeżeli "przepisy szczegółowe" można odnieść do Regulaminu nr 48 EKG ONZ, to lampy ksenonowe można montować jedynie uwzględniając wyszczególnione parametry - barwę, system poziomowania oraz oczyszczania.

  6. #16
    Wszystko się zgadza.

    Przepisy przepisami ale weź chłopie na rozum

    Zamontuj tak jak trzeba i będziesz się cieszył fajnym światłem

    Odniesienie do Golfa zrobiłem, bo z pierwszych postów wychodziło że chcesz "szkłem dupę utrzec" czyli zrobic ksenon po taniości. A to jak HID w Golfie :what:

    Zrób jak trzeba i będziesz zadowolony
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  7. #17
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    17
    BMW
    e38
    Skąd
    koczała
    Jak bym dostał gdzieś całe oprzyrządowanie do samo poziomowania mógłbym pobawić się w jego montaż choć trochę mnie to przeraża...

  8. #18
    Nikt nie mówi, że będzie łatwo. W sumie potrzeba tylko sterownika LWR i dwóch czujników z łącznikami i spinkami. Reszta to kabelki i trochę pracy.

  9. #19
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    17
    BMW
    e38
    Skąd
    koczała
    Pomyśle nad tym dziękuje za podpowiedzi :]

  10. #20
    Vip Vip Awatar wisior
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,296
    BMW
    BMW E61 525ia
    Skąd
    Gdańsk
    Cytat Zamieszczone przez ambroo89
    ogólnie samo poziomowanie to kiepsko działa w Polsce i jak sobie
    co masz na myśli że samopoziomowanie w Polsce działa kiepsko rozumiem że w innych krajach działa lepiej ?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •