Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Olej w skrzyni, 730d

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    162
    BMW
    E38 730d 1999r
    Skąd
    Wejherowo

    Olej w skrzyni, 730d

    Witam,

    skrzynia w moim samochodzie woła o pomoc, że troski jej trzeba. Trochę szarpie, czasem na zimno potrafi chodzić naprawdę dziwnie... Podczas zatrzymywania się potrafi poszarpać, ale nie zawsze. Po nagrzaniu zostaje tylko szarpanie podczas zmiany biegów, ale bywa, że zmienia bardzo ładnie, bez zastrzeżeń. Podejrzewam, że olej w niej nie był zmieniany już długo, może tu szukać przyczyny?

    Mam do wymiany podporę wału, czy to może powodować takie szarpanie? Czuję je także przy zdejmowaniu nogi z gazu, i dodawaniu gazu, wiecie, co mam na myśli.

    Pytanie brzmi - czy wymiana oleju i podpory może zlikwidować szarpanie? Czy jeśli już szarpie, to olej nie pomoże i trzeba zacząć myśleć o remoncie? Auto z 1999 roku, skrzynia 5HP24, przebieg 350.000 km.

    Pozdrawiam serdecznie :)

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    760
    BMW
    750Li E66
    Skąd
    G-dz
    Myślę że przyczyny mogą być dwie - to że dodajesz i odejmujesz gazu - to prawdopodobnie podpora.
    A to że na zimnym skrzynia szarpie to może być np. olej / coś ze skrzynią.

  3. #3
    Z wymianą oleju to różnie bywa. Ostatnio rozmawiałem z mechanikiem na ten temat i twierdził, że jak ktoś wymieniał regularnie olej to trzeba to kontynuować. Natomiast jeśli auto przejechało 200-300 tyś bez wymiany, to zalanie nowego jest dość ryzykowne. Może być wszystko ok, ale nowy olej może też wypłukać stare osady które nie wylecą przy spuszczaniu no i zrobi się problem. A co do szarpania, to może gumowe sprzęgło? Jak podniesiesz auto, to na końcu skrzyni jest takie gumowe gółko- jeśli jest spękane, to może to być winowajca
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    165
    BMW
    E38 740i z 1999 r. i E39 528i z 1997 r. małżonki
    Skąd
    Białystok
    Wymiana oleju nie szkodzi a raczej jej brak. Te mity dotyczą okresu sprzed 20 lat gdy zalewało się mineralami i nie zmieniało się (bo była praktycznie zerowa wiedza w tym zakresie w Polsce) mimo, że wóczas skrzynie wymagały wymiany oleju co 40 -60 tys. km. Automaty były użytkowane w mojej rodzinie od początku lat 90-tych, a sam użytkuję od połowy lat 90-tych więc wiem coś na ten temat. Np serwisy opla nie miały pojęcia o wymianie olej w ASB mimo, że skrzynie stosowane w oplach wymagały wówczas wymiany co 60 tys. km.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar konrad1654
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    191
    BMW
    e38 730d & x5 e53 3.0d
    Skąd
    Częstochowa
    U mnie tez szarpało dziwne rzeczy się z nia działy co się okazało… trzeba było robić remont skrzyni , co do wymiany oleju ja wole wymieniać … Widziałem efekty nie wymienianego oleju to jest jak z silnikiem z czasem olej traci parametry wiec to tak jak nie wymienić oleju w silniku, w twoim wypadku można sprawdzić najpierw stan oleju i jak wygląda , ewentualnie wymienić jak pomoże to ok , jeśli nie to tylko remont skrzyni...

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    1,172
    BMW
    BMW X5 4,8i ,M5 E39
    Skąd
    POLSKA
    U mnie lekko potrafiła szarpać jak kupiłem auto, zmieniłem od razu olej i filtr i jak ręką odjął.
    X5 4,8 i , poszukiwana E38 750 V12

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    162
    BMW
    E38 730d 1999r
    Skąd
    Wejherowo
    Dziękuję za odpowiedzi :) Jeździłem dzisiaj dość sporo, i skrzynia chodziła prawie bez zarzutu. Mam nadzieję, że na oleju się skończy... W najbliższym czasie się za to zabiorę. Jeśli nie to trudno, czeka mnie remont.

    Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w nowym roku :)

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    162
    BMW
    E38 730d 1999r
    Skąd
    Wejherowo
    Wymieniłem olej z filtrem w skrzyni, i jest wyczuwalna różnica. Idealnie nie jest, ale trudno. Myślałem jeszcze o czymś takim:


    Dodatek do oleju

    Co o tym sądzicie? Stosował ktoś coś takiego? Wiem, że nie usunę tym szarpnięć, chcę jak najbardziej przedłużyć życie skrzyni.

    Pozdrawiam :)

  9. #9
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Nic nie lej do automatu! Producenci wszelakich ulepszaczy odradzają stosowanie do skrzyń ZF ich specyfików ze względów na brak testów przeprowadzonych przez nich.
    Mam nadzieję, że nie wlałeś tam DEXRONa czy czegoś w tym stylu? Bo takie mam odczucie patrząc na linka jaki podałeś...
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    162
    BMW
    E38 730d 1999r
    Skąd
    Wejherowo
    Hmm, olej to ATF Texam ETL, dokładniejszych danych nie mam, 36zł za litr. Wymianę robiłem w solidnym warsztacie zajmującym się tylko i wyłącznie BMW, więc chyba wiedzą, co tam wlać. To dobry olej?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •