Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Jak uszczelnić cieknący dach w minibusie?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    207
    BMW
    Było: 740iL / Jest: Chrysler 300C
    Skąd
    UK

    Jak uszczelnić cieknący dach w minibusie?

    Może ktoś z szanownych Forumowiczy coś mi doradzi?

    Mam minibusa z podwyższoną budą - dach z laminatu leży na metalowych ścianach:



    Na rysunku 1 oznacza laminat, a 2 metalową ścianę busa (prawa strona rysunku to zewnętrzna strona busa - na zewnątrz jest rynienka).

    Właśnie na tym połączeniu woda przecieka mi do środka :/

    W jaki sposób i czym najlepiej to uszczelnić?

    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

    Pozdrawiam
    już tylko wspomnienie :(

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2009
    Posty
    395
    BMW
    A6-na razie
    Skąd
    Biała Podlaska
    Dla mnie to tylko silikon przychodzi do głowy.Osuszyć,zalepić i z bańki.Jak zastosujesz szklarski to już nigdy ci nic nie przecieknie :)
    Czasami wychodzi lepiej niż planujesz-pomyślał chłop gdy rzucił młotkiem w kota a trafił w teściową

  3. #3
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez gierobiala
    Dla mnie to tylko silikon przychodzi do głowy.
    Jako wujek budowlaniec ;D ;D ;D odradzę Ci stosowanie tu silikonu.

    Jak dasz silikon, to tak naprawdę częściej niż co roku będziesz musiał go wymieniać (może nie będę się niepotrzebnie rozpisywał dla czego).
    A jeśli już chcesz się przy nim upierać, to na budę lepszy byłby dekarski, niż szklarski (lepsze właściwości.

    Tutaj najlepszym rozwiązaniem /przyjmując że tej "nakładki" nie będzisz i nie chcesz demontować do uszczelnienia/ byłoby zastosowanie masy bitumicznej do uszczelnień na zimno, tzw. "calcement". W konsystencji to przypomina miękkie masło, kolor czarny, nakładane szpachelką, lub palcem.
    Wystarczy osuszyć powierzchnię, nie musi być porządnie wyczyszczone do nałożenia (tu jeszcze jedna dodatkowa przewaga nad silikonami).
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  4. #4
    A co to dokładnie jest ten calcement? I jakie to ma właściwości? Coś takiego jak izohan albo dysperbit?
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    207
    BMW
    Było: 740iL / Jest: Chrysler 300C
    Skąd
    UK
    Cytat Zamieszczone przez Hubertus7er

    Tutaj najlepszym rozwiązaniem /przyjmując że tej "nakładki" nie będzisz i nie chcesz demontować do uszczelnienia/ byłoby zastosowanie masy bitumicznej do uszczelnień na zimno, tzw. "calcement". W konsystencji to przypomina miękkie masło, kolor czarny, nakładane szpachelką, lub palcem.
    Wystarczy osuszyć powierzchnię, nie musi być porządnie wyczyszczone do nałożenia (tu jeszcze jedna dodatkowa przewaga nad silikonami).
    Też nad tym myślałem :P ale to wewnątrz, bo profil i tak zasłonięty jest panelami.

    Myślałem jeszcze, żeby czymś tą rynienkę zalać. Kumpel polecał mi klej, na który się szyby wkleja.

    Co o tym myślicie?
    już tylko wspomnienie :(

  6. #6
    Zmodyfikowałem Twój rysunek



    Ja bym próbował uszczelnić od wewnątrz i na zewnątrz, tak jak wskazują fioletowe strzałki, ewentualnie można by trochę wypełnić rynienkę jakimś specyfikiem typu wspomniany klej i dopiero po tym przelecieć czymś zatrzymującym wodę. Pytanie tylko jak bardzo te rynienki są niezbędne i czy można je wypełnić. Rozumiem że poza byciem łącznikiem budy z nadbudówką mają jeszcze odprowadzać wodę z dachu. Ale chyba tragedia się nie stanie jak je częściowo zalejesz klejem.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    207
    BMW
    Było: 740iL / Jest: Chrysler 300C
    Skąd
    UK
    Dzięki :)

    Właśnie myślałem, żeby całkowicie zalać klejem te rynienki, bo i tak w nich cały czas woda stoi, chyba, że bus stoi przodem z górki - odejścia są nad przednią szybą. Myślę, że są po to, aby woda nie lała się po szybach, tylko trochę to bez sensu - jak pada to przecież też na szyby :P

    Po drugie, dziś zaglądałem w te rynienki i konstrukcja dachu nie jest chyba taka jak narysowałem. Z lewej (wewnętrznej) strony jest tak jak na rysunku, ale w rynience, między laminatem a blachą jest jeszcze gruba gumowa uszczelka i tak coś mi się wydaje, że właśnie ta uszczelka jest przyczyną przecieku. Dlatego całkowite zalanie rynienki powinno załatwić sprawę - tak myślę.

    Od wewnątrz dam tą masę bitumiczną, pozostaje tylko kwestia jakim klejem zalać te rynienki, żeby było ok.

    A może też zasmarować je tym bitexem, w końcu nikt tam paluchów wkładał nie będzie, a na wierzch prysnąć tylko białym sprayem?
    już tylko wspomnienie :(

  8. #8
    Ja bym władował jakiś klej w tą rynienkę, najlepiej do szyb. Jak wyschnie to masa i będzie gitara. A uszczelka jak ma z 15 lat to pewnie sparciała i puszcza wodę.
    Ex BMW: E34 525i '89, E38 740i '95, E38 750 iL '00, Jag X330

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    207
    BMW
    Było: 740iL / Jest: Chrysler 300C
    Skąd
    UK
    I tak zrobię, serdeczne dzięki za rady :)

    Bus ma tylko 7 lat, ale i tak wiele elementów nie wytrzymuje próby czasu :/ jednak kupiłem za dobrą cenę, więc można go troszkę doinwestować ;)

    Pozdrawiam
    już tylko wspomnienie :(

  10. #10
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Chwile mnie nie było i gadu gadu się rozwinęło.

    Tak jak pisze Jey - trzeba z obu stron zalepić - najważniejsze od zewnątrz.
    Ja bym pozostał jednak przy tej masie bitumicznej - dobrze się lepi i nie ma problemu z powstawaniem ognisk korozji w miejscach niedosuszonych przed doszczelnieniem, a i nawet po ponad roku zachowuje plastyczność (w przeciwieństwie do większości klejów), a zawsze można to pociągnąć jakimś lakierem czy farbą.
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •