Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: [mechanika] Odma w m52

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar grześ73
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    206
    BMW
    e38 728
    Skąd
    Warszawa/Ursynów

    [mechanika] Odma w m52

    Witam! Od razu zaznaczę, że szukałem i nie znalazłem nic o wymianie odmy w tym motorze. U mnie chyba się szykuje więc byłbym wdzięczny o jakieś info. Czy jest podobnie jak w większych silnikach - usytuowanie - wymiana? Mam utrudnione spalanie na 6 cylindrze - zamieniane już były świece, cewki i tak podejrzewam odmę. Kłopot jest na lpg - na tym cylindrze trzeba wzbogacić mieszankę to dopiero jest dobrze. Obejrzałem świece które były w nim wcześniej i jedna jest okopcona. I tak sobie wydedukowałem, że dostaje się tam olej i dlatego jest gorzej na tym cylindrze.

  2. #2
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    http://bmwfans.info/parts/catalog/E3...oil_separator/

    Element nr.2
    Odrazu zmieniaj uszczeklę pod kolektor dolotowy.

    Do wymiany ściągasz kolektor dolotowy ... moim zdaniem to nie jest coś ciężkiego - chyba ,że nie masz zdolności manualnych :)

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73
    BMW
    e38 740iA
    Skąd
    Wrocław
    1. odkrecasz osłonę od wtrysków (o ile jeszcze jest)
    2. odkrecasz 4 srubki listwy wtryskowej
    3. wyszarpujesz listwe wraz z wtryskami (przy okazji mozesz je wyjac - wysuwasz takie czarne blaszki na podłączeniu do listwy, i je wyczyścić preparatem do czyszczenia przepustnic albo podobny, przy czym najlepiej podlączyć je do źródła prądu - kilka volt (nie 12!), aby je otworzyć). być może uda Ci się tak wymanewrować, że nie trzeba będzie odłączać listwy od przewodów paliwa, ale jeśli to nie będzie możliwe, to pamiętaj przy podłączaniu o gumowym wężyku podciśnienia miedzy kolektorem dolotowym a regulatorem przy listwie (taka malutka "beczka"), bo jest dość naciągnięty i trudno go potem założyć.
    4. odkrecasz kolektor od bloku - klucz chyba 11 (nietypowe śruby! dlatego dobrze jest się wyposażyć w magnesik, żeby nie powpadały w głąb, bo trudno jest je potem dosztukować
    5. od prawej strony sciągasz cały dolot do przepustnicy (tu robota jest prosta - parę śrub widocznych i opaski na gumach - swoja droga je tez warto sprawdzic, bo te wysłużone sparciałe można łatwo przedziurawić)
    6. odkrecasz przepustnice (4 śruby dookoła)
    7. odkręcasz (chyba dwie) śruby mocujące kolektor do stelaża od dołu w okolicy przepustnicy (znajdziesz ;) )
    8. pod kolektorem zobaczysz odmę - też ją odkręć od stelaża - i w miare możliwosci odczep ją od niego odczep (wchodzi na wcisk)
    9. chyba o niczym nie zapomniałem - teraz zdejmij kolektor i mozesz działać.

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    44
    BMW
    E39 540i, E38 740i
    Skąd
    Dublin
    Z tego co mi wiadomo, to żeby wyciągnąć odmę nie trzeba ściągać kolektora ssącego, mogę się mylić ale te silniki są raczej tak samo skonstruowane jak w 328...
    Zdejmnij tylko przepustnicę, odkręć odmę od stelaża i ją wyciągnij.
    Zatkaj dolny albo boczny otwór(nie pamiętam który) i dmuchając w ten górny sprawdź czy przelatuje powietrze, jeżeli nie przelatuje to możesz go włożyć spowrotem, no chyba że chcesz to możesz wymienić na nowy bez sprawdzania.
    BMW - The Ultimate Driving Machine


  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik Awatar grześ73
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    206
    BMW
    e38 728
    Skąd
    Warszawa/Ursynów
    Panowie - szacuneczek za kompendium wiedzy w temacie :medit: :medit:
    Dziękuje.

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    73
    BMW
    e38 740iA
    Skąd
    Wrocław
    teoretycznie nie trzeba ściągać kolektora, ale jest do odmy utrudniony dostęp. można odkręcić nakrętkę puszki filtra oleju i spróbować manewrować. jednak z doświadczenia powiem, ze jest bardzo mało miejsca, a do tego trudno potem dobrze złożyć wszystko. sam raz tak zrobiłem a potem znów rozbierałem, bo mi lewe powietrze z tego powodu łapał. ale to już moja wina ;)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    518
    BMW
    accord :)
    Skąd
    warszawa
    O kurcze... bez sciagania kolektora to bedzie hardkor. Mi kolega S7 zmieniał "odymę" i było z tym troche roboty. Nie robiłem, ale się bacznie przyglądałem
    Osobiscie polecam ściągnięcie kolektora, jednoczesnie mozna zmienic od razu uszczelki. Nie wiem czy nie bedzie szybciej, ale napewno łatwiej
    per aspera ad astra

  8. #8
    ariusz, kolega ma 2,8....

  9. #9
    A w zyciu!

    Separator wymienia się bez ściągania kolektora. Jest to trudne, ale spokojnie mozliwe. Koniecznie należy zdemontować obudowę filtra, plastiki oc alternatora i obowiązkowo przepustnicę. Reszta wychodzi normalnie

    Podpowiem, że przewód nr 6 często ulega przegniciu
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    518
    BMW
    accord :)
    Skąd
    warszawa
    Cytat Zamieszczone przez sylwekk
    ariusz, kolega ma 2,8....
    :x :x to jakies 2 gary 1.6L mniej..

    przepraszam za wprowadzenie w błąd.. :oops:
    per aspera ad astra

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •