Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 49

Wątek: E38 735 M62 zapowietrza się

  1. #31
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    Nie wiem już sam. W sumie nic nie wymieniałem z takich rzeczy jak wisco czy termostat bo nic się nie działo takiego żeby była potrzeba. Temperatura zawsze w połowie i było ok wisco latem dudniało. Rano zawsze jak auto zimne odpalam to też wisco pochula po postoju nocnym objaw sprawnego z tego co wiem. Znowu dziś próby i tak w ciągu dnia na zimnym silniku zaglądałem do zbiorniczka to płyn wzrokowo było widać. Ile dokładnie nie wiem bo mam połamany pływak. Koleszka mi go załatwił. Poziom był gdzieś tak w połowie zbiorniczka, komunikaktów o za niskim stanie nie było więc nie dolewałem bo uznałem że ok. Strasznie jak już pisałem leciała para i wystarczyło przegazować auto na postoju a powietrze z odpowietrznika znowu leciało. Wyjechałem więc znowu w traskę i temperatura w teście podczas jazdy z prędkoscią około 150 km/h na odcinku 25km ciągle oscylowała w granicach 98 do 108 stopni chyba dużo. Zatrzymałem się na parkingu CPN a temperatura wskoczyła na 115 stopni! odkręciłęm odpowietrznik to już sama para dawała. Zgasiłem auto poczekałem chwilkę opadła i wróciłem do domu ze wskazaniami do 108 stopni nie więcej. Węże wtedy zrobiły się twardsze i fukało mnustwo powietrza. Dodam ze ani wentylator elektryczny ani wisco nawet nie mukneło przy 115 stopnich. Myślę sobie porażka. Po dojechaniu do domu zgasiłem auto odkręciłem korek wlewu w chłodnicy dolałem płynu do praktycznie maksa, zakręciłem odpaliłem i czekam. Temperatura opadła na 104 stopnie wentylator elektryczny włączał się cyklicznie co jakieś 2 min z maksymalną prędkością. Temperatura nie wchodziła wyżej niż 104 stopnie. Odkręciłem odpowietrznik i odziwo nie poszło praktycznie wcale powietrze tylko płyn. Myślę sobie ciekawe co będzie jak pogazuje. Zdesperowany dałem jej na postoju bardzo mocno w papę. Po zejściu na wolne obroty słyszę wisco chula. Dałem gazu to wkońcu usłyszałem dzwięk prawdziwej wiscozy. Pociągnęla całe stado kurzu z garażu. Temperatura w maksymalnej chwili miała 104 stopnie minimalna po ostrym gazowaniu wynosiła 100 stopni. No to z usmiechem lecz z niepewnością idę do odpowietrznika i odkręcam i co a no nic czysty płyn poleciał no moze jeden malutki bombelek sie zaplątał. Auto sie odpowietrzyło odziwo. Jakim cudem za mało było płynu? Ubyło go przez moje wszystkie odpowietrzenia niby mało wyganiało i płyn w zbiorniczku było wdać ze jest to i tak było go za mało? Teraz ciekawe co będzzie jutro po ponownym rozgrzaniu auta i odkręceniu odpowietrznika. Może to przez ten zakichany korek jednak zasysa powietrze w ciągu nocy jak auto stygnie i sie codziennie zapowietrza? Jutro mam nowy mieć to i tak zmienię. Co Wy na to?

  2. #32
    Danek - świetnie że trak obrazowo opisujesz swoje obserwacje :)

    Korek warto zmienić. Bywa ze padnie.

    Z ostatniego Twojego wywodu przychodzi jeszcze jedna myśl. Wymieniałeś pompę wodną? Nie pamiętam, a powiem szczerze, że nie chce mi się czytać wszystkiego jeszcze raz :D
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  3. #33
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    Nie pompy nie wymieniałem. Dziś rano znowu idzie sporo powietrza. Auto sie poprostu zapowietrza z tego wynika. Przyjrzałem się mocno dzis zaworkom tym co je wymieniałem i stwierdziłem że z pomiędzy metalowych obudów a plastiku widoczne są slady zacieków. Taki suchy nalot jakby płyn wyciekał i parował. Płynu tam nie widziałem ale coś tam musi płynąc bo skąd te zacieki kamienia z płynu? Zawory nowe i taki pech że chyba trafione są mecchanicznie (nieszczelne) ciekawe co na to ASO? pokombinuję z reklamowaniem ich. Jeszcze pomyślałem ze moze by poprostu zawór chwilowo do sprawdzenia ominąć tzn węże połączyć. Co Wy na to? Wychodziło by na to że nieszczelnośc jest na tyle mała że wycieków na ciepłym płynie nie ma (materiał się rozkurcza) na zimnym zaciąga powietrze nieszczelnością. Ehhh

  4. #34
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    139
    BMW
    e38 740 4.4 manual 06.97
    Skąd
    Poznań
    z tym poziomem plynu to jest ciekawe. od komunikatu ze mam malo do zalania do pelna wszedl niecaly litr plynu tylko. a o ile dobrze pamietam caly uklad ma ponad 12 litrow wiec wydawaloby sie ze margines bedzie troche wiekszy.

  5. #35
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    zaczynam od typowych spraw z tego co widzę a więc od pompy wody coś mi sie nie podoba na wolnych obrotach nie zagrzewa się do tego stopnia by poszła wisco, włącza sie tylko wentyaltor elektryczny. Jak ją pogazuję to dopiero po mękach idzie wisco. Dziś wąż po pałowaniu na postoju zrobił się ukropowaty do tego stopnia że nie dał sie dotknąć, chłodnica u góry ukrop a na dole ciepła na tyle że bez problemu mogłem ja trzymać dłonią. Jak auto pracuje i odkręcam korek to nie widać obiegu płynu z tego co wiem to powinien tryskać wężykiem powrotnym a tak nie jest. Możliwe że ukręcił się wirnik i na wolnych obrotach obieg niby jest ale za słaby auto nie daje sie odpowietrzyć i grzeje się co jest powodem występowania ciągle powietrza. Czy dobrze reasumuję fakty? Wydaje mi się że pompę mam jeszcze oryginalną. Korek wymieniłem i dalej nie pomogło, teraz czas na pompę wody płyn cały nowy (koncentrat prestona) i zastanawiam się na termostatem u mnie z obudową i grzalką. Co Wy na to? Zwsze to taniej niż remont głowic.

  6. #36
    Cytat Zamieszczone przez Danek25
    ...teraz czas na pompę wody płyn cały nowy (koncentrat prestona) i zastanawiam się na termostatem u mnie z obudową i grzalką. Co Wy na to? Zwsze to taniej niż remont głowic.
    Sądzę, że dobrze kombinujesz ;)

    Pompa nowa to pompa nowa. Jest wówczas pewność

    Jedynie małe sprostowanie: na termostacie nie ma grzałki lecz czujnik temperatury ;)i sprawdza on działanie termostatu

    Reasumując - postąpiłbym tak, jak piszesz
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  7. #37
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    Czujnik temperatury jest obok na obudowie pompy, natomiast termostat jest własnie z grzałka dzieki ktorej komp decyduje o wczesniejszym uchyleniu termostatu. Grzałka jest bardzo mała bo podgzrewa jedynie malutki element bimetaliczny ktory ma b. duzy wspolczynnik rozszerzalnosci temperaturowej. Temat mysle ze opisałem w wyczerpujacy sposób pod linikiem :

    http://forum.7er.pl/m62tub44-tempera...ku-vt10045.htm

    W spisie czesci magazynu BMW jest opisany jako termostat o zmiennej charakterystyce.

  8. #38
    Chodzi o element wpinany w miejsce części nr 11 ?? to czujnik temperatury. Dodatkowy, który jest przed termostatem i właśnie weryfikuje poprawność działania termostatu. Skąd inąd - częsty kłopot: map cooling system ;)

    Jak może sterownik uchylać mechaniczny termostat?

    Co może podgrzewać taka grzałeczka z przewodami o przekroju Φ0.25mm2 ??

    Powagi troszkę
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  9. #39
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    Widziałes jakie wielkosci jest element bimetaliczny ? Chodzi o delikatne dogrzanie tego elementu. Jesli przy np. 105st.C elemement bimetaliczny osiaga długosc wymagana do przesuniecia talerza o kilka milimetrow to gdy komp zdecyduje o obnizeniu temperatury pracy silnika ponizej 100st.C ( na podstawie okreslonych warunkow pracy ) grzałeczka podwyzsza dosłownie o kilka stopni teperature samego rdzenia termostatu zapweniajac jego minimalnie wieksze wydłuzenie, mimo ze temperaura płynu osiaga np dopiero 100st.C

    Wiadmo ze grzałka nie spowoduje podgrzania do powiedzmy 100st.C termostatu. Ona ma za zadanie jedynie dogrzac dosłownie o kilka stopni rdzen rozgrzanego termostat. Temat wałkowany był juz wielokrotnie na roznych forach bmw. Wystarczy chciec zrozumiec albo poprosic jakiegos mechanika z aso bmw o wytłumaczenie co i jak. Albo poszukac na zagranicznych forach jesli moja znajmosc tematu i doswiadczenie zawodowe nie jest dla Ciebie wiarygodne. Powaga by sie rzezczywiscie przydała bo patent wymyslony i stosowany w BMW od przeszło 10lat ,a jak widac nadal traktowany jak ufo.

    P.S. Tak chodzi o nr 11. Przeczytaj na głos opis termostatu na tym schemacie nr 6

  10. #40
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    Tu sie muszę zgodzić z kolegą Tomar Wszystko jest na obudowie termostatu i kupuje się w komplecie czyli termostat z obudową. Kombinuję z pompą bo auto dziwnie sie zachowuje raz się da odpowietrzyć a za chilkę nie temperatura się zmienia raz trzyma 98 stopni raz 110 a wczoraj jak pisałem doszła do 115. Wisko praktycznie sie nie włacza dopiero jak gazuję silnik i to się potrafi włączyć na chwilkę i milknie. wentylator elektryczny też włacza się jak chce ten jest sterowany z ECU a ono bierze sygnał z czujnika na silniku gdzie temperatura różni się od tej jaka dociera do blaszki bimetalicznej wisca z tąd wentylator elektryczny się włącza jak chce ale włącza a wisco dopiero jak gazowaniem wymusze obieg płynu. W dodatku wąż idący do chłodnicy mam wrażenie że czasem jest w nim sporo powietrza jest dziwny podczas ściskania. W zbiorniczku nie widzę strumienia płynu lecącego z powrotu na wolnych obrotach wogóle nawet się nie sączy a na rozgrzanym silniku chyba powinien. Zastanawiam się tylko nad tym termostatem czy też wymienić nie ukrywajmy że jest dośc drogi i raczej osiągalny tylko w ASO.Jest jedno ale przemawiające za jego wymianą błąd 140 kolega WojtekE_32 u siebie wymieniał lecz błąd pozostał. Ja nie wymieniałem więc może błędu po wymianie bym sie pozbył.

    W dodatku chłodnica u góry jest gorąca że nie można jej dotknąć a na dole jest ciepła ale tyle że ciepła. Układ nie ma obiegu lub jest zapowietrzony. To drugie wykluczam bo już tyle suię naodpowietrzałem że szok. Ciągle się zapowietrzać moze ze względu na brak obiegu. Ja to tak rozumiem jak sie mylę prosze mnie poprawić. Nie jestem fachowcem w dziedzinie układu chłodzenia w BMW ale tak chyba by to powinno być jak rozumuję.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •