Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Silnik m30- 3.0 a 3.5

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    72

    Silnik m30- 3.0 a 3.5

    Na wstępie proszę o wyrozumiałość, nie znam się na tym wcale. :/

    Proszę o pomoc w sprawie rozpoznania jaki mam silnik.
    Moje e32 z 1988r oryginalnie miało silnik 3l, sprzedający zapewniał mnie że był wymieniony na 3.5. Tylko jak to sprawdzić ?? Czy da się to jakoś sprawdzić po zewnętrznym wyglądzie?

    Kolejne pytania które mi się nasuwają;
    Oryginalnie (tak wynika z vin) był manual – czy skrzynia musiała być wymieniana pod silnik 3.5? Czy mogła zostać z 3l i czy to dobrze?
    I tak samo wał?
    Na stanie:
    e28 524, 87
    Primera p11, 99

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    201
    BMW
    e32 730iA V8
    Skąd
    Wałbrzych
    M30b30 a M30b35 wizualnie nie różnią sie chyba niczym po za tym ze gdy stoisz przy otwartej masce od strony kierowcy na silniku masz wybite oznaczenie 3.0 ub 3.5 to najprostszy sposób skrzynia i wał nieróżni sie niczym sa identyczne jesli chodzi o manual...pozdrawiam
    Plany: zawias -40/-40 + 18"...

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    72
    Właśnie ten napis mam wytarty, ponoć po to by nie było widać na przeglądzie czy podczas innej kontroli, że się nie zgadza w dowodzie. A nr silnika, może one coś powiedzą? Ale nie wiem gdzie są, gdzie szukać?
    Na stanie:
    e28 524, 87
    Primera p11, 99

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Naspis o którym piszesz że został "wytarty" to odlew na kolektorze ssącym który ktoś zeszlifował.
    Kolektory ssące w tych dwóch pojemnościach M30 są zamienne.
    Pewność będziesz miał po sprawdzeniu oznaczenia pojemności na bloku silnika znajdującego się mniej więcej w połowie jego wysokości.
    Czarne e32 w benzynie!


  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    72
    Dzięki, sprawdzę, zatem ten blok. Jeśli silnik był wymieniany a cała reszta została po 3l to zastanawiam się czy wskazania np. spalania są prawdziwe, może w takim przypadku przekłamywać?
    Na stanie:
    e28 524, 87
    Primera p11, 99

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    34
    BMW
    E32
    Skąd
    Kraków
    Spalanie i tak może przekłamywać. Te komputery maja mozliwość "kalibracji" spalania. Zatankuj do pełna, reset, wyjeździj praktycznie do pusta, zalej do pełna i sprawdź co wychodzi z rzeczywistego pomiaru a co z kompa. Instrukcję jak kalibrować na pewno znajdziesz.

  7. #7
    Vip Vip Awatar Dzuda
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    10,285
    BMW
    E32 735i ; MB 560 SEC 88'
    Skąd
    Sandomierz
    Komputer też będzie inny więc może sprawdź po prostu po nr.Albo tak jak szalony napisał...

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    72
    Kolektor, blok silnika oznakowanie zeszlifowane. Gdzie powinny się znajdować nr silnika bo jakoś nie mogę ich odnaleźć, tak na 1 rzut oka.

    Co do spalania, jest chyba dobrze :D Benzynki łyka 11-13 - pomiar rzeczywisty nie OBC. Gdzie znajdę info dotyczące kalibracji kompa (wprowadzenia prawidłowego spalania)?
    Na stanie:
    e28 524, 87
    Primera p11, 99

  9. #9
    Początkujący Użytkownik Awatar paczmen
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    8
    BMW
    730iA E32 swap M30B35, r.p. 1992
    Skąd
    Lutomiersk
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    Kolektory ssące w tych dwóch pojemnościach M30 są zamienne.
    Kolektory ssące nie są zamienne między tymi silnikami. Na siłe może uda się je zamienić. W 3.5 kanały dolotowe mają inny kształt i większą średnicę.
    Jeżeli silnik jest w dobrym stanie to sprawdź katalogowe przyspieszenie od 0 do 100km/h, stoper w dłoń i zmierz u siebie. U mnie po swapie od 0 do zegarowego 100km/h ma katalogowe 9.1s (skrzynia automat).

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez paczmen
    Cytat Zamieszczone przez sz4l0ny
    Kolektory ssące w tych dwóch pojemnościach M30 są zamienne.
    Kolektory ssące nie są zamienne między tymi silnikami. Na siłe może uda się je zamienić. W 3.5 kanały dolotowe mają inny kształt i większą średnicę.
    Sprawdzałeś to co piszesz własnoręcznie?
    Kolektory są zamienne = da się je zamieniać, ale rzecz jasna nie są identyczne. Identyczny jest natomiast wzór pod szpilki głowic obu pojemności.
    Osobiście zdejmowałem kolektor 3.5 z M30B30 oraz 2.0 z 2.5 (M20B25) przy demontażu sekwencji.
    Różnice w kanałach dolotowych mnie osobiście nie przeszkadzają w przykręceniu kolektora do głowicy? Jakie efekty niesie podmiana kolektorów względem pojemności w tych konkretnie przypadkach, to sprawa drugorzędna, ale zakładam że to raczej wie każdy kto bierze do ręki klucze z zamiarem takiej zmoty.
    Czarne e32 w benzynie!


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •