Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: zawory sterowania ogrzewaniem

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów

    zawory sterowania ogrzewaniem

    koledzy zauważyłęm ostatnio dziwne dzwięki dochodzące z pod konsoli jakby z nagrzewnicy. Jest to takie bulgotanie jak by się przelewała woda, bulgot gotujących ziemniaków. Jest to cykliczne, występujące przeważnie na rozgrzanym silniku przy ustawionej temperaturze nawiewu na średnio ciepłe powietrze czyli 24-28 stopni. Jak bulgota i przestawie temperaturę na większą lub mniejszą bulgot ucicha lub całkiem zanika na jakiś czas, potem powraca. Objawy nie występują na min temp ani na max temp nawiewu. Poprzedniej zimy nie zauważyłem dzwięku stało się to dopiero niedawno. latem też tego nie było bo w sumie jezdziło się na min ustawionej temperaturze nawiewu 16 stopniowej. Wiosna zmieniałem zawory wraz z pompą wymuszeniową. Założony jest nowy kupiony w ASO cały komplet (zawory z pompką) Zauważyłem że podczas pracującego silnika lub na zgaszonym z włączoną funkcją REST zawory pracują mocno do tego stopnia że widoczny jest ruch węża wodnego idącego do zaworów. Czy tak ma być czy zaworki mimo że nowe działaja nie prawidłowo? Skąd to bulgotanie pod kąsolą? Czy możliwe że dzwięki spowodowane są pracą zaworów sterujących cieczą napływającą do nagrzewnicy? Spotkał się ktoś z czyms podobnym. Auto nie daje innych niepokojących objawów tj grzanie się czy wycieki z nagrzewnicy. Temperatura ok jak zawsze pion płynu nie ubywa nie ma najmniejszeg ubytku płynu. Poczatkowo myślałem że układ mam poprostu zapowietrzony czy coś takiego stąd dzwięk bulgoczącej wody w nagrzewnicy, ale wszystko jest ok. Poradzcie bo sie zacząłem martwić o co chodzi.

  2. #2
    szarpanie wężami to normalny widok :) Nie przejmij się

    Sądzę, że ten bulgot co opisujesz to bąbel powietrza w nagrzewnicy który jest pchany przez pompke wodną, ale należy posłuchac i zdiagnozować. Nie było większych kłopotów z odpowietrzaniem E38 :/

    Obserwuj co się dzieje :)
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    Zawory wymieniałem wiosną w maju od tamtej pory minęło sporo czasu i nic się złego absolutnie nie działo. Odpowietrzyła sie bez kłopotów, zresztą przy wymianie uciekło mi max moze 300ml płynu. Przez tyle czasu to chyba sama by się odpowietrzyła??? Jeśli to bombel powietrza to co znim zrobić? jak się pozbyc tego dzwięku jest uciążliwy szczerze mówiąc.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    Miałem ten sam dzwiek. Dokładnie taki jakby bulgot spod konsoli srodkowej, ktory znikał przy skrajnych ustawieniach temp. Przejezdzilem z tym jakies 80tys. Po prostu sie przyzwyczailem. Co ciekawe po wymianie silnika tego nie slysze.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    też nie zauważam kompletnie nic złego, nic sie zupełnie nie dzieje tylko ten dzwięk jest strasznie denerwujcy jak sie stoi np na światłach. Tak jakby sie woda gotowała "na kawę" Ktooś ma jeszcze jakieś pomysły.?

  6. #6
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cytat Zamieszczone przez Danek25
    ciepłe powietrze czyli 24-28 stopni
    Stary to jest sauna a nie średnio-ciepłe powietrze :D
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  7. #7
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Cytat Zamieszczone przez Danek25
    ciepłe powietrze czyli 24-28 stopni
    Stary to jest sauna a nie średnio-ciepłe powietrze :D

    > Szkoda,że kawy nie da sie zrobić ;D

  8. #8
    Vip Vip Awatar max mt
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,156
    BMW
    E38 735iA i E39 530d
    Skąd
    Koszalin
    Moim zdaniem to co opisujesz - źle odpowietrzony układ. Tak jak pisał Sylwek7 może to być bąbel powietrza, który się tam znalazł. Latem nie używasz ogrzewania więc mógł się tam znaleźć. Nadeszły zimne dni zacząłeś używać ogrzewania i bąbel się odezwał. Proponuję jeszcze odpowietrzyć układ, stanąć na wzniesieniu i odpowietrzać. Sam odpowietrzałem swoją BMW i nie mam takich objawów :/
    ~~ черный бумер ~~
    Moje BMW - E38 735iA M62 i E39 530d M57
    EX - E30 316i, E34 525i, E32 730iA, E34 525TDS'A

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    465
    BMW
    735 M62TUB35
    Skąd
    Zambrów
    Też sam odpowietrzałem i wydaje mi sie że przez 4 miesiące jazdy to nie bardzo mozłiwe żeby układ był zapowietrzony w dalszym ciągu. Z ogrzewaniem włączonym na 23-24 stopnie jeżdzę codznienie od czasów chłodniejszych dni. 28 stopni to poprostu ciepło (lubię ciepełko).

  10. #10
    Jeśli jest OK, to znaczy że OK. Odpowietrzony :)

    Sprawdź jednak czy przypadkiem w układzie nie zebrało się powietrze. Po jeździe kiedy są jeszcze twarde węże odczekaj jakieś 15 minut i nie odkręcając korka (!) poluzuj odpowietrznik (entluftung). Jak poleci czysta ciecz - masz 100% pewność. Jeśli będzie powietrze, to po następnym zagrzaniu zabieg powtórz. Chodzi o to, że chłodnica to najwyższy punkt i ewentualne powietrze zbiera się w niej.

    Wygonisz powietrze z chłodnicy = pewność że nie ma go w układzie.

    Trzeba będzie dalej szukać :/
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •