Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: M62TUB44 - temperatura silnika - 87-90°C w korku?

  1. #1
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice

    M62TUB44 - temperatura silnika - 87-90°C w korku?

    Witam.
    Wczoraj podczas trasy z Łodzi do zakopanego bawiłem się trochę wbudowanymi testami na zegarach. Po dość szybkiej jeździe na autostradzie Katowice - Kraków, przy Krakowie był korek. Zatrzymałem auto, włączyłem właściwie przypadkiem test nr 7 i ku mojemu zdziwieniu temperatura silnika wynosiła wtedy 90°C. Wahała się w granicach 87-93°C. Przyśpieszanie i późniejsza jazda nie wywołały jakiegoś szczególnego wzrostu. Słyszałem, że M62TUB44 pracuje w okolicach 108°C, stąd moje pytanie, czy wszystko jest u mnie w porządku? Okolice 108°C pojawiły się podczas jazdy później tylko raz, dość nagle i na krótko. Temperatura powietrza na zewnątrz wczoraj wynosiła 8,5-12°C. Dodam, że podczas spokojnej jazdy po wzniesieniach przed Nowym Targiem (około 60-80km/h), temperatura silnika wynosiła nawet 83°C, rzadko dochodziła do 90°. Czy to jest w porządku?
    Pozdrawiam,
    Łukasz.

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,603
    BMW
    740iA e-32
    Skąd
    Rawicz Wlkp
    Blog
    1
    w trasie to normalne, że spada natomiast w korku u mnie oscyluje między 100-106

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    165
    BMW
    E38 740i z 1999 r. i E39 528i z 1997 r. małżonki
    Skąd
    Białystok
    Moim zdaniem to ta temperatura jest coś za niska (szczególnie przy takich prędkościach jak 60-80 km/h to powinno być ponad 105 o ile nie wynikało to np z hamowania silnikiem lub ostrych wzniesień).

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    Wyglada na to ze komp odczytuje duze obciazenie silnika i steruje podgrzewaniem grzalki termostatu i dlatego termostat otwiera sie juz w okolicy 90st.C aby obnizac temperature pracy.

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice
    Witam ponownie.
    Dzisiaj wracałem z powrotem, temperatura wahała się w granicach 90°C przy jeździe z prędkością około 130km/h, w korku też podobnie. W okolicach Nowego Targu, podczas zjazdu z górki - 86°C (przy okazji pozdrawiam właściciela brązowego E38, które wtedy mijałem z przeciwka, kto wie, może jest u nas na forum ;) ) . Czasem zdarzało się, że było to 105-108°C, ale mniej więcej pół na pół z temperaturą w granicach 90°C. Warto się tym w ogóle przejmować?

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    86-95 st.C to sa dokladnie takie temperatury jakie wystepuja w M62 gdy jest podgrzewana grzałka termostatu. Nic zlego sie nie stanie, po prostu moze Ci minimalnie wiecej palic i minimalnie wiecej zatruwac atmosfere.

    Dla Twojego spokoju moge dodac ze ja w swoim M62 tez mam teraz taka temperature pracy. Swiadomie, montujac nowa pompe wody wyfrezowałem w niej gniazdo pod termostat z M60 z temp. otwarcia 85st.C aby miec nizsza temperature pracy caly czas. Dzieku temu nie mam juz tego cholernego piekła pod maska ktora wykancza wszystkie przewody gumowe i uszczelki ale przede wszystkim silnik caly czas jest przygotowany na pelne obciazenie. Patent z podwyzszona temperatuta pracy M62 jest dobry ale nie dopracowany. Po pierwsze jak zaczynasz ostro jechac to zanim komp schlodzi silnik poprzez sterowanie grząłką mija sporo czas i silnik nie pracuje w optymalnej temperaturze dla duzego obciazenia, a po drugie predzej czy pozniej tą grzałke trafia szlak i w co drugim M62 silnik sie nie schładza podczas duzego obciazenia. Niestety ale jak wszystko w samochodzie tak i temperatura pracy jest kompromisem miedzy trwałoscia, sprawnoscia, toksycznoscia spalin i ekonomicznoscia.

  7. #7
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,119
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez Tomar
    86-95 st.C to sa dokladnie takie temperatury jakie wystepuja w M62 gdy jest podgrzewana grzałka termostatu. Nic zlego sie nie stanie, po prostu moze Ci minimalnie wiecej palic i minimalnie wiecej zatruwac atmosfere.
    Tomar jaka grzalka?? :shock: co to za pomysl? Gdzie ty masz tam grzalke w M62???

    Cytat Zamieszczone przez Tomar
    Dla Twojego spokoju moge dodac ze ja w swoim M62 tez mam teraz taka temperature pracy. Swiadomie, montujac nowa pompe wody wyfrezowałem w niej gniazdo pod termostat z M60 z temp. otwarcia 85st.C aby miec nizsza temperature pracy caly czas.
    Ogolnie super pomysl :D - nie ma to jak ciagla jazda na podwyzszonej dawce paliwa (ssanie)
    Cytat Zamieszczone przez Tomar
    Po pierwsze jak zaczynasz ostro jechac to zanim komp schlodzi silnik poprzez sterowanie grząłką mija sporo czas i silnik nie pracuje w optymalnej temperaturze dla duzego obciazenia, a po drugie predzej czy pozniej tą grzałke trafia szlak i w co drugim M62 silnik sie nie schładza podczas duzego obciazenia.

    Czy ty zdajesz sobie sprawe ile energii elektrycznej byloby potrzebne zeby tak sobie od reki podgrzac plyn o 10 stopni??? (Dla przykladu powiem ze domowy ogrzewacz przeplywowy bierze 25KW!!! wiec zastanow sie jaki kabel musiaby isc do twojej "grzalki" )

    A tak juz calkiem na marginesie to kiedy to grzalka chlodzi??

    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  8. #8
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,119
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez lukasz740
    Witam ponownie.
    Dzisiaj wracałem z powrotem, temperatura wahała się w granicach 90°C przy jeździe z prędkością około 130km/h, w korku też podobnie. W okolicach Nowego Targu, podczas zjazdu z górki - 86°C (przy okazji pozdrawiam właściciela brązowego E38, które wtedy mijałem z przeciwka, kto wie, może jest u nas na forum ;) ) . Czasem zdarzało się, że było to 105-108°C, ale mniej więcej pół na pół z temperaturą w granicach 90°C. Warto się tym w ogóle przejmować?
    Wyglada na to ze masz do wymiany termostat lub czujnik (raczej termo) normalna temp pracy dla M62 to okolice 105-107 stopni takze ciagle "80 z hakiem" to za malo= niszczysz sobie silnik
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    AD.1 BOSS, grzałka jest w termostacie i ona nie podgrzewa płynu, a jedynie element bimetaliczny w termostacie. Zobacz ze termostat M62 jest scalony z obudowa, a na jego obudowie masz złacze. Do tego złacza jest podpiety uklad sterujacy, ktory w okreslonych przez komputer warunkach podgrzewa wlasnie ta grzałke aby spowodowac otwarcie termostatu niezaleznie od temperatury plynu. Termostat M62 sam z siebie otwiera sie przy 104st.C aby ustabilizowac temperature w okolicy 105-110st.C

    Ad.2 To nie jest jazda na podwyzszonej dawce paliwa. Ssanie M60 i M62 konczy sie przed 70st.C :) Okolice 90st.C to jest temperatura najbardziej optymalna dla pracy silnika biorąc pod uwage jego trwalosc. Praw fizyki nie da sie zmienic i dlatego kilku producentow wprowadzilo ten system. Jako ciekawostke moge Ci dodac ze w M5 nie jest stosowany ten system po to aby silnik caly czas byl przygotowany na pelne obciazenie, a termostat tam stosowany powoduje jeszcze nizsza temperature bo jego punkt otwarcia to 79st.C :)

    Ad.3 Eergii potrzeba niewiele gdyz tak jak wyzej wspomnialem - to malutka grzałeczka podgrzewająca mały element w termostacie. Nigdzie nie wspomniałem o podgrzewaniu plynu :)

    Ad.4 Grzałka taj jak juz wspominałem - podgrzewa termostat w sytuacjach gdy dla bezpiecznej pracy silnika wymagana jest wynikajaca z fizyki optymalna temperatura pracy dla duzego obciazenia silnika.

    Po prostu w latach 90tych opracowano system zmiennej temperatury pracy po to aby w warunkach spokojnej jzady moc podwyzszyc temperature pracy TYLKO DLA ZMNIEJSZENIA TOKSYCZNOSCI SPALIN I ZUZYIA PALIWA ( Nie chodzi tu o prace na ssaniu. Chodzi o to ze podwyszenie temp do 105-108st.C co skutkuje minimalnie wieksza sprawnoscia silnika ) To jest system przyjety nie tylko w BMW. Kilku innych producentow samochodow stosuje ten sam patent.

    Ad. 5 Okolice 90st.C nie niszcza silnika, a wrecz przeciwnie - to najbardziej optymalna temperatura pracy dla trwalosci silnika :) Inzynierowie BMW doskonale sobie z tego zdaja sprawe dlatego wlasnie stosowany jest ten system ze zbijaniem temperatury wlasnie w te okolice. Tylko ze niestety - ilu Uzytkownikow M62 moze sie pochwalic pelna sprawnoscia tego systemu ? No wlasnie, czyli dla pelnego spokoju za kazdym razem gdy chca sobie poszalec powinni wlacza test 7 i sie upewnic ze termostat zbija temperure w okolice 90st.C :) Paranoja co ? Wlasnie dlatego jest opcja aby wsadzic zwyly termostat M60. Patent stosowany chociazby w sporcie samochodowym, drifcie itp.

  10. #10
    Moderator Mod Awatar BOSS
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    4,119
    BMW
    740i
    Skąd
    Dolny Slask
    Cytat Zamieszczone przez Tomar
    AD.1 BOSS, grzałka jest w termostacie i ona nie podgrzewa płynu, a jedynie element bimetaliczny w termostacie. Zobacz ze termostat M62 jest scalony z obudowa, a na jego obudowie masz złacze. Do tego złacza jest podpiety uklad sterujacy, ktory w okreslonych przez komputer warunkach podgrzewa wlasnie ta grzałke aby spowodowac otwarcie termostatu niezaleznie od temperatury plynu. Termostat M62 sam z siebie otwiera sie przy 104st.C aby ustabilizowac temperature w okolicy 105-110st.C
    Tomar to o czym piszesz do DODATKOWY CZUJNIK temp plynu wystepujacy w M62
    Na zdrowy rozum- co mialaby tam robic grzalka? Oszukiwac ecu silnika/termostat/czy moze cos innego???
    Co mialoby zagrzac urzadzenie niskonapieciowe zasilane 2 cieniuskimi przewodami- przez ktore 1A z trudem sie przecisnie? Wiec przy tej ilosci energii problem bylby z podgrzaniem banki powietrza wielkosci termostatu a co dopiero przeplywajacego plynu!



    Ad.2 To nie jest jazda na podwyzszonej dawce paliwa. Ssanie M60 i M62 konczy sie przed 70st.C :) Okolice 90st.C to jest temperatura najbardziej optymalna dla pracy silnika biorąc pod uwage jego trwalosc. Praw fizyki nie da sie zmienic i dlatego kilku producentow wprowadzilo ten system. Jako ciekawostke moge Ci dodac ze w M5 nie jest stosowany ten system po to aby silnik caly czas byl przygotowany na pelne obciazenie, a termostat tam stosowany powoduje jeszcze nizsza temperature bo jego punkt otwarcia to 79st.C :)

    W kazdym w miare nowoczesnym silniku dawka paliwa jest adekwatna do zamierzonych przez producenta/konstruktora warunkow pracy- wiec przy zalozeniu 105stopni, dopiero po osiagnieciu tej temp ecu obniza dawke do normalnej, dawka jest podwyzszana po to zeby jak najszybciej osiagnac zalozone wczesniej warunki


    Ad.3 Eergii potrzeba niewiele gdyz tak jak wyzej wspomnialem - to malutka grzałeczka podgrzewająca mały element w termostacie. Nigdzie nie wspomniałem o podgrzewaniu plynu :)
    Zdemotuj termostat to zobaczysz jak to wyglada i ile plynu dzieli to co nazywasz grzalka a termostat i wierz mi ze energii byloby potrzebne duzo.
    Zakladajac twoj wariant i silnik w czasie pracy to dawki energii musialyby byc potezne no
    chyba ze chcialbys czekac na reakcje termostatu pol godziny- a tu chyba nie o to chodzi :]


    Ad.4 Grzałka taj jak juz wspominałem - podgrzewa termostat w sytuacjach gdy dla bezpiecznej pracy silnika wymagana jest wynikajaca z fizyki optymalna temperatura pracy dla duzego obciazenia silnika.

    Czytaj punkt co napisalem wyzej ad.3


    Po prostu w latach 90tych opracowano system zmiennej temperatury pracy po to aby w warunkach spokojnej jzady moc podwyzszyc temperature pracy TYLKO DLA ZMNIEJSZENIA TOKSYCZNOSCI SPALIN I ZUZYIA PALIWA ( Nie chodzi tu o prace na ssaniu. Chodzi o to ze podwyszenie temp do 105-108st.C co skutkuje minimalnie wieksza sprawnoscia silnika ) To jest system przyjety nie tylko w BMW. Kilku innych producentow samochodow stosuje ten sam patent.

    Tu sie zgodze :] Najwazniejsze zdanie i caly sens podwyzszenia temp: "Chodzi o to ze podwyszenie temp do 105-108st.C co skutkuje minimalnie wieksza sprawnoscia silnika"


    Ad. 5 Okolice 90st.C nie niszcza silnika, a wrecz przeciwnie - to najbardziej optymalna temperatura pracy dla trwalosci silnika :) Inzynierowie BMW doskonale sobie z tego zdaja sprawe dlatego wlasnie stosowany jest ten system ze zbijaniem temperatury wlasnie w te okolice. Tylko ze niestety - ilu Uzytkownikow M62 moze sie pochwalic pelna sprawnoscia tego systemu ? No wlasnie, czyli dla pelnego spokoju za kazdym razem gdy chca sobie poszalec powinni wlacza test 7 i sie upewnic ze termostat zbija temperure w okolice 90st.C :) Paranoja co ? Wlasnie dlatego jest opcja aby wsadzic zwyly termostat M60. Patent stosowany chociazby w sporcie samochodowym, drifcie itp.

    Montowanie termostatow z duzo nizsza temp otwarcia jest jak najbardziej zalecana np. tak jak pisales w drifcie gdzie silnik krecony do odcinki pracuje tak kilka/kilkanasice minut produkujac wiecej ciepla niz jest w to w stanie odebrac uklad chlodzenia jednak w tym przypadku sprawnosc silnika/tkosycznosc/zuzycie paliwa jak i trwalosc silnika nie maja wiekszego znaczenia, a mowimy przeciez o autach "cywilnych" ;)
    Każdy człowiek jest jak książka, ma dobre strony, wystarczy tylko przekartkować te złe !!!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •