Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: [mechanika] Układ chłodzenia - dziwne temperatury

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    [mechanika] Układ chłodzenia - dziwne temperatury

    W swoim M62TUB44 podejrzewam uszkodzoną uszczelkę głowicy - więc stale obserwuję temperaturę (TEST 07).

    Moja codzienna trasa do pracy ma ok. 9 km (umiarkowane korki) - więc w sumie gaszę silnik niedługo po osiągnięciu 108-109°C.
    Kilka razy jednak - kiedy korki były większe - osiągałem 110 a nawet 111°C. :/

    Dziś zrobiłem eksperyment i pojechałem wieczorem na dłuższy patrol po Warszawie.
    Początkowo było "normalnie" - motor się nagrzewał, aż zobaczyłem kilka razy 110°C (umiarkowany ruch, jak to wieczorem w Centrum).

    Jednak potem - zamiast rosnąć dalej jak się spodziewałem - temperatura dość gwałtownie zaczęła się obniżać! :shock: Nagle miałem 104 i 102°C. Nie można tego tłumaczyć zmianą warunków jazdy, ponieważ stało się to zbyt gwałtownie.

    Następnie wpadłem na trasy przyspieszonego ruchu - raczej płynna jazda bez świateł. Temperatura dalej spadała. Prawie cały czas poniżej 100°C - w pewnym punkcie nawet 90°C.

    Wracając do domu wjechałem z powrotem w "miejski" ruch - i temperatury szybko powróciły do 108-110°C.

    I co o tym sądzicie??
    Czy to możliwe, że wtedy gdy zaczęło spadać to dopiero włączył się III bieg wentylatora?
    I czy ta temperatura 90°C na rozgrzanym silniku - jest w ogóle prawidłowa nawet w trasie?
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    Vip Vip Awatar Johnny_Bravo
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    753
    BMW
    750i
    Skąd
    Poznań
    wedle mojej obserwacji 4.0 i 4.4 maja temperaturę robocza 100-110*C

    zaś moje 5,4 maja 90-93*C

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Poniżej 105 na rozgrzanym silniku - to mi się zdecydowanie nisko wydaje...
    Po rozgrzaniu w tej i w poprzedniej 740 obserwowałem praktycznie zawsze od 107 wzwyż (i tak też słyszałem od bardziej doświadczonych).
    Fakt że jeżdżę praktycznie tylko po mieście.
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    176
    BMW
    e38 735i
    Skąd
    S-c
    Z ciekawości... Obserwujesz przy tym jakieś wychylenia na wskazówce temperatury od środka (stanu prawidłowego)? Chociaż te tepmeratury jak na M62 są za niskie... Może być i uszczelka :/ Jest coś poza tym co budzi Twoje podejrzenia w ukł. chłodzenia?
    Pozdrawiam

    fm

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Nie, wskazówka w tym zakresie temperatur będzie jednakowo stała w pionie...
    Czy widzę inne objawy, to powiem w poniedziałek jak sprawdzę poziom płynu :)

    Z uszczelką się liczę - ale jeśli układ chłodniczy dostawałby ciśnienia z silnika, to przecież powinien się grzać raczej...
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  6. #6
    Wskazówka temperatury stoi kołkiem w dość szerokim zakresie temperatur... Ktoś kiedyś pisał coś na temat termostatu starowanego elektronicznie i to zachowanie zdawałoby się potwierdzać tamtą teorię (chodzi o podnoszenie temperatury w silniku m63tu właśnie na wolnych obrotach, co ma niby skutkować niższym spalaniem....

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomar
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    159
    BMW
    E38 m62b44 , E39 m62b44
    Skąd
    Warszawa
    Dokłądnie tak - powinien sie grzac. W naszej e39 m62 540 jest tak samo , tzn czasem po staniu w korku , a czasem podczas jazdy zbija gwałtownie w okolice 90st.C i tak jest od... 150 000km :) Podobnie w mojej E38. Olej sprawe.

    Jesli rzeczywscie Twoje uszczelki maja dosc to witaj w klubie. Moje maja juz stanowczo dosc. Wywala płyn, rozszadza weze, zbiorniczek wyrownawczy :(

    P.S. Tak jak mowisz - wskazówka stoi pionowo od ok 80 do ok 115st.C Z reszta ten wskaznik informuje Cie tylko o temp płynu w chlodnicy, to ma zbyt luzny zwiazek z prawdziwa temp silnika, lub chociazby płynu w okolicy glowic ( test 7 )

  8. #8
    7ka
    Gość
    a ten test temp to jaki nr?

  9. #9
    Cytat Zamieszczone przez 7ka
    a ten test temp to jaki nr?
    Czytaj uważnie, było powyżej (07) ;D

  10. #10
    7ka
    Gość
    ekskuzemla

    jutro jak rozgrzeje zobacze czy i ja nie mam czasem do remontu silnika ;D

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •