Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 63

Wątek: [mechanika] HELP! Dymienie - dziwny problem z silnikiem

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    [mechanika] HELP! Dymienie - dziwny problem z silnikiem

    Witam,
    jak część z Was wie, od kupna mam problem z dymieniem auta po odpaleniu. Sprawa zaczyna wyglądać naprawdę DZIWNIE, dlatego opiszę wszystko dokładnie.

    A więc:
    - auto dymi (raczej na biało) przy odpalaniu (szczególnie po krótkim postoju),
    - ubywa oleju w tempie ok. 1 litra na 1000 km,
    - kompresja na wszystkich cylindrach teoretycznie w normie,
    - ze trzy świece lekko zaolejone,
    - poza tym silnik pracuje równo i kulturalnie, nie widać żadnych niepokojących objawów.

    Nasuwającą się diagnozą - były uszczelniacze zaworowe. Wcześniej jednak warto wymienić odmę i wyczyścić kolektor. Dziś odebrałem auto z warsztatu - kolektor w środku był ponoć całkiem czysty, odma też nie wyglądała na styraną (nie została wymieniona). Nie ma typowych objawów odmy:
    - w bagnecie oleju nie ma nadmiernego ssania,
    - silnik pracuje równo,
    - nie zauważyłem dziwnych dźwięków.

    I teraz najlepsze: wg mechaników - to nie jest dym olejowy. Gość powiedział, że czuje może trochę za bogatą mieszankę, ale przede wszystkim dużo wilgoci. I faktycznie - po przeciągnięciu wewnątrz rury palcem miał na palcu mokry brud/sadzę, ponadto po puszczeniu "głownej" chmury, z wydechu jakiś czas wydobywa się jeszcze coś o wiele lżejszego - jakby para.

    Czyli diagnoza w kierunku płynu chłodniczego... :/ Tylko teraz tak: nie zapominajmy, że auto jednak bierze olej i miało zaolejone świece. Ponadto nie ma typowych objawów uszczelki pod głowicą:
    - silnik pracuje ładnie, obroty nie skaczą, mocy nie traci,
    - nie mam "masła" na korku oleju,
    - węże od chłodnicy po rozgrzaniu mają ciśnienie, ale spokojnie mogę je ugiąć palcami (nie są twarde jak baranie jaja)
    - silnik trzyma temperaturę.

    Dymienie raczej się wzmogło od momentu kiedy auto kupiłem. Dziś mogę powiedzieć że doszedł nowy objaw:
    - kiedy po b. krótkim postoju (silnik w pełni rozgrzany) ruszyłem i za chwilę gwałtownie dodałem gazu - z wydechu usłyszałem dziwny dźwięk (jakby terkotanie/strzelanie) i zobaczyłem w lusterku chmurę dymu :shock:. Dotychczas zaobserwowałem to dwa razy.

    Takie mam jak dotąd objawy. Po dzisiejszym dniu nie wiem już czego się spodziewać... Czy może to być bardzo wczesny etap walniętej uszczelki? Skąd - poza uszczelką - mógłby się wziąć dym z płynu chłodniczego? Jakie byłyby objawy przegrzanej głowicy lub bloku silnika w przeszłości?? :o O czym może świadczyć "terkotanie"? Na co zwracać uwagę poza temperaturą i ciśnieniem węża chłodnicy?
    Samochód ma LPG Prins VSI o ile to ważne.
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    7ka
    Gość
    pierwsze co przyszlo mi do glowy to jednak odma..

    :/

  3. #3
    Super Moderator Awatar EVAN
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Skąd
    Kętaki
    Michał a ubywa Ci płynu chłodniczego? Objaw dymienia po postoju to objaw uszczelniaczy na zaworach. Ale dziwne jest to , że dym to nie dym olejowy :/
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

  4. #4
    Vip Vip Awatar max mt
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,156
    BMW
    E38 735iA i E39 530d
    Skąd
    Koszalin
    Nie wiem czy masz katalizator? Ale terkotanie to może być obijający się katalizator. Być może jest zapchany? Czy te same objawy są z dwóch stron wydechu, czy raczej jedna inaczej?
    ~~ черный бумер ~~
    Moje BMW - E38 735iA M62 i E39 530d M57
    EX - E30 316i, E34 525i, E32 730iA, E34 525TDS'A

  5. #5
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cały dolot powietrza do silnika jest tam gdzie powinien być? Może gdzieś jest dziura lub wyleciały jego elementy z zatrzasków stąd i woda i fałszywe powietrze. Przy moim dieslu jak chwytał lewe powietrze to auto było trochę słabsze ale przede wszystkim kopciło niemiłosiernie, tyle, że wiadomo na czarno ale to Diesel!
    Spalanie oleju śmierdzi i nie da się go pomylić dla kogoś kto nie jest zielony. No i pytanie jak EVAN- ubywa płynu? Jak nie to skąd tam jest? No i poraża mnie znikający olej. Jeżeli go nie ma w płynie chłodniczym i nie jest spalany to może pod ciśnieniem gdzieś się wyciska?

    W najgorszym wypadku odłożyć z 2 tys minimum zajechać na solidny warsztat i wszystkiego się dowiesz jak Ci rozbiorą silnik. Jedyny minus to, to że auto może tam stać nawet przez tydzień czasu :(
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    No więc tak... co do ubytku płynu chłodniczego to nie mogę na razie odpowiedzieć. Z tydzień temu wymienialiśmy z Sylwkiem pompę wody - więc wiadomo, był ubytek, dolewanie, odpowietrzanie... Można powiedzieć, że dopiero zaczynam obserwację.

    Z jednej strony - do awarii pompy wody ani razu nie miałem CHECK COOLANT LEVEL, TEST 07 też pokazywał wartości max. 110°C. Przejeździłem tak pewnie z 2-3 tys. km.

    Z drugiej strony - niedawno ze dwa razy zdarzyło się, że zobaczyłem 111°C :/ Zawsze było to w dużych korkach i tylko na moment - ale jednak zdarzyło się... Trochę mnie to niepokoi (może tylko termostat albo zapchana chłodnica).

    Z trzeciej strony - rozmawiałem z jednym z Forumowiczów (pominę nicka, bo nie wiem czy chciałby to upubliczniać), który robił uszczelkę. W jego M62B44 nie było klasycznych objawów (masło, twarde węże) - silnik po prostu gubił zapłony i grzał się, ponoć było też słychać coś jakby "uderzanie prętem po bloku". Co gorsza - wymiana nie pomogła, silnik nadal się grzeje - czyli co najmniej głowica albo blok!!!

    @max mt - tak, mam katalizatory. O tym nie pomyślałem, jednak nie potrafię teraz powiedzieć z której strony (było to tylko przez chwilę jak jechałem autem)

    @coboss - raczej nie 2 tys... :/ Jak poważna sprawa to i jedynka może się pojawić przed tą dwójką.
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  7. #7
    Super Moderator Awatar EVAN
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,066
    BMW
    E38 '99 740iA, X3 M40i '20, I3s '20
    Skąd
    Kętaki
    Michał taką temperaturą się nie przejmuj. M62 może mieć do 113 Stopni i jest to normalne. Moje 735 pracowało między 92-113 Stopni.
    Może problem leży w nieszczelności instalacji gazowej?
    Moje EX - E38 730i '95, E38 735iA '98

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    No ja niby słyszałem, że taka maxymalna "prawidłowa" temperatura dla M62B44 to 110°C...

    A czym mogłaby skutkować taka nieszczelność instalacji LPG - tzn. jaki byłby mechanizm powstawania dymu? Dymienie jest oczywiście także na benzynie.

    Tak czy tak, obserwuję teraz na okoliczność uszczelki pod głowicą. Czy z typowych objawów wymieniłem tu wszystko na co warto patrzeć? (ubywanie płynu, twardość węży, skoki temperatury, masło, nierówna praca, spadek mocy...).
    Na przegrzaną głowicę/blok (odpukać) są jakieś typowe objawy?

    I pytanie z innej beczki: gdyby (hipotetycznie) to była zbyt bogata mieszanka - jakie mogłyby być przyczyny i objawy? Czy możliwe żeby dymienie było tylko przy starcie?
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar wasyle38
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    223
    BMW
    e38 735i
    Skąd
    Poznań
    Co do temperatury 111°C to tez tak miałem, nawet do 113°C w korkach mi skakała, 110°C miałem podczas jazdy i to była wina nie do końca odpowietrzonego układu. Spróbuj sposobu z odkręcaniem korka po przyjedzie do domu gdzieś opisanego przez kogoś na naszym forum. Mi po około tygodniu pomogło wyrównałem stan w zbiorniczku bo troszkę ubyło i jest see. Teraz podczas jazdy mam 108°C, a gdy stoję w korkach na maxa 110°C.

  10. #10
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cytat Zamieszczone przez michal_5000
    @coboss - raczej nie 2 tys... :/ Jak poważna sprawa to i jedynka może się pojawić przed tą dwójką.
    Tak mówiłem na dzień dobry aby go wstawić tam. Co wyjdzie dopiero się dowiesz jak go rozbiorą, mój stał chyba 3 tygodnie jak go porozkręcali. Jak już otworzą serce naszego BMW to człowiek chce aby je zamknęli w idealnym stanie a to potrafi ciągnąć, nie każdy z nas ma możliwość dysponować w razie potrzeby kilkunastoma tysiącami złotych

    Cytat Zamieszczone przez EVAN
    Michał taką temperaturą się nie przejmuj. M62 może mieć do 113 Stopni i jest to normalne. Moje 735 pracowało między 92-113 Stopni.
    Może problem leży w nieszczelności instalacji gazowej?
    Ta temperatura o której mówicie nie jest to temperatura oleju? Skoro tak to jest to normalne, że jest wyższa niż 100*C tak ma większość jak nie wszystkie silniki które dysponują prawdziwą mocą.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •