Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: [mechanika] Bardzo twardy hamulec i wspomaganie

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jokerow750
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    452
    BMW
    E38 750i, 750iL
    Skąd
    Katowice

    [mechanika] Bardzo twardy hamulec i wspomaganie

    Witam, powstał problem, a mianowicie po odpaleniu auta i przejechaniu kilku metrów bardzo usztywnił się pedał hamulca, prawie tak że nie można go nacisnąć i na D jedzie praktycznie cały czas. I tu pytanko, czy płyn ze wspomagania/ nivo, jest również odpowiedzialny za hamowanie? Dodam że jest także zbiorniczek zwykłego zielonego płynu hamulcowego. Była wyciągana pompa wspomagania, wlewany był nowy płyn i podczas tej operacji wspomaganie chwilkę działało fajnie a później aż do dziś wogóle. :/ Czy układ mógł się zapowietrzyć? Jeśli tak to w jaki sposób go odpowietrzyć i doprowadzić do poprawnego funkcjonowania?

  2. #2
    Układ wspomaganie kierownicy i układ hamulcowy to dwie różne sprawy

    Co do hamulca, to sprawdź czy jest podciśnienie w układzie wspomaganie, bo zdarza sie, że pękają ze starosci membrany w servo.

    Wspomaganie kierownicy - wlałeś odpowiedni płyn??
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jokerow750
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    452
    BMW
    E38 750i, 750iL
    Skąd
    Katowice
    We wspomaganiu był początkowo zielony płyn CHF bodajże, teraz mam czerwony ATF na którym na początku działało wspomaganie - ten płyn wlał pseudo mechanik, ale jak wspomniałem na początku działało na nim wspomaganie.

    Jak sprawdzić podciśnienie na wspomaganiu hamulca?

  4. #4
    Cytat Zamieszczone przez jokerow750
    Jak sprawdzić podciśnienie na wspomaganiu hamulca?
    Zdejmij przewód podciśnieniowy z servo, odpal samochód i sprawdź czy w przewodzie jest silne podciśnienie. Jeśli masz dostęp do vakuometru (pompka podciśnieniowa z manometrem) to możesz sprawdzić czy samo servo jest szczelne.

    Olej powinien być taki, jaki jest napisany na korku wspomagania :)
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    37
    BMW
    e32 730, e32 735, e32 750 iL
    Skąd
    Warszawa
    Witam. Na początek radzę sprawdzić czy masz serwo podciśnieniowe(w 750-tce nie spotkałem takowego) czy hydrauliczne, na 99% masz to drugie(jeśli to 750, w 740 nie wiem, w 730 i 735 R6 były takie i takie). Objawy wskazują na awarię pmpy lub układu zaworow hydraulicznych, albo pompa nie daje ciśnienia albo któryś zawór się podwiesił i olej wraca do zbiorniczka przelewem(obstawiam to drugie).

    ........................

    Aha, co do odpowietrzania, to u mnie zawsze odpowietrzał sie sam.

    ........................

    I, oczywiście, w przypadku wspomagania hydraulicznego, olej jest ten sam, nie są to dwa rozdzielone układy, pompa oleju podaje olej na przekładnię i do wspomy hamulca, jeśli miałeś zalany czerwony po chf-ie to mogła też spuchnąć jakaś uszczelka zaworu i zablokować zawór, mogło to nastąpić zarówno w przekładni kierowniczej jak i w serwie hamulca.

  6. #6
    czyli najpewniejsza sprawa - podaj nr VIN - zidentyfikujemy układ hamulcowy i będziemy dalej mysleć.

    Prośba do hajko - edytuj posty ;)
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jokerow750
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    452
    BMW
    E38 750i, 750iL
    Skąd
    Katowice
    A więc, nr VIN: WBAGC81060DC52282. To 750iL z 89 roku z nivo. Na początku miałem wlany zielony olej i wszystko było ok. Później zaszła potrzeba wymontowania pompy i teraz jest tam czerwony ATF. Nivo się nie podnosi, wspomaganie nie działa, a do tego hamulec zrobił się tak twardy jak opisałem. Czy to wszystko może powodować zły płyn? Zaznaczam że mam również zbiorniczek ''normalnego'' zielonego płynu hamulcowego

  8. #8
    Echh...

    Przepraszam najmocniej, ale nie zauważyłem, że mowa o E32 :medit: moje niedopatrzenie

    Rzeczywiście jest tak, jak wyzej kolega napisał. ATF mógł uszkodzić gumowe uszczelki w pompie.
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik Awatar jokerow750
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    452
    BMW
    E38 750i, 750iL
    Skąd
    Katowice
    Właśnie kolega pisał że zmiana z ATF na zielony może zaszkodzić, u mnie było odwrotnie, czy skutek może być taki sam? Jeśli tak to jak usunąć taką usterkę? :)

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    37
    BMW
    e32 730, e32 735, e32 750 iL
    Skąd
    Warszawa
    O.K.Postaram się poprawić
    Każda zmiana rodzaju oleju może powodować puchnięcie gumy, po prostu chemia, co do napraw, to trzeba przede wszystkim znaleźć uszkodzony podzespół, wcale nie musi to być pompa, to raczej mało prawdopodobne, może to być serwo lub przekładnia a także zawór w akumulatorze ciśnienia, trzeba sprawdzać po kolei.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •