Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Olej do skrzyni automatycznej 730d

  1. #1
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno

    Olej do skrzyni automatycznej 730d

    Jako tako nie znalazłem typowo takiego tematu więc podzielę się zdobyczą informacji dla kolejnych, którzy będą się przymierzali do wymiany oleju w skrzyni biegów.

    BMW 730d 12/99 skrzynia- 5HP24 zielona tabliczka

    Filtr polecam MANN w komplecie z uszczelką cena ok 150zł

    Z olejami jest trudniej. Do skrzyni jest specjalnie dedykowany olej i odradzam zalewania olejami jakimiś spełniającymi normy DEXRON II i DEXRON III

    Do wyboru mamy oryginalny ZF jakiś tam nie zapisałem, ale cena nie urzeka. Serwis w Poznaniu ma dostępne tylko 20litrowe bańki za 1050zł :D

    Później dedykowane są:
    Mobil ATF-LT 71141 ale jest ciężko dostępny (nie znam ceny)

    Castrol Transmax Z (też jest ciężko dostępny)
    Mi udało się go kupić od przedstawiciela z Poznania za 42zł za litr.
    Poznań ul. Leszczyńska 43
    tel. 061-8306-993 (8-17 pon-piątek) lub 668-042-537

    Dzwoniąc do innych producentów z reguły słyszałem informację:
    "Olej specjalny dostępny tylko w serwisie"

    Pozdrawiam
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  2. #2
    Super Moderator Awatar olejus
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,698
    BMW
    BIEMDABLJU SEVEN FOUR FIVE
    Skąd
    Wrocław
    Mobil ATF-LT 71141
    Jeżeli mogę sprostować to nie Mobil tylko Esso. Cena za 20 litrów to koszt około 560 zł brutto z wysyłką http://www.oiltrans.pl/
    Pić trzeba ! Jeść można !

  3. #3
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Tak, to Esso produkuje ATF LT 71141 a dla czego ma go w ofercie Mobil? Nie wiem, możliwe, że Mobil rozprowadza produkt Esso albo po prostu przejmują ten olej pod swoje logo, ciężko stwierdzić. Niestety tak jak i olej ZF jest dostępny tylko w 20 litrowych bańkach.
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    613
    BMW
    730 D E38
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Dzięki za info :)

    Sam zacząłem myśleć o wymianie w moim 730 D więc Twoje informacje napewno przydadzą mi się :)
    Only E38

  5. #5
    Super Moderator Awatar olejus
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    6,698
    BMW
    BIEMDABLJU SEVEN FOUR FIVE
    Skąd
    Wrocław
    Jak w google wpisałem "mobil ATF-LT 71141" to wyszły tylko 2 odnośniki :) uważam dalej , że to Esso
    Pić trzeba ! Jeść można !

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    176
    BMW
    e38 735i
    Skąd
    S-c
    Sam się przymierzam do wymiany w swojej 5hp24. Sporo o tym czytałem, rozmawiałem i szczerze mówiąc to pierwsze słyszę (widzę) MOBIL. Wszędzie jak dotąd spotykałem się z esso. W zasadzie to chyba jedyny dostępny na rynku olej do 5hp24. Dexron się tu nie nadaje. Można go używać w skrzyniach 4hp*** (choć nie wszystkich) oraz w 5hp18 (choć też nie wszystkich). Do 5hp24 i 5hp30 używa się 71141, chociaż istnieje seria skrzyń 5hp30, gdzie stosuje się specjalny olej Shella. Zanim się zabieramy za wymianę oleju w skrzyni trzeba najpierw dokładnie sprawdzić jaką skrzynię mamy. Kolor tabliczki niekoniecznie przesądza jaki olej należy lać.
    Pozdrawiam

    fm

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    7
    podlacze sie pod temat :D

    Mam 730 benzyna, rok 94. silnik M60 Ostatnio zauwazylem ze cieknie delikatnie olej ze skrzyni. Czy jest mozliwosc sprawdzenia jaki jest poziom oleju w skrzyni? Kolejne pytanie jak lub gdzie mam sprawdzic jaki mam model skrzyni?? I jaki zalac/dolac olej oraz czy mozna go gdzies bez problemu dostac?

    Pytan duzo ale jestescie specami wiec napewno dobrze doradzicie ;))

    Prosze o odpowiedz jak dla totalnego laika w tym temacie

    sprawdzilem na stronie: http://www.bmw-z1.com/VIN/VINdecode-e.cgi

    Transmission Model A5S 310Z
    nie wiem czy ta informacja bedzie przydatna

  8. #8
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    fm po pierwsze uzgodnilismy ze ATF LT 71141 to olej Esso pomylka powstala bo jest on w ofercie Mobil.
    Po drugie nie rozumiem Cie. Jak rozne oleje do tej samej skrzyni? Skoro skrzynia ma zielona tabliczke i numer 5HP24 to kazda inna z takowa tabliczka bedzie ta sama skrzynia...

    ---------------------------
    Szafiros zmierzysz poziom oleju w skrzyni, gdzie jest "bagnet" nie wiem :)
    A informacje o skrzyni znajdziesz na niej, wjedz na kanal, gdzies bedzie tabliczka. Zapamietaj jej kolor i model skrzyni. Zadzwon do Esso lub do Castrol i popros o rozmowe z dzialem technicznym, oni podadza Ci po tych danych jaki olej konkretnie jest dedykowany do twojej skrzyni. Moze byc tak ze beda to ogolnie dostepne oleje ATF czyli duzy wybor i duzo przyjemniejsze ceny.

    PS. przedstaw sie najpierw w odpowiednim dziale bo zaraz poleca uwagi od moderatorow :D
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  9. #9
    Widzę, że rozmowa poważna w dobrą stronę zmierza

    I dobrze! :medit:

    Jeśli idzie o pomoc w zidentyfikowaniu skrzyni, to proszę pisać np na PW (7 ostatnich znaków z VIN + ewentualnie dane z tabliczki i kolor ze skrzyni) a postaram się dać rzetelna odpowiedź

    Jeśli idzie o sprawdzenie poziomu oleju, to jest tylko jedna metoda. Bagnetu nie ma :/

    Przy temperaturze oleju w ASB (Automatyczna Skrzynia Biegów) 30-50 stopni Celsjusza należy na pracującym silniku dolewać oleju, aż przeleje się przez otwór nalewania. Jest on umieszczony albo w dnie skrzyni (klucz ampulowy 17mm) lub z boku skrzyni w tylnej części na ampul 8mm
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    176
    BMW
    e38 735i
    Skąd
    S-c
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    fm po pierwsze uzgodnilismy ze ATF LT 71141 to olej Esso pomylka powstala bo jest on w ofercie Mobil.
    Po drugie nie rozumiem Cie. Jak rozne oleje do tej samej skrzyni? Skoro skrzynia ma zielona tabliczke i numer 5HP24 to kazda inna z takowa tabliczka bedzie ta sama skrzynia...
    Co do pierwszego - ok. Widać może nie doczytałem dokładnie. Jak tak to wszystko się zgadza.

    Co do drugiego... np jest skrzynia 5hp30 i są różne egzemplarze tejże skrzyni. Właśnie ta skrzynia może mieć tabliczkę zieloną i czarną. Do zielonej idzie olej esso o którym mowa w tym temacie, a do czarnej - shell LA 2634. Także widzisz... mamy cały czas skrzynię 5hp30 a różne tabliczki i różny olej. Wszystko zależy tu od nr-u seryjnego danego konkretnego egzemplarza skrzyni.

    Z kolei skrzynie 4hp*** mają również czarne tabliczki a idzie tam DEXRON III. Piszę to tylko tytułem przykładu, gdyż tych skrzyń w e38 z tego co wiem nie ma. Aczkolwiek i tam sporadycznie trafiają się tabliczki zielone i jest olej esso, ale mniejsza....

    Ze skrzynią 5hp18 sytuacja ma się podobnie jak z trzydziestką - czyli są tam czarne i zielone tabliczki. Teraz do zielonych esso a do czarnej DEXRON III.

    Jeśli jesteś zainteresowany mam zestawienie jaki olej do jakiej skrzyni - mogę Ci przesłać

    Chodzi mi po prostu o to, że zanim zabierzemy się do wymiany oleju trzeba dokładnie zidentyfikować skrzynię jaką mamy. To jest szalenie ważne, bo użycie niewłaściwego oleju może doprowadzić wiadomo do jakich konsekwencji.
    Pozdrawiam

    fm

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •