
Zamieszczone przez
sylwekk
Z tego co piszesz, formalnie w naszym prawie przepis nie istnieje, ewentualny zakaz jest tylko i wyłącznie wymysłem właściciela/administratora obiektu. Zgadzam się, że paragraf przytoczony w wątku nie dotyczy samochodów z LPG, ale czy nie można takiego zakazu pod to podciągnąć? Nie znalazłem definicji instalacji gazowej w przepisach, a takowa byłaby tu rozstrzygająca. Bo jeśli mówimy o instalacji gazowej, w której czynnik ma gęstość większą od powietrza, a co za tym idzie, zbiera się przy posadzce i stanowi potencjalne zagrożenie, a w prawie nie ma definicji takiej instalacji, to taki paragraf da się zinterpretować dość dowolnie.... To chyba na chwilę obecną byłaby jedyna, w miarę racjonalna podstawa prawna....
Odpowiedź brzmi : NIE/NIE.
A co do gazu - gaz zasilany LPG jest ciężki i się zbiera przy posadzce, ale gaz ziemny zasilający palniki i kuchenki w budynkach jest lżejszy od powietrza - dla tego tu się ustawia czujki wycieku gazu pod sufitem (np. w kuchni).
Przytoczyłeś
Dział IV Wyposażenie techniczne budynków
Rozdział 7 Instalacja gazowa na paliwa gazowe (ale dla budynków, nie dla samochodów)
a tu masz definicję instalacji gazowej w bud.:
Kod:
§ 156. 1. Zaopatrzenie budynków w gaz oraz instalacje gazowe powinny odpowiadać potrzebom użytkowym i warunkom wynikającym z własności fizykochemicznych gazu oraz warunkom technicznym przyłączenia do sieci gazowej, określonym przez dostawcę gazu.
2. Instalację gazową zasilaną z sieci gazowej stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzeniami do pomiaru zużycia gazu, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych.
3. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym ze stałych zbiorników lub baterii butli, znajdujących się na działce budowlanej na zewnątrz budynku, stanowi układ przewodów za głównym zaworem odcinającym instalację zbiornikową, butle lub kolektor butli prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku, wraz z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenia do pomiaru zużycia gazu, urządzenia gazowe z wyposażeniem oraz przewody spalinowe lub powietrzno-spalinowe odprowadzające spaliny bezpośrednio poza budynek lub do przewodów w ścianach.
4. Instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli, przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych.
5. Instalację zbiornikową gazu płynnego stanowi zespół urządzeń składający się ze zbiornika albo grupy zbiorników z armaturą i osprzętem oraz z przyłącza gazowego z głównym zaworem odcinającym.
6. Wymagania dla instalacji gazowych, o których mowa w rozporządzeniu, nie dotyczą instalacji przeznaczonych dla celów rolniczych i produkcyjno-przemysłowych (technologicznych).
Co do zakazu wjazdu samochodów, to jest rozstrzygniętę w/g odrębnych przepisłow przeciw pożarowych, które juz istnieją w naszym prawie, ale część jest jeszcze "martwa".