Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 59

Wątek: Wycięcie katalizatorów M62B44

  1. #31
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Chłopaki, wydaje mi się, że trzeba uporządkować dane:

    M62B44 - silnik z dwoma sondami lambda oraz dwoma katalizatorami
    M60B40 - silnik z dwoma sondami lambda oraz dwoma katalizatorami
    M62TUB44 - silnik z czterema sondami lambda i czterema katalizatorami

    Jeśli zaś jest mowa o wywaleniu obydwóch katalizatorów z silnika M60B40 lub M62B44 to jest to o tyle prosta czynność, że za katalizatorami nie ma sond lambda i ich (katalizatorów) brak niczego w pomiarach składu spalin nie zmienia. Również w błędach inpy niczego na ten temat nie znajdziesz. Zatem sprawa prosta i czysta.

    W silnikach M62TUB44 niestety już jest trudniej. Tak jak koledzy pisali - albo emulator sond lambda albo jakiś myk, który będzie oszukiwał system, że jest cacy. I trzeba się do tego przyłożyć (z dokładnością emulacji) bo inaczej pojawią się błędy mimo wszystko (DME sprawdza przecież sygnał i jego prawdziwość/prawdopodobność z sond lambda zza katalizatorów).

    Natomiast co do samych map wtrysków - gdzieś wyczytałem, że auto z katalizatorem spala około 5% więcej niż identyczne ale w wersji bez katalizatora (na podstawie silnika M20 w E30). Te 5% paliwa służy do dopalenia szkodliwych substancji w katalizatorze. Skoro katalizatora nie ma, to takie 5% paliwa ucieka nam bezpowrotnie w atmosferę (powodując przy okazji dodatkowe zanieczyszczenia). Więc gdyby była możliwość przeprogramowania DME (chips) aby podawał takie wartości paliwa, żeby na wyjściu było cacy, to zaoszczędzilibyśmy 5% paliwa i nie pośmierdywało by z tłumików bogatą spaliną.

    Zastanawiałem się, że gdyby odpowiednio oszukać DME sygnałem z sond lambda (np. odpowiednio dobrany rezystor lub inny okłamywacz), że mieszanka jest za bogata o te 5%, to DME zmniejszyłoby akurat o tyle mieszankę i na wyjściu z auta wynik byłby idealny :-)


    U mnie mam zamiast katalizatorów dwie strumiennice. I nie zauważyłem metalicznego czy głośniejszego dźwięku silnika.
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 20-09-2011 o 21:03
    Nein! Mein Schnitzel!

  2. #32
    Doświadczony Użytkownik Awatar grabol
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    1,649
    BMW
    BMW e10 2002ti, e39, X5 4.8is
    Skąd
    Warszawa / St.Miłosna
    Nie pamietam czy Ty masz 2 czy 4 katy (czy z vanosami), ale sciagnij wydech, i wytnij "okienko" by wyciągnąć zatkane katy. Potem poobijaj trochę układ i pomachaj nim w celu wywalenia ew popekanych kawałków które mogły zatkac moze tlumiki. Jeśli masz vanosy to szlak trafić mogło pierwsze katy które są widoczne po odkreceniu układu. Jeśli masz te katy to sprawdź je mocnym światłem jak wyglądają. Ew je możesz pokruszyc drastycznie ale praktycznie np rurą by wyciągnąć resztki. Po tej zabawie wkrec sondy dla bezpieczeństwa na podkladkach by je schować trochę i błędów nie będziesz miał. Ale wiedz o tym, ze katy tak czy inaczej powinny być! Zawsze na ori wydechu beemka będzie jeździła lepiej z katami!

  3. #33
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Czyli, żeby bez katów jepiej jeździła, to trzeba... wymienić tłumiki końcowe na sportowe?
    Nein! Mein Schnitzel!

  4. #34
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,603
    BMW
    740iA e-32
    Skąd
    Rawicz Wlkp
    Blog
    1
    g..no prawda ja w 740 jak nie miałem katow i reszta wydechu jeszcze ori to i tak bylo lepiej a zdrowe katy wycinalem boi poszly za 1100zl

  5. #35
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    Każdy mądry człowiek wie że Każde bmw bez katów ma więcej mocy o ile z głową sie zaplanuje reszte i zestroi. Problemu nie ma jeśli nie ma sond za ale jeśli są to też da się to dobrze zgrać
    Jęśli się tego nie zrobi to istotnie samo wycięcie spowoduje znaczne pogorszenie pracy i moc.

  6. #36
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    A więc poprosimy o szczegóły techniczne. Co należy zrobić, co zestroić, a co wymienić by było lepiej a nie gorzej..
    Nein! Mein Schnitzel!

  7. #37
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,229
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1

  8. #38
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Tuczi77, przecież napisałem że mam wycięte... Sam tego nie wiedziałem aż do czasu wymiany sond. Jak oglądałem auto przed zakupem, to jednak bardziej zwracałem uwagę na stan blach pod autem i ślady ewentualnych napraw. Dziękuję, że wskazałeś dokładnie model GF81 :-)

    Interesuje mnie ten temat bo mam taką sytuację zastaną a nie inną.


    OT Dla rozluźnienia: BOSCH produkuje...
    Ostatnio edytowane przez brunoz ; 21-09-2011 o 15:57
    Nein! Mein Schnitzel!

  9. #39
    Doświadczony Użytkownik Awatar ManiacDrifting
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    3,325
    BMW
    E32 735iAL...
    Skąd
    Bikini Dolne
    ale ty bruno masz dwie sondy?
    wiec ciebie sie to nie tyczy.
    w pozostałych przypadkach jak wylot ma lepszy przepływ to i dolot trzeba przystosować dać na sondy za katem podkładki, tulejki albo "emulatory" żeby je zmylić i to tyle. E38 ma już chyba możliwość programowania kości Ecu więc można by wrzucić odpowiednią mape.

    No to tu dużo mówić nie takie silniki spece potrafią oszukać że chodzą świetnie nawet i bez sond np przy swapie albo driftowozie.

  10. #40
    Doświadczony Użytkownik Awatar brunoz
    Dołączył
    Mar 2011
    Posty
    1,682
    BMW
    E38 740iA
    Skąd
    Katowice
    Blog
    11
    Czyli dla M62B44 (dwie sondy) wycięcie katalizatorów polepsza pracę silnika (w sensie mocy) na standardowym dolocie i wydechu końcowym, natomiast dla 'TU' (cztery sondy) brak modyfikacji w systemie (emulatory dwóch końcowych sond) spowoduje oprócz wywalenia błędu również pogorszenie pracy silnika?

    Uporządkujmy te fakty jeśli mogę prosić.

    Kaczy, tak ja mam tylko dwie sondy. Mam oprócz nich także dwie strumiennice i standardowy wydech. Czy mam pogorszenie czy polepszenie pracy silnika? Nie mam porównania + borykam się jeszcze z drobnymi pierdółkami i czujnikami.
    Nein! Mein Schnitzel!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •