Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: [ elektryka] Dziwne komunikaty komputera - błędy

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    4
    BMW
    [e32] 730i V8 '92
    Skąd
    Wrocław

    [ elektryka] Dziwne komunikaty komputera - błędy

    Dzień dobry

    Od dłuższego czasu irytuje mnie pewien problem z wyświetlanymi komunikatami na desce z zegarami, przy uruchomionym silniki po włączeniu świateł mijania pojawiają się komunikaty Kein Bremslicht, Abblendlicht, Kennzeichenlicht oraz Rucklicht. Oczywiście wiem co one oznaczają ale nie wiem dlaczego się pojawiają. Wszystkie światła, których dotyczą komunikaty są sprawne, wszystkie żarówki są takie jakie być powinny (obudowa/moc żarówki).

    Od czasu do czasu pojawiają się również inne komunikaty ale już "prawdziwe", na przykład o braku płynu w spryskiwaczu, zbyt małej ilości płynu chłodniczego czy oleju w silniku. Po uzupełnieniu braku tych płynów komunikaty znikają co świadczyć może o prawidłowych działaniu niektórych czujników. Niestety komunikaty o światłach nie znikają i właśnie nie wiem dlaczego, co mam sprawdzić albo co mogło ulec uszkodzeniu? Czy jest jakiś jeden wspólny układ, kontrolujący wszystkie czujniki w samochodzie, czy też każdy sterownik ma mechanizm sprawdzania tylko "swoich" czujników?

    pozdrawiam

  2. #2
    Vip Vip Awatar AdamBMW
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    602
    BMW
    BMW 740i Individual E38 98', BMW 745i E23 85'
    Skąd
    Warszawa
    Pod maską w skrzynce z bezpiecznikami jest moduł świateł "LM" i to on odpowiada za kontrolę żarówek. Prawdopodobnie to on jest winny temu wszystkiemu, ponieważ dosyć często zdarzało się że potrafił szfankować. Na początek można go wymontować, rozebrać i przelutować punkty lutownicze, czasami potrafi to pomóc.

  3. #3
    Leszek VIP Vip Awatar siudema
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1,833
    BMW
    było e32 m30b35 II89r będzie ...?
    Skąd
    Trzebnica -DeTRoit
    a tak to wygląda technicznie
    http://bmwe32.masscom.net/sean750/mu...stardRelay.htm
    ale dziwne że masz wszystkie światła i wyskakują komunikaty
    Lepiej stracić sekundę w życiu , jak życie w ciągu sekundy






    http://dachy-trzcinowe.pl/

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Tomahawk
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    287
    BMW
    E32 740i
    Skąd
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez AdamBMW
    Pod maską w skrzynce z bezpiecznikami jest moduł świateł "LM" i to on odpowiada za kontrolę żarówek. Prawdopodobnie to on jest winny temu wszystkiemu, ponieważ dosyć często zdarzało się że potrafił szfankować. Na początek można go wymontować, rozebrać i przelutować punkty lutownicze, czasami potrafi to pomóc.
    Zgadzam sie z kolega. Ja mialem podobny problem z tym nawet nie musialem wlaczac swiatel wystarczyl zaplon i bledy wyskakiwaly a prawidlowo jak masz przepalona zarowke to blad Ci powiniem wyskoczyc po zapaleniu swiatel. Problemem byl modul swiatel ( w skrzynce z bezpiecznikami dlugi czarny ok 3x15cm i jest napisane na nim LCM i numery). Pozdro
    EX:
    E34 524TD
    E32 730i
    E32 750IL
    Wiele serc jedno bicie - seria 7 ponad zycie!

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Nie do końca panowie.
    Ja z tym walczę trochę i mi już dawno ręce opadły - mam komunikaty Kein Bremslicht, Abblendlicht, Kennzeichenlicht, Rucklicht.
    Są ze sobą powiązane, bo zazwyczaj się włączają jak mam włączone światła i włączę wsteczny, a czasem tylko os właczenia świateł.

    Sprawdzałem i nawet wymieniłem profilaktycznie LKM - nic nie dało.
    Kostki i tp. czyściłem i też nic. Sprawa jest chora, np ale jeździć się da.

    Czasem mam że błedy się wyświetlają po przejechaniu kilku km, ale gdybym nie włączył świateł mijania, to by mi żaden komunikat nie wyskoczył.

    Więc jak - znajdzie się jakiś "jasnowidz" ?

    :razz: 8/
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar chester
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    361
    BMW
    E66 730Ld
    Skąd
    Górny Śląsk
    ja chyba wiem co się stało...

























    ... coś się musiało zepsuć

  7. #7
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez chester
    ja chyba wiem co się stało...

    ... coś się musiało zepsuć
    Taka diagnoza to troche za mało by chociaż popatrzeć na piwo
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    605
    BMW
    E32 750 iA '91 M70B50
    Skąd
    z fabryki
    Czasem oznacza to również że padają moduły z pod kanapy - są tam takie kosteczki (kolejne) lub/i moduł komfortu - jeden z dwóch kompów pod kanapą.

    Zacząłbym jednak od sprawdzenia mocy założonych żarówek. Jeśli ma być 1 włóknista, to ma być jedno, jeśli 100W to nie 80W und so weiter und so fort :]

    Sprawdź aku, nastepnie żarówki oraz czy nie masz przetarć na kablach, czyli uszkodzeń powodujących przebicia :D
    usługi i bezpieczeństwo IT
    BMW E32 750iA '91 (magia V12 ) | Ex: BMW E32 735i '87
    Honda VT 1100 chopper
    Schematy E32 (czytelna lista plików)

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Cytat Zamieszczone przez Tomahawk
    wystarczyl zaplon i bledy wyskakiwaly a prawidlowo jak masz przepalona zarowke to blad Ci powiniem wyskoczyc po zapaleniu swiatel.
    Sprawdzone emiprycznie, że nie jest to prawda. E-32 735 na rynek niemiecki, rocznik 90, moduł świateł LKM-B. Wczoraj przepaliła mi się tylna żarówka świateł pozycyjnych - błąd wyskakiwał od razu po przekręceniu zapłonu - bez włączonych świateł. Po zmianie żarówki zniknął.

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    4
    BMW
    [e32] 730i V8 '92
    Skąd
    Wrocław
    Witam ponownie

    Kilkudniowa inwigilacja tematu doprowadziła mnie do następujących wniosków i spostrzeżeń:

    - istnieje kilka odmian modułu LKM (i nie mam tu na myśli wersji "L" czy "B"), bodajże do roku '92 moduł składał się z dwóch obwodów drukowanych połączonych taśmą i obydwie płytki były dosyć gęsto obsiane podzespołami elektronicznymi, druga wersja modułu LKM (taką mam w swoim samochodzie) składa się z jednej płytki drukowanej a na niej umieszczone są dwa układy scalone AD22001, jest to dedykowany pięciokanałowy monolityczny komparator do monitorowania lamp samochodowych.

    - moduł LKM połączony jest z modułem CCM czterema liniami (piny 4,5,23 i 25), którymi przesyłane są informacje z komparatorów poprzez rejestr szeregowy HCF4021 właśnie do modułu CCM a stamtąd chyba do zegarów. Na płytce drukowanej są jeszcze cztery małe przekaźniki (do świateł mijania, hamowania, przeciwmgielnych przednich i tylnych)

    - konstrukcja modułu LKM (w mojej wersji) nie umożliwia sprawdzenie/sygnalizacji uszkodzonych żarówek bez włączanie świateł (chyba że żarówki hamulców i może wstecznego). Włączenie świateł przetacznikiem przy kierownicy powoduje podanie napięcia do modułu sterownika i dopiero wtedy zaczynają działać komparatory napięcie. Być może we wcześniejszej wersji działało to inaczej.

    - grzebiąc sobie pod maską zauważyłem kilka dziwnych rzeczy, kiedy kluczyk znajduje się w pozycji 2 spod atrapy osłaniającej blok silnika wydobywa się całkiem głośne buczenie - jakby jakaś pompa czy co? Dodatkowo każde włączenie świateł mijania powoduje głośno słyszalny ruch silniczkiem regulującym położenie reflektorów.

    - i właśnie te silniczki okazały się rozwiązaniem mojego problemu. Lewy działał ale kiepsko ruszał reflektorem, muszę chyba zdemontować całą lampę i przeczyścić co się da, natomiast zupełnie inna sytuacja ma miejsce w prawym reflektorze - silniczek nie działa tam zupełnie choć zasilanie i sterowanie dochodzą. Odłączyłem kable z obydwóch silników i zniknęły wszystkie fałszywe komunikaty, które wcześniej się pojawiały !!!!.

    - dla pewności wyciągnąłem żaróweczkę z lampki oświetlającej tablicę rejestracyjną, po kilku sekundach pojawił się komunikat KENNZEICHENLICHT, wsadziłem żarówką z powrotem i komunikat znikł.

    - reasumując jeden kłopot rozwiązany a teraz zabieram się za te silniczki ;-))

    pozdrawiam

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •