Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: [pozostale] Jaka antena do CB?

  1. #1
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ

    [pozostale] Jaka antena do CB?

    Koledzy, jaką antenę do CB polecacie? Jestem "świeży" w temacie, jednak sporo już poczytałem. Niestety, mam wrażenie że każdy chwali to co akurat mu się trafiło... ;D

    Moje kryteria są takie:
    - z różnych względów antena musi być na magnes,
    - chciałbym rozmiar nie mniejszy niż 150 cm ale nie większy niż 175 cm (President Colorado i Texas odpadają ;) ),
    - oczywiście chciałbym możliwie najlepszy przy tej konfiguracji odbiór/nadawanie,
    - no i fajnie gdyby była składana u podstawy, ale nie wiem czy w magnesówkach to w ogóle występuje.

    Przede wszystkim chciałbym wiedzieć:
    1. czy porównywalnych rozmiarów anteny różnych producentów różnią się czymś oprócz marki i ceny? Warto się napinać na Presidenta?
    2. czy warto aby antena była możliwie najdłuższa (w tym przedziale co podałem) przy założeniu że i tak nie będzie super zestrojona (magnes)? Czy może różnica między 145 cm a 163 cm jest minimalna w porównaniu ze stratami które i tak będę miał z racji na sposób montażu?
    3. dlaczego bacik o symbolu ML-145 występuje u Presidenta, Midlanda i jeszcze gdzieś - to jakiś specjalny standard?
    4. czy muszę szukać gotowych anten na magnes, czy może do dowolnej anteny (jest kilka typów mocowań) można osobno kupić pasującą podstawkę magnetyczną?

    Plus oczywiście będę wdzięczny za wszystkie porady odnośnie anten z tego przedziału wielkości. :)
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    130
    Antena CB ML-145 plus Uniden lub President (prawie to samo) dla optymalnych osiągów bez kombinowania.
    Na jednym aucie mam taką konfigurację i spory zasięg odbioru, ma to swoje dobre i złe strony, ponieważ na mieście zbiera sporo niepotrzebnych śmieci, poza miastem słyszysz informacje z innych tras itd.. Na drugim aucie antena president Florida i uniden 520. Florida jest dość estetyczna i króciutka (nie szpeci auta jak ML-145) i ta konfiguracja wg mnie jest trafiona by podsłuchać czy zapytać gdzie piknikują misiaczki. Długość anten ma znaczenie im dłuższa tym większy zasięg nadawania i odbioru tylko po co, wpływ na nadawanie ma również miejsce gdzie antena stoi (najlepiej na srodku dachu auta by ten odbijał nadawane fale) sporą role odgrywa również mikrofon który jeśli posiada wzmocnienie modulacji ma spory wpływ na zwiększenie zasięgu nadawania. Antena powinna stać w pionie. Kiedyś sporo walczyłem ze sprzętem bazowym i tam nawet długość kabla czy jego przekrój wpływał na zasięgi, ale najważniejsze jest ukształtowanie terenu. Obecnie wszystkie radia mają ograniczona moc do 4W (zgodnie z przepisami)ale można moc podkręcić lub zastosować "dopałe" (Za starych dobrych czasów korzystałem z bazowej dopały lampowej 200W jak wciskałem nośną światło w pokoju przygasało :D )

    Podsumowując sugeruje antenke presidenta floride (jeśli do siódemki) na klapie bagażnika łatwy dostęp i wolnoleżący kabel na wietrze nie szlifuje nam lakieru. Uważam że w mobilu ze sprzętem CB łatwo przedobrzyć i mimo wymyślnych filtrów z radia wciąż docierają niepowołane odgłosy... (zakłócenia liniami wysokiego napięcia itp...)


    Pozdrawiam.
    "Old School Style"

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    1,806
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Skoczów
    Witam co do radia i anteny to czytać ze zrozumieniem.Tak poza tym jak koledze światło mogło przygasać w domu od mocy 200W???zejdż na ziemie kolego :medit: Miałem dopałkę 1000W i jakoś światło nie przygasało (nie wspomne o TV i R co się działo w promieniu 500M od domu).Co do dzisiejszych radii się wole nie :x Anteny firmy np President OK polecam.Podstawę agnetyczną można dokupić zawsze,lecz czasami strojenie takiego zestawy to nie lada wyczyn.Wszystko kwestią wiedzy przy strojeniu.Jeszcze jedna uwaga na temat radia CB jak radio samo szmi bez anteny to powinieneś wiedzieć że do kosza się nadaje.Im mniejszy szum radia własny tym lepsze osiągi.
    Tak jest taka funkcja jak szukaj :what:
    http://forum.7er.pl/pozostale-cb-radio-vt5727.htm

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Mirek - spokojnie, umiem korzystać z funkcji "Szukaj". Przytoczony przez Ciebie wątek (jak i parę innych) czytałem przed założeniem posta - tylko że o samych ANTENACH jest tam tyle co nic.
    Zresztą przeczytaj jeszcze raz moje pytania - są dość precyzyjne ;)
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    1,806
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Skoczów
    No zgadza się,ale myślę ,że odpowiedzi dałem wystarczające :D :D :D

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    130
    1000W :hah: chyba na tubę basową (w standardzie radio ma 4W).Obecne dopały tranzystorowe moją 100W rzadko spotykane 200W wiec kogoś poniosło. Wzmacniacz lampowy zasilany był 25A (samo rozgrzanie trwało kilkanaście minut). Radio chodziło na osobnym zasilaczu 15A ogółem pobór rzeczywiście niewielki :D używałem radia president lincoln 12W na wyjściu w standardzie. Do dzisiejszego dania mam kontakt z zagorzałymi krótkofalowcami i moc 1000W (ciekawi mnie czym zmierzyłeś tą moc) oczywiście teoretycznie jest możliwa (samoróbka) ale budzi polew u każdego kto ma jakieś pojęcie na temat CB. Jedyny cel dużej mocy to wstęgi gdzie modulacja czyli dobry mikrofon odgrywa większą rolę. Co daje że nadajesz mocny sygnał na ogromną odległość skoro nie odbierzesz. To czy radio szumi może być zależne od poziomu zakłóceń jakie emituje auto gdzie popularny filtr ANL czasem nie daje rady i wcale nie jest to wina radia. Co do anten magnesowych uważane są one przez krótkofalowców za gorsze od przykręcanych ale z SWR nigdy nie miałem problemów przy magnesówkach czasem trzeba przyciąć bat najczęściej przy antenach HUSTLER. Kiedyś jeździłem na zloty CBistów teraz motomaniaków :D

    Pozdrawiam
    "Old School Style"

  7. #7
    Vip Vip Awatar Wiktor
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    1,544
    BMW
    EVO VIII
    Skąd
    Kraków
    Tak jak wyżej zostało powiedziane ML 145 (Midland, Sirio) + Uniden 520 :)

    Generalnie kupując Presidenta płaci się sporo za nazwę, sprzęt jest dobry ale za drogi.
    Pozdrawiam
    Wiktor
    Używajcie polskich znaków - jest różnica czy robisz komuś łaskę czy laske.

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    130
    W budowie anten dużej filozofii nie ma kabel, cewka, bat co daje odpowiedni opór i wsio. ML 145 ma bardzo dobre opinie. Jaka nalepka będzie na podstawce nie ma znaczenia ;)
    "Old School Style"

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    1,806
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Skoczów
    ASLUK Jak chcesz porozmawiać na temat PA do CB o mocy 1000W to mogę pomóc nawet doradzić jak go wykonać na lampach.Miałem takie ustrojstwo bo sam robiłem i wiem co mówie.Ja wiem że radiem 4W tego się nie wysteruje bo musi być min 10-20W.Wzmaczniacz jak dobrze zrobiony o tak 60 X 60 cm wyjdzie.Nie wiem z jakim starzem kolega jest na napaśme CB.Widze że kolega dość mało lat przepracował na tym paśmie.Oj szkoda.Brak wystarczającej wiedzy z kolegi strony. :hah: Jak coś to na GG

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    130
    Dzięki, nie skorzystam ponieważ nie potrzebuje takiego pieca. Nadając na którymkolwiek kanale siejesz przynajmniej na całą czterdziestkę, nie mówiąc o odbiornikach sąsiadów, którzy całkiem słusznie w końcu zlinczują delikwenta nadającego z takiego ustrojstwa. Przy 200W sąsiedzi dokładnie słyszeli moją modulacje w radioodbiornikach i widzieli w TV ;) poza tym Państwowa Agencja Radiokomunikacji może za takie wybryki umilić życie nałożeniem kar i konfiskatą sprzętu. Sąsiad już płacił 1500zł i stracił alana 87. Odnośnie unidenów polecam przeczytanie tego

    pozdrawiam
    "Old School Style"

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •