Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: [mechanika] E38 i webasto vs ekonomia :) - pytanko

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    41
    BMW
    BMW 740i '00
    Skąd
    Olkusz

    [mechanika] E38 i webasto vs ekonomia :) - pytanko

    Witam
    Ponieważ przymierzam się do kolejnego e38 męczy mnie jedna sprawa... ekonomia ;) Ponieważ nie lubię opłacać za bardzo złodziei zwanych dla niepoznaki rządem i parlamentem chciałbym zrobić coś aby moje e38 paliło jak się da najmniej.

    Przedstawienie sytuacji:
    - Specyfika jest tak że dojeżdżam do pracy jakieś 10 km co jak wiadomo przekłada się na podwyższone zużycie paliwa z racji nierozgrzanego silnika.
    - gazu nie lubię a pozatym z tego co wiem sekwencja przełącza się dopiero kiedy silnik będzie miał optymalną temperaturę czyli jak wjadę na parking w pracy :)
    - z racji posiadania wcześniej 740 chciałbym kupić 740 lub ostatecznie 735... wiem że 728 też ładnie jeździ ale to v8...

    I teraz pytanka o webasto:
    - czy webasto w silnikach benzynowych da się ustawić tak aby włączyło się na tyle wcześniej żeby zagrzało silnik optymalnie (lub prawie).
    - jeśli tak to ile czasu potrzebuje webasto na podgrzanie v8 i czy nie zużyje czasem więcej paliwa niż potem sie zaoszczędzi w czasie jazdy
    - czy dołożenie webasta (najlepiej orygninalnego BMW) do auta które go nie ma jest w miarę proste czy też jest tak drogie i skomplkowane że mija się z celem

    A jeśli wogóle błądze w temacie webasto to proszę uświadomienie :)

    Zastrzerzenia:
    - Forum przeszukałem ale w tym co znalazłem nie rozwiało jednoznacznie moich wątplwości.
    - Spalanie które mnie usatysfakcjonuje to 13-14 l(moja poprzednia spalała 18 a to już powodowało czasem nerwicę u żony :) )
    Więc nie bijcie ;)

  2. #2

    Re: E38 i webasto vs ekonomia :) - pytanko

    Webasto programujesz sam kiedy i na ile ma się właczyć. To ile czasu webasto będzie potrzebowało na podgrzanie silnika przed odpaleniem zalezy jaka będzie temperatura na dworze. Wiadomo że w lato wystarczy kilka minut ale przy ostrej zimie to i może pół godziny chodzić. Na szczęście webasto zużywa dość niewielkie ilości paliwa.
    Samo dołożenie webasta jest do zrobienia choć na pewno nie jest to tak proste i szybkie jak wymiana np lampy ;)

    Cytat Zamieszczone przez Lord_Jim
    - Spalanie które mnie usatysfakcjonuje to 13-14 l(moja poprzednia spalała 18 a to już powodowało czasem nerwicę u żony :) )
    Na odcinkach jakie pokonujesz to takie spalanie chyba tylko silniki 2.8i, 2.5tds, i 3.0d mogą osiągnąć. Z V8 może być ciężko :/
    [URL]http://7er.pl/showthread.php/9030-Damias[/URL]

  3. #3
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    TDS bedzie najbardziej ekonomiczny na takich trasach moze być nawet 10 litrów

  4. #4
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    V8 zapomnij ze zejdziesz ponieżej 17 na takich odcinkach, no chyba ze puste drogi i trasa bez świateł itp no to jest nadzieja :)

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,152
    BMW
    BMW 7系列
    Skąd
    ワルシャワ
    Ja także z doświadczenia mogę powiedzieć - że nie ma szansy na takie spalanie V8 w warunkach codziennych dojazdów (wątpię w to nawet, gdybyś miał całkowicie pustą trasę bez ani jednych świateł).

    Liczby które podajesz - są tylko trochę wyższe od spalania 740i W TRASIE (i to bez pałowania)... :(

    Z pozostałych rzeczy:
    - sekwencja przełącza się po rozgrzaniu silnika, ale jak masz wszystko ok to trwa to chwilę (zimą jeszcze nie testowałem)
    - dołożenie ogrzewania postojowego da się zrobić (jak wszystko) - ale jest to bardziej skomplikowane niż może się wydawać. Spróbuj zapytać kolegi AdamBMW, on z tym walczył.
    '00 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '96 BMW 740i, cosmosschwarz
    Ex: '91 Mercedes-Benz 560SEC, perlmuttgrau

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    41
    BMW
    BMW 740i '00
    Skąd
    Olkusz
    Cytat Zamieszczone przez Aldik
    V8 zapomnij ze zejdziesz ponieżej 17 na takich odcinkach, no chyba ze puste drogi i trasa bez świateł itp no to jest nadzieja :)
    No droga to 10 km po dwupasmówce, stąd moje pytanko, no bo jeśli podwyższone spalanie na krótkim odcinku to efekt zimnego silnika to webasto powinno sprawę rozwiązać :)
    ---------------
    Cytat Zamieszczone przez ELVIS
    TDS bedzie najbardziej ekonomiczny na takich trasach moze być nawet 10 litrów
    Diesla reczej nie kupię... Nie leży mi dźwięk tego silnika, miałem parę podejść do zakupu ale się nie mogłem przemóc i pewnie się już nie przemogę... A jeszcze TDS, tyle się o tych silnikach oczytałem złego na forach... Nie wiem, musiałby mi się nawinąć jakiś idealny egzemplarz i wyciszenie 7ki musiałoby stłumić dźwięk ropniaka co pewnie jest nie możliwe.

    Cóż więc kupię 728 albo 740 i stopery do uszu ;)

  7. #7
    Po pierwsze proszę używać edycji postów, zamiast pisać jeden pod drugim własne spostrzeżenia.

    Co do tematu: Jeśli nie podoba Ci się odgłos diesla (który w e38 jest dość przyjemny moim zdaniem) to na takie podejście brak argumentów. Natomiast złego słowa nie dam powiedzieć na temat TDS-a. Jest to trwały i cierpliwy silnik. Warunkiem jest właściwe traktowanie (nie męczyć, jak zimny, pilnować temperatury, o olejach i filtrach nie wspomnę). Ponieważ posiadam takie cudo, mogę z całą odpowiedzialnością napisać, że: nie posiada to powalającego przyspieszenia ale do 200km/h się rozpędza. Pali w warunkach miejskich (Warszawa) do 10 l ON (skrzynia manualna, korki - jazda bez zbędnego deptania gazu). W trasie osiągnąłem najmniej około 5,5 ale standardowo zamyka się w 7 do 7,5 litra.

    Awaryjność: Kilka dni temu wymieniłem koło dwumasowe po 1,5 roku od chwili zakupu (juz wtedy kwalifikowało się do wymiany). Zmieniłem też tłumik drgań skrętnych (koło pasowe). Poza tym standard czyli oleje, filtry, paliwo. Nakręciłem przez 1,5 roku około 50 tys. praktycznie po mieście. Palił bez problemu w największe tegoroczne mrozy, parkowany pod chmurką. Co do hałasu silnika - to jest seria 7. Wprawdzie silnik lekko mruczy w środku, ale nie jest to uciążliwe. Auto jest dość dobrze wygłuszone a wibracje silnika wytłumione. Auto nagrzewa się dość szybko, zatem brak webasto nie jest wielkim mankamentem, choć zastanawiam się, czy nie zamontować (w trosce o mój komfort a nie oszczędności). Tyle ode mnie.

  8. #8
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Zgadzam sie z Sylwkiem ,ja w ciągu 2,5 roku zrobiłem TDSem 165tys i nie moge nic złego powiedzieć ,nie przesadzaj z tym hałasem ,jest troche głosniej niz w 2,8 ,ale wcale nie ma tragedii. W e 38 z TDSem jest żaluzja na chłodnicy i nagrzewa sie momentalnie ,praktycznie ,po kilkuset metrach,ale wybór należy do Ciebie :)

  9. #9
    Ja od siebie dorzucę swoje zdanie

    Jako że mam webasto w wozie i to z pilotem :) podpowiem tyle. W zimie działa świetnie i w chłodne dni również świetnie nagrzewa wnętrze. Polecam. Żadne skrobanie szyb nie wchodzi w rachubę

    Niestety prawda jest taka, że w układzie wodnym jest dodatkowy zawór który po włączeniu webasta zamyka obwód wodny w układ webasto - kabina. Efekt jest taki, że po nagrzaniu webastem kabiny, silnik i tak odpalasz zimny!!! Oczywiście po odpaleniu silnik pociągnie ciepły płyn z nagrzewnicy, co nie zmienia faktu, że silnik i tak startuje zimny.

    Na szczęście 4,4 zagrzewa się szybciutko.... :medit:

    W warunkach dojazdów po 10km w jedną stronę należy liczyć po około 20 litrów PB / 100 km. Takie są realia :/
    Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci

  10. #10
    Vip Vip Awatar Wiktor
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    1,544
    BMW
    EVO VIII
    Skąd
    Kraków
    Ode mnie mała ciekawostka - poziom hałasu przy 100km/h na IV biegu:

    E38 740i (4,0) - 66 dB
    E38 725tds - 66 dB


    żeby było ciekawiej

    E38 750i - 62 dB

    i uwaga, jak dla mnie wielka niespodzianka

    E38 740dA - 58 dB (czyli ponad 2 razy ciszej niż 750i no i ok 6 razy ciszej niż 740i/725tds)



    p.s. sam nie wiem na ile wiarygodne są te dane :/
    Pozdrawiam
    Wiktor
    Używajcie polskich znaków - jest różnica czy robisz komuś łaskę czy laske.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •