Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: [mechanika] Wymiana krzyżaka wału

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    69

    [mechanika] Wymiana krzyżaka wału

    Strasznie tłucze mi wałem - podpora sprawna, a przyczyna jest wybity krzyżak przed podporą. Czy ktoś to wymieniał? Do wymiany trzeba demontować wał czy można to zrobić na samochodzie? Jakieś sugestie?
    BMW 735 na lato....

    Koła mogą być cztery ale cylindrów musi być pięć...
    >>> A U D I QUATTRO <<<
    Auto na duży śnieg

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    3,880
    BMW
    750iL
    Skąd
    Bielsk Podlaski
    raczej zdemontowac

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    13
    BMW
    e-32 735 il
    Skąd
    Lębork
    Witam;
    właśnie jestem w trakcie przerabiania tematu wału ,u mnie przyczyną hałasu było kilka elementów.Ale trzeba zacząć od przyczyny-w mojej laleczce to był dzwonik :D .ścieło poduchy silnika i skrzyni.
    Auto po dzwonie wróciło o własnych siłach 800 km do domciu.I teraz w temacie:z dnia na dzień (już po zrobieniu przodu ,wymianie poduch silnika),robilo sie coraz bardziej akustyczne.
    Moje podejrzenie-podpora wału.Czyli na kanał,demontaż wału i cóż się okazało:
    Podpora słaba,ale to nie była główna przyczyna hałasu.Jak wyzej pisałem wymienilem wcześniej poduchy silnika,o skrzyni nawet nie pomyślałem,a właśnie jej poduszki okazały się winowajcą moich problemów.
    W efekcie do wymiany : dwie poduchy skrzyni (są dwa typy-różniące się wysokością),przedni krzyżak wału (jego wykańcza temperatura od skrzyni,rozsypująca uszczelnienia krzyżaka),drugi krzyżak (przy okazji-no bo skoro wał na zewnątrz-a już czuć delikatne przeskoki przy pracy,a dostęp tragiczny).podpora wału.
    Koszt części:krzyżak 2 x 65 pln,podpora 120 pln ,poduszki po ok 30 pln.
    Tak,że myślę ,jak już jesteś pzy tym temacie-sprawdż dokładnie wszystkie elementy.
    Lepiej wydać parę złotych więcej i mieć na długi czas spokój.
    Bez wyjęcia na zewnątrz wału ,albo minimum przedniej jego części,pod autem tego nie zrobisz.Tym bardziej ,że bez prasy,albo dobrego imadła-nie masz szans na tą operację.

    pozdrawiam wszystkich -Janusz
    Janusz-PADRE

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    69
    Wszystkie widoczne elementy sprawdzone - pozostają tylko krzyżak i podpora, które są schowane pod osłona termiczną. Jutro demontuję wał i zabieram się do roboty. Prasa jest już w garażu :D
    BMW 735 na lato....

    Koła mogą być cztery ale cylindrów musi być pięć...
    >>> A U D I QUATTRO <<<
    Auto na duży śnieg

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    13
    BMW
    e-32 735 il
    Skąd
    Lębork
    Pamiętaj,że są dwa rodzaje krzyżaków;z cienką i z grubą miseczką.
    Mnie osobiście bardziej odpowiadają te z cienką,chociaż delikatniejsze w montażu -mają większą trwałość.
    Nie muszę przypominać,że istotne jest centrowanie?Ja temat załatwiam przy użyciu suwmiarki.
    powodzonka-Janusz
    Janusz-PADRE

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    69
    Możesz coś więcej na temat tego centrowania? Przy demontażu mam zamiar oznaczyć elementy mocowań i poskładać dokładnie tak samo - chodzi o sławne wyważenie wału.
    Czy po wyjęciu segerów zabezpieczających krzyżak są problemy z jego wybiciem-wyciśnięciem? Jak mocno on siedzi w gniazdach wału?
    BMW 735 na lato....

    Koła mogą być cztery ale cylindrów musi być pięć...
    >>> A U D I QUATTRO <<<
    Auto na duży śnieg

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    13
    BMW
    e-32 735 il
    Skąd
    Lębork
    Masz komfortową sytuację ;) ,segery-to marzenie każdego warsztatowca;ja w swojej laleczce
    mam wersję zagniataną.
    U ciebie sprawa prosta jak ......-Twoje wytyczne to:
    1) szczotka stalowa-dokładnie wyczyścić przed demontażem
    2)psiknąc WD-kiem lub czymś podobnym
    3)wyjąć segery
    4)wycisnąć krzyżak-wyciskasz miski na zewnątrz,pierwszą miskę- przeciwległą,drugą
    samym
    krzyżakiem
    5)jeszce raz wszystko dokładnie wyczyścić,możesz delikatnie użyć papieru ściernego
    min.300
    6)posmarować smarem gniazda misek
    7)montować krzyżak
    8)nie musisz się martwić o centrowanie-masz pierścienie ustalające-segery
    9)montować wał i cieszyć się laleczką :D

    gdybyś miał jakiekolwiek pytania -pytaj
    jeszcze jedno,dla Ciebie lepsza wersja krzyżaka to grube miseczki

    pozdrawiam -Janusz
    Janusz-PADRE

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    149
    BMW
    e32
    Skąd
    Lubin
    Panowie przy 90km/h trzepie mi całą budą, nie są to opony felgi itp. czy przyczyna może być wybita podpora wału??

  9. #9
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Cytat Zamieszczone przez tomi5
    Panowie przy 90km/h trzepie mi całą budą, nie są to opony felgi itp. czy przyczyna może być wybita podpora wału??
    Może być to, może byc gula na oponie (wyważarka nie czuje), krzywe tarcze, wybita tuleja wahacza, złe-nierówne ciśnienie w kołach, walnieta zbieżność, zdechły amortyzator....

    A masz definitywnie zdiagnozowane że podpora padła?
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    149
    BMW
    e32
    Skąd
    Lubin
    No właśnie nie mam jeszcze diagnozy, mechanik powiedział żeby to sprawdzić to i tak trzeba demontować wiec od razu wymienić, a pisze że może podpora bo ostatnio jeździłem trochę na wybitych tulejach belki tylnej i przy ruszaniu miałem straszne dudnienie i szarpnięcia, wiec pomyślałem że to może to, tym bardziej że nie trzepie mi kierownicą jak przy problemie z kołami, tylko bardziej całą budą.

    Dało mi tez do myślenia zbieżność bo po ostatniej wymianie wahacza z prawej strony i tulei na wahaczu z lewej zaczęło mnie coś ściągać na prawo, przy zbieżności może występowac taki objaw??

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •