Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: 5hp30 wymiana oleju czy się wstrzymać

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik Awatar beatles86
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    289
    BMW
    E32 m60b40
    Skąd
    Biłgoraj-Lublin

    5hp30 wymiana oleju czy się wstrzymać

    Jaka jest procedura sprawdzania poziomu oleju w 5hp30, bo mam niepokojące objawy na zimnym silniku mianowicie przeciąga lekko biegi i słyszalne jest takie "'zziiiii ",po czym wskakuje następny bieg. Dodatkowo niedawno wrzuciłem manualnie 2 normalnie ruszyła i przestała ciągnąć , zaczęła szarpać jakby bieg wpadał i wypadał jakby coś ją trzymało.
    Jak myślicie co może być przyczyną pytam ponieważ chciałem wymienić olej ale nie wiem czy się nie rozleci a nie bardzo w tej chwili stoję z kasą na remont.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    230
    Wymiana oleju raczej powinan poprawic niz zepsuc. Ja po zakupie E34 stracilem wszystkie biegi, wymiana uszczelek, filtra i oleju pomogla w 100%. Znajomy w podobnym przypadku jak twoj rowniez zmienil olej i pomoglo. Zreszta w rodzinie od lat chodzi anegdota jak znajomy ojca swego czasu skupowal "zajechane" automaty tj bez wstecznego, zle przezucajace biegi itp za grosze, zmienial olej i opychal dalej za dobre pieniadze. Z jego doswiadczen 2 na 10 przypadkow to byly jakies awarie skrzyni reszta to olej.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    465
    BMW
    740iL Indywidual
    Skąd
    Wrocław
    Ja zmieniłem olej w 5hp30, co prawda nie miałem zadnych problemów, wszystkie biegi wskakiwały, skrzynia nie szarpała. Tak więc postanowiłem wymienić olej czysto profilaktycznie ... Problem w tej skrzyni leży w tym, że po zlaniu oleju trudno jest zalać stan a do tego potrzeba mnustwo kombinacji !!

    Na początek polecam tę lekture :

    http://www.autobmwklub.triger.com.pl...21b4dc5f9ae2ec

    Jeśli po wykonaniu prawidłowo wszystkich czyności podanych wyżej bedziesz słyszał przy zmianie biegów dziwne świstanie lub zbyt długie przeciąganie biegów to oznacza, że nie masz jeszcze stanu oleju. Sprawa jest trudna bo bedziesz musiał dolać olej na zimnym świerzo odpalonym samochodzie ... Zgodnie z tis-em bmw temp. oleju nie powinna przekroczyć 30 * gdyż termicznie olej zwiększy swoją obietość co bedzie wskazywało fałszywy poziom i po odkręceniu korka wlewowego olej wypłynie.
    Moim zdaniem jest to błąd konstrukcyjny tej skrzyni gdyż w innych modelach skrzyń tj. 5hp24 nie było takich problemów.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar beatles86
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    289
    BMW
    E32 m60b40
    Skąd
    Biłgoraj-Lublin
    Dzięki za link już to kiedyś widziałem a jak mogę sprawdzić stan na dzień dzisiejszy czy go nie brakuje, po prostu na zimnym silniku na pozycji N odkręcić korek.

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    465
    BMW
    740iL Indywidual
    Skąd
    Wrocław
    Nie sprawdzaj na N. Najlepiej jak zostawisz autko na kanale na noc, rano odpalisz przemielisz po dwie sekundy na każdym biegu tak jak w linku jest to napisane tj. z P na R z R na N z N na D z D na 4 , 3, 2 .... i do góry. Zrobisz ze dwie trzy pentle i zostawiasz na D z zaciągniętym ręcznym ( dla bezpieczeństwa niech ktoś siedzi w aucie i trzyma halulet nożny) Wtedy odkrecasz korek wlewowy i sprawdzasz czy aby nic z niego nie wypływa. Jak wypływa zakrecasz i decydujesz czy zmieniać czyzostawiać zwracając uwage na jego gęstość oraz kolor. Jeśli jednak nie wylewa się nic, bierzesz szpryca i lejesz aż się przeleje.

    Pozdrawiam i powodzenia !!

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik Awatar beatles86
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    289
    BMW
    E32 m60b40
    Skąd
    Biłgoraj-Lublin
    Sprawdziłem olej dwukrotnie i poziom oleju jest ok ,ALE olej ma kolor brązowy i trochę śmierdzi jakby podpalonym sprzęgłem widoczne są także bardzo małe opiłki metalu wiec nadaje się do wymiany. Teraz mam dylemat czy zmienić olej bo mam sporo jeżdżenia i wydatków (ślub) w najbliższym czasie i nie mogę sobie pozwolić na brak auta w przypadku gdyby po wymianie padła skrzynia.

    Panowie dajcie rade ryzykować czy się wstrzymać?

    Wiem że to na pewno dla niej nie zdrowo! :/

  7. #7
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Powiem ci tyle - olej masz ciemny i pachnący, bo już jest zmęczony.

    Jesli go nie wymienisz, to po niedługim {bliżej nieokreślonym} czasie będziesz miał syf a nie automat i wtedy będą przykre wydatki - oczywiście TY decydujesz czy chcesz wydać teraz ok. 300pln, czy potem 3500-5500pln 8/

    Oczywiście nie wiadomo ile skrzynia pociągnie (2kkm, czy też 25kkm), ale bez wymiany bedziesz miał dla niej rosyjską ruletkę.
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar beatles86
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    289
    BMW
    E32 m60b40
    Skąd
    Biłgoraj-Lublin
    Na samym początku tematu opisałem co się z nią dziej i może być to uszkodzenie które po wymianie oleju zakończy jej żywot i wtedy będę miał 3500zł wydatku i jeszcze nie będę miał auta kiedy jest mi potrzebne. Na tym polega problem. 8/

  9. #9
    Vip Vip
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    1,947
    BMW
    było e32 m60, teraz pożyczam matiza od żony
    Skąd
    Kraków
    Niby tak - ale jeśli są to już objawy awarii a nie niskiego poziomu oleju (lub tez i jego słabszej kondycji), to i tak dość szybko Ci się skończy ASB.

    a przykro tak uziemić auto jak będziesz daleko od domu.

    Tak więc najlepiej jak zmienisz olej i pojeździsz chwilę by poznać czy się skrzynia skończy, czy wróci do normalnej formy.
    No chyba że od razu ją wytargasz z auta na regenerację (lub przeszczep).

    -----------------------
    W Krk mam "artystę" od automatów, do którego warto dać automat do reanimacji.
    Okres i wypłata... jedno i drugie jest co miesiąc, a jak nie ma to znaczy, że ktoś was zdrowo wyruchał...

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik Awatar beatles86
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    289
    BMW
    E32 m60b40
    Skąd
    Biłgoraj-Lublin
    Mam kolegę który się tym zajmuje naprawia auta amerykańskie i też automaty i sam nie wiedział co zrobić powiedział że miał przypadki gdzie wymienili olej i podziały się biegi.
    Mówił też ze wymiana pomogła i wszystkie objawy zniknęły.

    Mimo wszystko chyba jednak wymienię ten olej bo świadomość że coś psuję i katuje w aucie jest zajebi... męcząca :/

    Ewentualnie Gdyby padła skrzynia padła to pożyczę od kolegi forda fiestę który niema już progów i połowy drzwi bo zjadło 88r. padło straszne :D

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •