Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Rok z hybrydą plugin.

  1. #1
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Skąd
    Wrocław

    Post Rok z hybrydą plugin.

    Cześć,

    niedawno minął rok odkąd używam auto PHEV. Nadal jest mało długoterminowych recenzji w Internecie na ten temat, więc postanowiłem opisać swoje doświadczenia. Może to się przydać też tym osobom, które z jakiegoś powodu rozważają zakup 740e/745e G11, a które to auta mają bliźniaczy napęd do mojej 5er.

    Napęd
    W przypadku modeli G11/G20/G30 silnik elektryczny o mocy około 108hp jest zabudowany w miejscu, gdzie w modelu konwencjonalnym znajduje się sprzęgło hydrokinetyczne. Pomiędzy silnikiem spalinowym a silnikiem elektrycznym, oraz silnikiem elektrycznym a skrzynią biegów znajduje się zestaw tarczek ciernych (jak w motocyklach), służących do sprzęgania układu benzyna<->elektryk<->skrzynia wedle aktualnej potrzeby. Oznacza to między innymi, że jeżdżąc na prądzie nadal zmieniane są biegi. Dodatkowy efekt uboczny jest taki, że zmiana tych biegów nie jest tak płynna jak w przypadku napędu konwencjonalnego z ZF 8HP. Innym zjawiskiem, jakie można spotkać, to efekt delikatnego staczania się przy ruszaniu, jak w autach ze skrzynią manualną, gdy za wolno puszcza się pedał sprzęgła.

    Tryby jazdy
    Oprócz standardowych trybów Eco/Comfort/Sport dochodzą dodatkowo tryby hybrydowe Auto/Pełny elektryk/Ładowanie. Ich dostępność względem siebie jest następująca:
    Eco Comfort Sport
    Auto x x
    Elektryk x x
    Ładowanie x x x

    Domyślnie samochód uruchamia się w trybie Comfort+Auto.

    Tryb AUTO oznacza jazdę w pełni hybrydową. Samochód sam decyduje, kiedy używać silnika elektrycznego, a kiedy uruchamiać silnik spalinowy. W tym trybie na prądzie można jechać maksymalnie 90km/h przy założeniu, że będziemy potrzebować nie więcej jak 108hp (tyle co moc silnika elektrycznego), lub 60km/h i maksymalnej potrzebie ~25hp, gdy zasięg na baterii jest <= 1km. Gdy konieczna będzie większa moc niż podana, lub przekroczona zostanie prędkość graniczna, uruchamia się silnik spalinowy.

    Tryb "Full elektryk" oznacza jazdę w pełni elektryczną. Silnik spalinowy nie jest nigdy uruchamiany. Maksymalna prędkość poruszania się w tym trybie to 140km/h (trzeba tylko pamiętać, że do dyspozycji jest tylko 108hp, a auto waży 1,9t)

    Tryb "Ładowania" oznacza jazdę na silniku spalinowym, a silnik elektryczny przełączony jest w tryb prądnicy do momentu uzyskania zadanego procentowego naładowania baterii. Gdy bateria zostanie naładowana do wskazanego poziomu, jazda w tym trybie staje się taka sama jak w trybie "AUTO". W tym trybie maksymalna dostępna moc to 184hp. Spalanie wzrasta o około 4-5l/100km względem normalnego spalania. Jedyne uzasadnienie używania tego trybu jakie znalazłem, to zrobienie zapasu w baterii, aby w upalne dni móc schłodzić auto (w tym zdalnie) przed odjazdem.

    Klasyczny tryb "Sport" jest jedynym trybem, w którym nie ma możliwości używania silnika elektrycznego jako indywidualnego napędu, a jedynie jako booster do uzyskania mocy z przedziału 184-250hp. Dodatkowo auto stara się utrzymać poziom baterii (poprzez doładowywanie) na poziomie około 20-25%.

    Baterie i zasięg
    W moim egzemplarzu dostępne jest około 7kWh mocy netto (baterie mają nieco większą pojemność, ale nadwyżka jest niedostępna dla użytkownika). Taka sama pojemność jest w G11 740e. Od końcówki 2018 roku pojemność baterii została zwiększona do 9kWh netto w 530e (moment, w którym pojawiła się wersja x-drive). Nie wiem, czy to samo stało się z 740e. Na pewno 745e ma też już wersję z większą pojemnością.

    7kWh daje realny zasięg na poziomie 25-30km latem i tylko 15-17km zimą (przy takiej zimie jak mieliśmy teraz). Mija się to dość mocno z obiecywanymi katalogowymi 40km+. Wersje z pojemnością 9kWh są w stanie wyciągnąć ~40km latem i ~25km zimą. Trzeba też brać pod uwagę, że auto pozostawione po trasie może wydrenować dodatkowo trochę prądu z baterii celem ich schłodzenia.

    Gdy jeżdżę w trybie tylko elektrycznym zużycie prądu mam na poziomie 24kW/100km latem i 24,9kW/100km zimą. Ponownie mocno odbiega to od obiecywanych ~19kW/100km. Niemniej przy obecnej cenie za 1kW na poziomie 0,8pln, koszt przejechania 100km tylko na prądzie wynosi około 19-20pln.

    Ładowanie i rekuperacja
    Omawiana generacja PHEVów może się ładować maksymalnie z mocą 3,6kW. W grę wchodzi ładowanie wyłącznie jedną fazą AC i minimalny czas pełnego naładowania to około 2h i nie pomogą tu żadne szybkie ładowarki, ponieważ auto nie jest w stanie się ładować szybciej.

    Rekuperacja nie jest w stanie odzyskać więcej energii niż na około 1km zasięgu. Jest to z dużym prawdopodobieństwem kompromis między finalną ceną pojazdu, a dostępną funkcjonalnością.

    Serwis długofalowy
    Choć może się wydawać, że największym problemem i wydatkiem są baterie, to w tym przypadku, najbardziej newralgiczną częścią całego układu jest skrzynia biegów z zabudowanym silnikiem elektrycznym i systemem sprzęgieł. Producent nie przewidział wymiany pojedynczych elementów, a nowa skrzynia to na dzień dzisiejszy kosz około 58k pln przy zdaniu starej skrzyni, lub 72k pln bez zdawania. Drugim drogim elementem to skrzynka sterująca za około 25k pln, choć tu już znam przypadki naprawiania tego na naszym forum ;) i dopiero w następnej kolejności są ogniwa baterii za około 3k pln sztuka dla zestawu 7kWh lub 4k pln sztuka dla zestawu 9kWh. Ogniw jest 6 i mogą być wymieniane pojedynczo.

    Walory użytkowe
    Ze względu na konieczność zabudowania na aucie i baku paliwa i akumulatorów wysokonapięciowych, bagażnik auta jest zmniejszony o ~100l. Pod podłogą bagażnika znalazł się pomniejszony do pojemności około 45l bak paliwa. A w miejscu, gdzie klasycznie znajduje się bak, umieszczona jest wanna z akumulatorami. Jeżeli ktoś potrzebuje regularnie przewozić duże walizki/wózki dziecięce itp, to opisane rozwiązanie może być sporym uniedogodnieniem.
    Auto przy prędkości 140km/h spala 9l paliwa, co daje realny zasięg na poziomie 450-500km na jednym baku.
    PHEV w standardzie ma opcję dogrzewania/schładzania kabiny pasażerskiej na postoju. W tym wypadku wymagane jest, aby bateria była dostatecznie naładowana >~20%.

    Podsumowanie
    Ogólna idea PHEV jest moim zdaniem świetna, jednak generacja obecna w modelach G11/G20/G30 to jeszcze taki eksperyment. Słaby zasięg na prądzie. Dużo mniejszy zasięg na jednym tankowaniu względem wersji konwencjonalnej i pomniejszony bagażnik może skutecznie zniechęcić. Do tego nieznana żywotność całego napędu i wizja sporych kosztów jego naprawy.

    Osobiście trzymam mocno kciuki za nadchodzącą generacją PHEVów, czyli to co BMW obiecało w obecnej wersji 2 AT i przyszłych 7er. Dodane będzie szybsze ładowanie. Zwiększony zasięg na prądzie bez pomniejszania bagażnika. Dodatkowo silnik elektryczny będzie miał większą moc (zdaje się coś ~200hp) i będzie zabudowany za skrzynią (RWD) lub na tylnej osi (FWD).

    Edit: Dodatek 1
    Jeżeli nie masz możliwości ładowania auta pod domem/mieszkaniem i/lub pracą, to ta generacja PHEVów nie jest dla Ciebie. Podstawowe założenie jest takie, że auto musi mieć możliwość ładowania się pod nieobecność właściciela. Dojeżdżanie do pobliskiej stacji ładowania i czekanie aż auto się naładuje, mija się z celem.
    Ostatnio edytowane przez damned1 ; 09-05-2022 o 15:43

  2. #2
    ULA Vip Awatar tequila1909
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    3,382
    BMW
    E39 525iA ex. E32 735i, E32 735iAL, E38 728iA
    Skąd
    Jura KC
    Dobrze chociaż, że ładne jest auto ;)
    Zasięg na prądzie tragedia...
    Mr. Perfect 4 x K1 World Champion

  3. #3
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Respekt za czas poświęcony na opisanie doświadczeń.
    Być może komuś pomoże podjąć decyzję.

  4. #4
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Skąd
    Wrocław

    Post

    Cytat Zamieszczone przez tequila1909 Zobacz posta
    Dobrze chociaż, że ładne jest auto ;)
    [...]
    No fajnie by było jakby była i ładna i mądra :D

    Cytat Zamieszczone przez yaz Zobacz posta
    Respekt za czas poświęcony na opisanie doświadczeń.
    Być może komuś pomoże podjąć decyzję.
    Takie było założenie :)

  5. #5
    BMW RuLeZ Mod Awatar Bezi
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    5,297
    BMW
    BMW G11 740xD , BMW e46 325CI Cabrio
    Skąd
    Wrocek City
    Fajnie opisane.

    Kiedyś myślałem nad 745e ale zasięg i na elektryku i na Pb mnie zniechęcił.
    Jerome Le Banner: "...W siłowni możesz wypracować sobie mięśnie klatki lub mięśnie ud. Nie możesz jednak wzmocnić swoich jaj, albo się z nimi urodziłeś albo nie..."

  6. #6
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,229
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Cytat Zamieszczone przez damned1
    daje realny zasięg na poziomie 25-30km
    Cytat Zamieszczone przez Xiaomi
    (hulajnoga) Xiaomi MiJia M365 posiada zasięg do 30 km


    Ale faktycznie ładne i wygodne

  7. #7
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez tuczi77 Zobacz posta


    (hulajnoga) Xiaomi MiJia M365 posiada zasięg do 30 km
    Na cabrio mam jeszcze czas :D

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    1,245
    BMW
    730 V8 E32 ; E38 2.8 ; X2 X-drive 18d
    Skąd
    Warszawa
    Ciekawa i wartościowa recenzja. Nie napisałeś tylko czy jesteś zadowolony z wyboru i czy ponownie kupiłbyś takie auto czy jednak wybrałbyś inny rodzaj napędu.
    Ja również zastanawiałem się przez chwilę nad X2 w hybrydzie ale jak przeanalizowałem sobie plusy i minusy to ostatecznie wybrałem diesla i jak dla mnie uważam, że był to właściwy wybór ;)

  9. #9
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez Słowik Zobacz posta
    Ciekawa i wartościowa recenzja. Nie napisałeś tylko czy jesteś zadowolony z wyboru i czy ponownie kupiłbyś takie auto czy jednak wybrałbyś inny rodzaj napędu.
    Ja również zastanawiałem się przez chwilę nad X2 w hybrydzie ale jak przeanalizowałem sobie plusy i minusy to ostatecznie wybrałem diesla i jak dla mnie uważam, że był to właściwy wybór ;)
    Do obecnego auta mam stosunek ciepło-zimno. Jako sedan się sprawdza. Bardzo doceniam składaną kanapę, której nie miałem w 7er (nie miałem nigdy innych aut). Gabaryty auta też mi odpowiadają. Gdyby tylko jeszcze miało taki kanapowy zawias jak 7er, to w ogóle już bym się do 7er nie uśmiechał. Lekki niesmak jest ze względu na zasięgi jakie to auto udostępnia i niepewność co do serwisu długoterminowego.

    Tej generacji napędu PHEV raczej już nie kupię (w sferach teoretyzowania to X5 45e by się nadało, bo ma konkretną pojemność baterii). Patrzę jednak jak sytuacja się będzie rozwijać. Tak jak pisałem, liczę, że to co zaprezentuje 2er AT i 7er G70 będzie game-changer'em. BMW będzie mogło zaoferować realną alternatywę bez kompromisów w postaci pomniejszonego baku i bagażnika dla osób, które jeszcze długo się nie przekonają do aut w pełni elektrycznych, a które potrzebują auta i do miasta i w trasy. Ja bardzo doceniam możliwość jeżdżenia na prądzie po mieście i nie trucia nam wszystkim powietrza. Tutaj typuję też, że posunięcie BMW do nierozdzielania platform na tę elektryczną i tę spalinową da możliwość oferowania takich PHEVów, w odróżnieniu od Mercedesa, gdzie elektryki idą swoją linią, a spalinowce swoją.

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    1,245
    BMW
    730 V8 E32 ; E38 2.8 ; X2 X-drive 18d
    Skąd
    Warszawa
    A powiedz jak jest rozwiązana kwestia tego, że jak silnik jest zimny szczególnie przy temperaturach poniżej zera i jedziesz na prądzie, a nagle potrzebujesz maksymalnie przyspieszyć. Wtedy uruchamia się silnik spalinowy i od razu wchodzi na wysokie obroty, a przecież olej nie ma jeszcze temperatury roboczej. Czy silnik twoim zdaniem nie dostaje wtedy po dupie? Zastanawiałem się czy jakoś rozwiązali ten problem.
    Może w tym roku będę szukać auta dla drugiej połówki i powiem szczerze, że zastanawiam się jaki rodzaj napędu będzie najbardziej optymalny na najbliższe kilka lat. Wybór wcale nie jest taki prosty. Myśleliśmy właśnie o 2er AT.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •