Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: E65 2003 problem z magistralą k-can

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2022
    Posty
    9
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Łódź

    E65 2003 problem z magistralą k-can

    Witam wszystkich.
    Od niedawna użytkuję ten piękny samochód i powoli usuwam kolejne usterki żeby wszystko działało jak należy. Problem z którym nie potrafię się jak dotąd uporać to błąd linii k-can obecny w kilku modułach( LM, KOMBI, CAS, ZGM, PDC, Szyberdach, Antithief, Controler, nie pamiętam gdzie jeszcze). Błąd to K-LINE fault z wyjątkiem PDC, gdzie błąd brzmi K-can low wire fault.
    Błędy nie powodują nieprawidłowego działania samochodu(niczego nie zauważyłem) natomiast po podłączeniu interfejsu i próbie połączenia raz jest połączenie z modułem raz nie a jeszcze innym razem łączy się ale za chwilę zrywa połączenie. Takie zachowanie dotyczy również modułów w których nie ma błędów(również tych na PT-can czego nie rozumiem). Łączę się za pomocą Launcha(orginalny) i Inpy na kablu d+k-can z alledrogo. Inpą ciężko się w ogóle połączyć a jak już się połączy to co chwila wywala błąd utraty komunikacji ze sterownikiem. Błędy z jednego i drugiego się pokrywają.
    Na początku myślałem, że to PDC więc odłączyłem ale problem z komunikacją pozostał, następnie sprawdziłem rezystory z tyłu i z przodu(nie wiem czy potrzebnie bo to w sumie pt-can) które są ok. Dalej odpiąłem pdc i na włączonym zapłonie zmierzyłem h-can i l-can do masy i wyszło 0,4 i 1,36V więc pomyślałem, że kabel uwalony albo zgnita złączka bo według WDS miało tam być 4.6V. Rozbebeszyłem prawą stronę i okazało się, że do zgm kabel jest ok a na wtyczce od zgm napięcia są takie same jak przy pdc(jedna zgnita złączka od pt-can tylko na prawym przednim słupku). Dalej ta linia leci już pod deską i narazie dalej nie zabrnąłem. Pod fotelami sucho i czysto(złączka pt-can po prawej stronie jest ok).
    Moje pytanie do ogarniających bardziej niż ja elektronikę czyli do większości to czy uszkodzenie któregoś modułu na tej magistrali może powodować takie odczyty na liniach i takie zachowanie podczas próby połączenia?
    Może ktoś miał podobny przypadek i jest skłonny podzielić się doświadczeniami za co będę bardzo wdzięczny? Mam nadzieję, że napisałem to w miarę logicznie chociaż trochę przydługo. Z góry dziękuję za każdą podpowiedź która uchroni mnie przed dalszą bezsensowną pracą. Dodam jeszcze, że samochód wyposażony jest w podtlenek biedy firmy brc i ma wlutowany przewód w obd(nie wiem czy ma związek z problemem).

  2. #2
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Linia K-CAN to linia komunikacji między modułami z wnętrza. Jest niezależna od PT-CAN(ten jest wyraźnie szybszy).
    K-CAN może pracować na jednym przewodzie(jak LIN). Jeśli nic z autem się nie dzieje to możesz olać ten błąd.

    Winnym jest jeden ze sterowników na tej linii. Który konkretnie? Jedyne wyjście to po kolei odłączać wszystkie i szukać.


    Co do problemów z komunikacją, to wynikają one m.in. z użycia kabla usb-k-dcan. Na początek ustaw czas opóźnienia portu com w menedżerze urządzeń na 1ms(domyślnie jest 16ms), to często rozwiązuje problemy z komunikacją.
    Na pewno nie ma to nic wspólnego z błędami K-CAN
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2022
    Posty
    9
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Łódź
    Witam i dziękuję za zainteresowanie tematem. Odnośnie połączenia to opóźnienie mam ustawione a launch także ma ten problem a jest na tablecie. Problem jest dla mnie uciążliwy ponieważ przez ciągłe zrywanie połączenia nie mogę przeprowadzić prawidłowo adaptacji np Dynamic Drive czy zakodować świateł do jazdy dziennej. Niemniej informacja, że powoduje to jeden z modułów jest dla mnie bardzo cenna i w wolnej chwili zajmę się odpinaniem po kolei modułów znajdujących się na tej linii i sprawdzaniu czy problem ustał. Pytanie jeszcze tylko moje czy po odłączeniu CAS będę w stanie łączyć się z pozostałymi modułami, bo z tego co widziałem na schemacie linia z obd leci do CAS a on dopiero podpięty jest pod k-can?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2022
    Posty
    9
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Łódź
    Przepraszam, chwilowa zaćma z tym pytaniem na końcu. W takim razie inaczej. Jeżeli podepnę drugi CAS to czy będę w stanie uzyskać połączenie z innymi modułami żeby sprawdzić stabilność połączenia, czy trzeba wszystko najpierw zgrać zesobą?

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    CAS nie jest bramką do połączenia. Tylko SIM lub ZGM(pod schowkiem). Odłączenie cas powoduje brak możliwości włączenia zapłonu
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2022
    Posty
    9
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Łódź
    Dziękuję za informacje, posprawdzam najpierw który moduł powoduje błędy, co odłączenie wniesie do stabilności połączenia i odezwę się jakie efekty uzyskałem.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2022
    Posty
    9
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Łódź
    Trochę to trwało, ale natłok pracy nie pozwolił mi wcześniej zająć się problemem. Idąc za poradą kolegi Cursor olałem ten błąd linii k-can i skupiłem się na problemie z uzyskaniem stabilnego połączenia. Poczytałem na temat ustawień portu i szybkości połączenia i zastosowałem u siebie. Niestety nic to nie dało. W międzyczasie podłączałem launcha u znajomego w e65 i tam żadnego problemu ze stabilnością połączenia nie było(adaptacja dynamic drive zrobiła się za pierwszym razem). Jestem przekonany, że to u mnie w samochodzie coś powoduje ten problem. W gnieździe obd jest masa, zasilanie i około 10-11volt na 7 pinie. Wyjąłem gniazdo i wszystkie przewody i piny wyglądają dobrze. Z tego co jeszcze zauważyłem to w inpie pokazuje błąd czasu systemowego w zgm(nie wiem czy może mieć to wpływ na połączenie). W wolnej chwili odłączę jeszcze przewód od gazu wlutowany do obd (być może wprowadza jakieś zakłucenia, chociaż on chyba na masie albo 12v jest, nie pamiętam). Przychodzi mi jeszcze pomysł żeby kupić zgm o takim samym numerze i podłączyć u siebie żeby zobaczyć czy przestanie zrywać połączenie, tylko nie posiadam wiedzy czy jest to możliwe bez wcześniejszego zakodowania. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Plexi36
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    260
    BMW
    E66 750Li
    Skąd
    Bełchatów/Łódź
    Napisz PW, jak jesteś z Łodzi to możesz do mnie podskoczyć to podepniemy samochód. Jeśli masz LPG to mam pomysł, dlaczego Ci się nie łączy.

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Apr 2022
    Posty
    9
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Łódź
    Problem udało się rozwiązać głównie dzięki koledze Plexi36. Jeszcze raz dzięki. Winna okazała się instalacja LPG która wprowadzała zakłócenia na linii can. Po odłączeniu przewodu podlutowanego pod 7 pin na obd udało się uzyskać stabilne połączenie i w inpie i w launchu. Udało się nawet bez problemu zakodować ncexpertem światła do jazdy dziennej. Dziękuję wszystkim którzy zainteresowali się moim problemem. Pozdrawiam.

    Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. Głośniki - problem e65 z 2003
    Przez PIRATTO w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 05-11-2021, 07:23
  2. [skrzynia] Problem Ze Skrzynią Bmw E65 3.0 Diesel 2003 rok
    Przez michal69_94 w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 20-10-2015, 21:15
  3. [diagnoza] e65 2003/06 745ia
    Przez sephroit w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-05-2012, 01:23
  4. Problem z magistralą MOST?
    Przez mbbrzoza w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 29-04-2012, 16:06
  5. [elektronika] E66 2003 oświetlenie w klamkach
    Przez szatann w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-03-2012, 21:40

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •