Witam wszystkich.
Od niedawna użytkuję ten piękny samochód i powoli usuwam kolejne usterki żeby wszystko działało jak należy. Problem z którym nie potrafię się jak dotąd uporać to błąd linii k-can obecny w kilku modułach( LM, KOMBI, CAS, ZGM, PDC, Szyberdach, Antithief, Controler, nie pamiętam gdzie jeszcze). Błąd to K-LINE fault z wyjątkiem PDC, gdzie błąd brzmi K-can low wire fault.
Błędy nie powodują nieprawidłowego działania samochodu(niczego nie zauważyłem) natomiast po podłączeniu interfejsu i próbie połączenia raz jest połączenie z modułem raz nie a jeszcze innym razem łączy się ale za chwilę zrywa połączenie. Takie zachowanie dotyczy również modułów w których nie ma błędów(również tych na PT-can czego nie rozumiem). Łączę się za pomocą Launcha(orginalny) i Inpy na kablu d+k-can z alledrogo. Inpą ciężko się w ogóle połączyć a jak już się połączy to co chwila wywala błąd utraty komunikacji ze sterownikiem. Błędy z jednego i drugiego się pokrywają.
Na początku myślałem, że to PDC więc odłączyłem ale problem z komunikacją pozostał, następnie sprawdziłem rezystory z tyłu i z przodu(nie wiem czy potrzebnie bo to w sumie pt-can) które są ok. Dalej odpiąłem pdc i na włączonym zapłonie zmierzyłem h-can i l-can do masy i wyszło 0,4 i 1,36V więc pomyślałem, że kabel uwalony albo zgnita złączka bo według WDS miało tam być 4.6V. Rozbebeszyłem prawą stronę i okazało się, że do zgm kabel jest ok a na wtyczce od zgm napięcia są takie same jak przy pdc(jedna zgnita złączka od pt-can tylko na prawym przednim słupku). Dalej ta linia leci już pod deską i narazie dalej nie zabrnąłem. Pod fotelami sucho i czysto(złączka pt-can po prawej stronie jest ok).
Moje pytanie do ogarniających bardziej niż ja elektronikę czyli do większości to czy uszkodzenie któregoś modułu na tej magistrali może powodować takie odczyty na liniach i takie zachowanie podczas próby połączenia?
Może ktoś miał podobny przypadek i jest skłonny podzielić się doświadczeniami za co będę bardzo wdzięczny? Mam nadzieję, że napisałem to w miarę logicznie chociaż trochę przydługo. Z góry dziękuję za każdą podpowiedź która uchroni mnie przed dalszą bezsensowną pracą. Dodam jeszcze, że samochód wyposażony jest w podtlenek biedy firmy brc i ma wlutowany przewód w obd(nie wiem czy ma związek z problemem).