Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: 730i przepustnica i linki gazu/tempomatu

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2022
    Posty
    8
    BMW
    E38
    Skąd
    Polska

    Post 730i przepustnica i linki gazu/tempomatu

    Potrzebuję wymienić czujnik wałka rozrządu i wyczyścić krokowy. Myślałem żeby pójść dalej i wyczyścić też przepustnice + zmienić uszczelkę na nową. Będę to robił sam pierwszy raz w życiu :) Znalazłem trochę filmików na necie i instrukcji ale nie do mojego silnika (większość jest do poliftów i 4.4), gdzie mam też linki gazu i tempomatu.

    Wiem, że muszę zdemontować dolot odpiąć wtyczkę od krokowego i go wyciągnąć nie widzę u mnie żadnych śrub z tym powinienem sobie poradzić. Moje pytania/obawy:

    1. Przepustnica jest na 6 śrub torx ale żeby ją siągnąć muszę odpiąć też linki gazu i tempomatu. Czy dobrze myślę, że tak jak zaznaczyłem poniżej na foto wystarczy, że podniosę tę "blaszkę"(niebieski kolor) na foto do góry/poluźnie je i wtedy wciskam te dwa zatrzaski (zielony kolor) linki mi powinny wyjść i mogę całość odłożyć na bok z odkręconym mocowaniem - żółty kolor? Czy potem po ponownym złożeniu nie muszę nic regulować tzn tych linek bo tego się obawiam, że auto nie pojedzie czy coś :)

    https://zapodaj.net/b6bc045ffabed.jpg.html

    2. Czy wąż z poniższego zdjęcia można bezpiecznie odpiąć od przepustnicy zwalniając opaskę ?

    https://zapodaj.net/b8facaa1efe72.jpg.html

    3. Czy mogą jeszcze jakieś niespodzianki czekać/problemy z wymianą uszczelki?


    Będę wdzięczny za sugestie kogoś kto to już robił osobiście :)
    Ostatnio edytowane przez Luki99 ; 09-02-2022 o 16:56

  2. #2
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,231
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    1. Tak
    2. Tak
    3. Nie. Niemniej, zaopatrz się w 6 sztuk śruby M6 x 25mm na klucz 10 żeby wymienić te torksy.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2022
    Posty
    8
    BMW
    E38
    Skąd
    Polska
    Cytat Zamieszczone przez tuczi77 Zobacz posta
    1. Tak
    2. Tak
    3. Nie. Niemniej, zaopatrz się w 6 sztuk śruby M6 x 25mm na klucz 10 żeby wymienić te torksy.
    A czemu radzisz je wymieniać chodzi o wygode odkrecania w przyszłości tak? Czy mogą być po prostu z marketu dowolne na 10?

    Potem przy składaniu linek nie trzeba będzie na pewno nic regulować jak je tak odłożę na bok?
    Ostatnio edytowane przez Luki99 ; 10-02-2022 o 07:53

  4. #4
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,231
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Torx lubi się wyrobić, ale to sam zobaczysz przy odkręcaniu i oby to nie był ten na dole na środku ;) Dowolne z marketu, byle wymiar się zgadzał (gwinty nie dłuższe niż 25mm). Dodatkowo podkładka + klej anaerobowy (np. Loctite). O ile nie będziesz kręcił regulatorami (na jednym masz trytytki) to nic nie będzie trzeba ustawiać.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2022
    Posty
    8
    BMW
    E38
    Skąd
    Polska
    Cytat Zamieszczone przez tuczi77 Zobacz posta
    Torx lubi się wyrobić, ale to sam zobaczysz przy odkręcaniu i oby to nie był ten na dole na środku ;) Dowolne z marketu, byle wymiar się zgadzał (gwinty nie dłuższe niż 25mm). Dodatkowo podkładka + klej anaerobowy (np. Loctite). O ile nie będziesz kręcił regulatorami (na jednym masz trytytki) to nic nie będzie trzeba ustawiać.
    Zgadza się są tam trytki - nie da się tego dokupić osobno w ASO tylko z całą linką, nie zamierzałem ruszać regulatorów tylko to odłożyć na bok z mocowaniem. Wizja urwanej śruby nie jest zachęcająca w takim miejscu :D A jeszcze mówisz, że trzeba to dodatkowo na loctite dać :)

    Może na początek zmienię sam czujnik wałka i wyczyszczę krokowca. Z tego co widziałem to nie mam na krokowcu takiego mocowania-gumy chyba powinna być.
    W każdym razie dzięki za pomoc :)

  6. #6
    Smerf Czepialski Awatar tuczi77
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    12,231
    BMW
    E32 740iA
    Skąd
    ONA --> DW
    Blog
    1
    Moim zdaniem nie ma sensu ruszanie tego. Lepiej byłoby ściągnąć cały kolektor dolotowy i wymienić wtedy:
    1. "Okulary" od kolektora
    2. Uszczelkę przepustnicy
    3. Uszczelkę odmy
    4. Odmę
    5. O-ringi wtryskiwaczy
    Wtedy wymieniasz wszystkie śrubki, bez obawy że coś się urwie i obkręci, bo masz to na wierzchu i dojście jest całkiem inne.
    Guma mocowania krokowca na pewno się przyda.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik Awatar DobraMorda
    Dołączył
    Feb 2020
    Posty
    166
    BMW
    750i 92r, 760Li 04r, 525tds 91r, 520i 92r, 328i cabrio 96r
    Skąd
    Sosnowiec
    Odkrecanie tych torxow bez odpowiedniego nabicia to coś okropnego, a czasem nawet nabicie średnio pomaga najgorzej jest przy wymianie odmy bez ściągania kolektora z dwoma śrubami na samym dole

    Wysłane z mojego Mi Note 10 przy użyciu Tapatalka

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2022
    Posty
    8
    BMW
    E38
    Skąd
    Polska
    Wymienię czujnik + wyczyszczę krokowca i myślę, że będzie dużo lepiej. Mam błąd na kompie czujnnika wałka co zresztą nie jest dziwne jak spojrzycie na stan kabla na foto :) a krokowy mi buczy , myślę, że jest zasyfiony i przyblokowany/blokuje się. Mocowanie już zamówiłem i nową uszczelkę krokowca też dam, dojadą z czujnikiem.
    A przepustnicy nie ruszam, najwyżej z przedniej strony zobacze i trochę przeczysczę :)

    Dzieki za pomoc, rozebrałbym i miałbym problem :)

Podobne wątki

  1. e38 730i m60 brak tempomatu
    Przez pluskwa9 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-09-2017, 09:15
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-07-2017, 08:30
  3. 728iA - 1999 - Wymiana linki gazu
    Przez orzel_man w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-05-2015, 14:40
  4. Kilka pytań odnośnie gazu w 730i
    Przez tristeza w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 17-01-2008, 22:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •