Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Duży przegląd F01 740i, N54B30

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    418
    BMW
    BMW 740i F01
    Skąd
    Warszawa

    Post Duży przegląd F01 740i, N54B30

    Jako, że zdecydowałem się zostać z autem przynajmniej jeszcze na rok, a chcę spać spokojnie, zdecydowałem się na zrobienie dużego przeglądu. Myślę, że może to być ciekawy temat dla posiadaczy silnika N54B30 w BMW. Przegląd obejmuje:

    - wymiana turbin na nowe fabryczne Mitsubishi (nie regeneracja)
    - wymiana kompletnego rozrządu
    - wymiana panewek korbowodowych - w zależności od ich stanu zapadnie decyzja czy ruszamy panewki główne
    - rewizja całego silnika, jest już poza autem

    silnik już na zewnątrz:





    nowe turbiny:



    filtr oleju po 11kkm (minimalne, drobne opiłki, w normie)





    panewki korbowodowe, już widać na nich rysy po 240kkm, olej zmieniany odkąd mam auto, czyli od 156kkm co 10kkm i płukanka zawsze. Już widać, że powoli zaczęło je obierać, więc najwyższy czas:





    Na wale korbowym nie ma śladów, ale raczej przy takim wyglądzie panewek korbowodowych do zmiany idą też główne, więc wał pójdzie do sprawdzenia. Reszta niebawem :)

  2. #2
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Aż mi się ręce zaczynają trząść :D

    Co mogę doradzić: sprawdź w/g oznaczeń na wale, które klasy panewek idą na które czopy. W zamiennikach jest mniej klas niż w oryginale. Staraj się dobrać jak najbliżej wymiarów, które podaje serwisówka (w praktyce oznacza to, że tam gdzie zamiennik będzie poza normą, trzeba brać ORI panewki o odpowiednim kolorze). Mierz potem uzyskane luzy i nie dopuszczaj, żeby były poza żądanymi, bo będzie klops.

    Nowe turbiny na propsie. Sam chciałem też kupić, ale nie zdążyłem :)

  3. #3
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    Aż mi się ręce zaczynają trząść :D

    Co mogę doradzić: sprawdź w/g oznaczeń na wale, które klasy panewek idą na które czopy. W zamiennikach jest mniej klas niż w oryginale. Staraj się dobrać jak najbliżej wymiarów, które podaje serwisówka (w praktyce oznacza to, że tam gdzie zamiennik będzie poza normą, trzeba brać ORI panewki o odpowiednim kolorze). Mierz potem uzyskane luzy i nie dopuszczaj, żeby były poza żądanymi, bo będzie klops.

    Nowe turbiny na propsie. Sam chciałem też kupić, ale nie zdążyłem :)
    A czyżby to nie Twoje f01?

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    418
    BMW
    BMW 740i F01
    Skąd
    Warszawa
    Planowałem założyć zestaw Kolbenschmidt, bo to dobra i sprawdzona firma do BMW, co sądzisz?

    https://allegro.pl/oferta/panewki-ko...ks-10663718591

    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    A czyżby to nie Twoje f01?
    Nie, ja swoją mam już prawie 4 lata :)

    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    Aż mi się ręce zaczynają trząść :D

    Co mogę doradzić: sprawdź w/g oznaczeń na wale, które klasy panewek idą na które czopy. W zamiennikach jest mniej klas niż w oryginale. Staraj się dobrać jak najbliżej wymiarów, które podaje serwisówka (w praktyce oznacza to, że tam gdzie zamiennik będzie poza normą, trzeba brać ORI panewki o odpowiednim kolorze). Mierz potem uzyskane luzy i nie dopuszczaj, żeby były poza żądanymi, bo będzie klops.

    Nowe turbiny na propsie. Sam chciałem też kupić, ale nie zdążyłem :)
    damned1 u Ciebie był klops, bo na 99% po obróceniu panewki nie da się wszystkiego idealnie wyczyścić z opiłków. Chłodnica oleju itp. powinna iść nowa wtedy. Co więcej, ty miałeś chyba robiony szlif wału, w N54 BMW nie dopuszcza żadnych szlifów, nie działa to wtedy.

    MOD EDIT: Wiesz, że możesz odpowiedzieć w jednym poście zamiast pisać trzy???
    Ostatnio edytowane przez tuczi77 ; 08-12-2021 o 07:32

  5. #5
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Chłodniczka i pompa oleju były nowe. Wał nie był szlifowany, tylko robiony na wymiar. Popatrz na YT, niejednemu się panewki w N54 obróciły po rutynowej wymianie. Zrobisz jak uważasz, ale otworzyłeś puszkę Pandory, to dobrze Ci radzę, trzymaj się wymiarów.

    @Aldik: miałem KS założone.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    418
    BMW
    BMW 740i F01
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    Chłodniczka i pompa oleju były nowe. Wał nie był szlifowany, tylko robiony na wymiar. Popatrz na YT, niejednemu się panewki w N54 obróciły po rutynowej wymianie. Zrobisz jak uważasz, ale otworzyłeś puszkę Pandory, to dobrze Ci radzę, trzymaj się wymiarów.

    @Aldik: miałem KS założone.
    Co to znaczy wał robiony na wymiar? Ty miałeś założone Kolbenschmidt panewki?

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez mk37475 Zobacz posta
    Co to znaczy wał robiony na wymiar? Ty miałeś założone Kolbenschmidt panewki?
    Słuchaj co damned pisze - niestety zjadł na tym zęby :(

  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    418
    BMW
    BMW 740i F01
    Skąd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    Słuchaj co damned pisze - niestety zjadł na tym zęby :(
    Wiem, bo czytałem jego temat i rozmawialiśmy. Co innego jak silnik obrócił panewkę, a co innego jak ją wymieniasz profilaktycznie ze sztuką. To jednak znacząca różnica :)

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2017
    Posty
    418
    BMW
    BMW 740i F01
    Skąd
    Warszawa
    Czy przy tak wyglądających panewkach korbowodowych robilibyście od razu za jednym zamachem główne (niestety do tego trzeba rwać głowicę, więc robi nam się tak naprawdę kapitalny remont silnika)??

    Jaką kompresję powinien mieć silnik N54B30?



    Ostatnio edytowane przez mk37475 ; 07-12-2021 o 21:07

  10. #10
    Vip Vip Awatar damned1
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    4,438
    BMW
    520i, 118i
    Skąd
    Wrocław
    Cytat Zamieszczone przez mk37475 Zobacz posta
    Co to znaczy wał robiony na wymiar? Ty miałeś założone Kolbenschmidt panewki?
    To znaczy, że są firmy, które potrafią dołożyć materiału i zeszlifować do nominału. Po remoncie zrobiłem ponad 40k km. Klepiąc się w pierś w moim wypadku drugi obrót panewki nie był spowodowany błędem w sztuce regeneracji/składania do kupy, a olejem rozcieńczonym paliwem + nieodpowiedzialnym przegazowaniem do odcinki.

    Tak miałem Kolbenschmidt założone.

    Żeby wymienić panewki główne, trzeba ściągać "stopę" i tu może być kolejny plot twist, bo po ponownym złożeniu może się okazać, że wał nie chce się obracać przy skręceniu na nominalnych Nm. Bombel89 może to potwierdzić, bo miał to u siebie w E60. U mnie też tak było. Stopa wymagała planowania. Jeżeli to Cię jakoś uspokoi, to u mnie, pomimo dość poważnego zatarcia, panewki główne były idealne.
    Ostatnio edytowane przez damned1 ; 07-12-2021 o 22:12

Podobne wątki

  1. Oil catch tank BMW F01 740i, N54B30
    Przez mk37475 w dziale Seria F01 / F02
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-09-2021, 15:49
  2. Chiptuning F01 740i - N54B30
    Przez mk37475 w dziale Seria F01 / F02
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 22-10-2020, 07:49
  3. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-08-2020, 13:21
  4. Turbiny do N54B30, F01 740i
    Przez mk37475 w dziale Seria F01 / F02
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 19-10-2018, 09:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •