Poka¿ wyniki od 1 do 7 z 7

W±tek: N62B48 750Li - problem z nierówn± prac± silnika i ciê¿kim zimnym startem

  1. #1
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar Plexi36
    Do³±czy³
    Mar 2019
    Posty
    260
    BMW
    E66 750Li
    Sk±d
    Be³chatów/£ód¼

    Post N62B48 750Li - problem z nierówn± prac± silnika i ciê¿kim zimnym startem

    Cze¶æ wszystkim czytaj±cym,

    Po zakupie samochodu, prawie od dwóch lat, walczê z samochodem i nie mogê do koñca siê nim cieszyæ. Tak naprawdê od momentu monta¿u tej nieszczêsnej instalacji gazowej po kupnie samochodu mam z nim ci±g³e problemy. Chcia³em siê jednak skupiæ w tym po¶cie na silniku, bo z wiêkszo¶ci± problemów auta sobie poradzi³em.

    Silnik pracuje nierówno - kiedy obroty spadaj± do 550 (najni¿sze mo¿liwe do zakodowania w ISTA) to czujê, ¿e silnik chodzi nierówno, gdy trzymam kierownicê czy ramkê drzwi to wyra¼nie to czuæ. Co wiêcej - w trakcie jazdy na biegu 5-6 na niskich obrotach silnika, gdy wcisnê gaz to czuæ jakby silnik na pocz±tku siê waha³ i lekko d³awi³, po czym wkrêca siê na obroty przy redukcji biegu i idzie do przodu jak trzeba. Ponadto podczas zimnego startu nie zawsze, jednak do¶æ czêsto, samochód startuje podobnie jak na poni¿szym filmiku, chocia¿ rzadko a¿ tak gwa³townie: https://www.youtube.com/watch?v=eg1OAthXKAo

    DME zwraca b³±d mieszanki - obecnie tylko bank 1, mieszanka zbyt uboga oraz b³±d katalizatora na banku 1. Kiedy¶ by³y to b³êdy na obu bankach. Tutaj nie ma znaczenia czy je¿d¿ê na LPG czy benzynie - sytuacja jest taka sama. Ostatnio nawet nie je¿d¿ê na LPG, zrobi³em ponad 4k km na benzynie. Kasowanie adaptacji, jazdy adaptacyjne - nie pomaga to nawet na chwilê. Do tej pory wymieni³em oba katalizatory - na banku 1 oba wk³ady, na banku 2 tylko jeden, przedni, gdy¿ tylny by³ w stanie dobrym. Ze starych prawie nic nie zosta³o, by³y totalnie rozwalone. To pomog³o tylko na b³±d banku 2, bank 1 nadal ma problem. Dodatkowo zdejmowany by³ kolektor ss±cy, wymienione by³y jego uszczelki i te zespo³y napêdowe z ty³u, dodatkowo okaza³o siê, ¿e gazmen spartaczy³ mocowanie dysz i poprawia³ robotê - trochê mu nie ufam i bêdê to demontowaæ po raz kolejny aby inny specjalista to obejrza³ i ew. poprawi³. Wymienione by³y uszczelnienia elektrozaworów VANOS bo trochê tam ciek³o, uszczelka dolna miski olejowej, odma. Przy mnie mechanicy robili test z dymem i nigdzie nie widaæ by³o, ¿e auto mo¿e ³apaæ lewe powietrze - jednak nie by³o to robione pod du¿ym ci¶nieniem i test móg³ nie pokazaæ wszystkiego.

    Po tym przyd³ugim wstêpie zadajê to magiczne pytanie - co to do diab³a mo¿e byæ? Pisa³em z facetem z filmiku, który wrzuci³em wy¿ej - u niego powodowa³ to Valvetronic. Sam demonta¿ pokrywy g³owicy z tego jednego banku mo¿e swoje kosztowaæ, a mam trochê do¶æ rzucania w ten samochód worków z pieniêdzmi. Zrobiê test d¼wigienek po¶rednich, ale czy da mi on rzeteln± informacjê zwrotn± na temat tego, czy w ogóle tykaæ ten temat? Je¶li trzeba bêdzie - jest jaka¶ rzetelna metoda sprawdzenia, czy wystarczy wymiana samych d¼wigienek po¶rednich (to akceptowalny temat bo nei s± tak drogie osobno w ASO) czy konieczna te¿ wymiana wa³ka (to by bola³o...)? Czy s± jeszcze jakie¶ inne rzeczy, które mogê sprawdziæ poza tym?

    Poni¿ej wrzucam screeny z adaptacjami z INPY i ostatnio sczytanymi b³êdami z ISTY - mo¿e to kogo¶ nasunie na jakie¶ wnioski (wystarczy otworzyæ link, jest tam ca³y album):

    https://imgur.com/a/rIfvBxq

    Za wszystkie sugestie i posty serdecznie dziêkujê, w koñcu chcia³bym zacz±æ cieszyæ siê tym samochodem tak, jak powinienem.

  2. #2
    Vip Vip Awatar damned1
    Do³±czy³
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Sk±d
    Wroc³aw
    A czy mia³e¶ problem z zawysokimi obrotami na biegu ja³owym i "zbi³e¶" to kodowaniem?

  3. #3
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar Plexi36
    Do³±czy³
    Mar 2019
    Posty
    260
    BMW
    E66 750Li
    Sk±d
    Be³chatów/£ód¼
    Hm, nie wiem czy to by³ problem - zauwa¿y³em bawi±c siê IST¡, ¿e mam ustawione obroty z klimatyzacj± ON na 750, z off na 650. Przekodowa³em to na 550 i tyle. Zauwa¿y³em natomiast, ¿e mia³em ustawiony Valvetronic na 0.48 mm minimalny skok, gdzie ustawia³em wraz z koleg± laso na 0.3 mm.

  4. #4
    Vip Vip Awatar damned1
    Do³±czy³
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Sk±d
    Wroc³aw
    Mi tak buja³o na zimnym po zakupie, zanim mi zdiagnozowali lekko przestawiony rozrz±d. Ogólnie raczej siê nastaw, ¿e bêdziesz musia³ konsekwentnie sprawdzaæ komponent po komponencie. Jak bêdziesz mia³ szczê¶cie, to szybko trafisz na przyczynê, ale mo¿e te¿ byæ odwrotnie. Nie obwinia³bym te¿ gazu tak na 100%.

  5. #5
    Vip Vip
    Do³±czy³
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Sk±d
    Kwiatkowice
    A ustawienie minimalnego skoku na 0,8 nie naprawia problemu? W ISTA opisane jest przestawienie na 0,8 (z fabrycznych 0,3) jako remedium na nierówn± pracê, kosztem pogorszenia reakcji silnika na wci¶niêcie gazu i zwiêkszenia spalania. Da³oby to natomiast obraz, czy problemy powoduje Valvetronic (co podejrzewam).

  6. #6
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar Plexi36
    Do³±czy³
    Mar 2019
    Posty
    260
    BMW
    E66 750Li
    Sk±d
    Be³chatów/£ód¼
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    Mi tak buja³o na zimnym po zakupie, zanim mi zdiagnozowali lekko przestawiony rozrz±d. Ogólnie raczej siê nastaw, ¿e bêdziesz musia³ konsekwentnie sprawdzaæ komponent po komponencie. Jak bêdziesz mia³ szczê¶cie, to szybko trafisz na przyczynê, ale mo¿e te¿ byæ odwrotnie. Nie obwinia³bym te¿ gazu tak na 100%.
    U mnie tak buja, strzela, kij wie co - po odpaleniu i pó¼niej przechodzi to po prostu w nierówn± pracê. Wykonam filmik z testu d¼wigienek po¶rednich, z tego jak pracuje auto pod INP¡ i wrzucê to, ale najwcze¶niej bêdê to móg³ zrobiæ w czwartek. Ogólnie przy zdjêciu miski znale¼li tam jakie¶ elementy plastikowe - podejrzewali, ¿e mo¿e to byæ czê¶æ ¶lizgu, albo jakiego¶ starego uszczelnienia i na razie wiadomo - je¼dziæ, obserwowaæ do czasu kolejnej wymiany oleju. Tym niemniej jest to jaki¶ trop.

    Cytat Zamieszczone przez lukasz740 Zobacz posta
    A ustawienie minimalnego skoku na 0,8 nie naprawia problemu? W ISTA opisane jest przestawienie na 0,8 (z fabrycznych 0,3) jako remedium na nierówn± pracê, kosztem pogorszenia reakcji silnika na wci¶niêcie gazu i zwiêkszenia spalania. Da³oby to natomiast obraz, czy problemy powoduje Valvetronic (co podejrzewam).
    Przestawia³em na 0.8 mm i nie jestem przekonany, ¿e jest jaka¶ znacz±ca ró¿nica, natomiast na ruszaniu z niskich obrotów by³o jeszcze gorzej - o czym mówi procedura. Przestawiê go na 0.8 po jakiej¶ je¼dzie i zobaczê czy to wp³ynie na pracê po zimnym rozruchu i pó¼niej po rozgrzaniu (jednak w±tpiê, ale sprawdza³em to do¶æ dawno temu i mogê nie pamiêtaæ dok³adnie, jednak przez tyle czasu sporo rzeczy kombinowa³em). Je¶li ta zmiana nie powoduje polepszenia sytuacji (lepszego rozruchu/równiejszej pracy/braku dr¿enia silnika) - wykluczaæ wtedy Valvetronic? Czy mimo wszystko opieraæ siê jeszcze na te¶cie d¼wigienek po¶rednich, je¶li ten wyszed³by s³abo? Niestety z tym rozruchem to jest tak, ¿e raz zapali ³adnie i tylko lekko nim trzêsie i buja, a innym razem strzela jak na filmiku wrzuconym wy¿ej. Facet tam sobie mówi swobodnie o wymianie wszystkich d¼wigienek i wa³ka, no ale 1 - to ogromny koszt, bo sam nowy wa³ek to 4k z³ w obecnej chwili, a nie wiem jak z u¿ywkami, a dwa - je¶li to wymieniê i nic to nie zmieni to jestem kolejne pieni±dze w plecy, a po naprawie automata, który spokojnie móg³ jeszcze je¼dziæ - wolê byæ mocno ostro¿ny z wydawaniem takich kwot. Martwi mnie te¿ ten odczyt z sondy po kat 1, bo tam ca³y wk³ad katalizatora zosta³ wymieniony a mimo tego rzuca b³±d - chocia¿ mam nadziejê, ¿e siê nie mylê i jest to spowodowane ogólnie z³± prac± silnika na banku 1.

  7. #7
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar Plexi36
    Do³±czy³
    Mar 2019
    Posty
    260
    BMW
    E66 750Li
    Sk±d
    Be³chatów/£ód¼
    Cytat Zamieszczone przez damned1 Zobacz posta
    A czy mia³e¶ problem z zawysokimi obrotami na biegu ja³owym i "zbi³e¶" to kodowaniem?

    Odpowiadam na tê wiadomo¶æ, bo od d³u¿szego czasu mnie to nurtuje, ten temat obrotów.

    Od momentu postu wiele zrobi³em, wymiana kolektora ss±cego bo mia³em w±tpliwo¶ci co do jako¶ci monta¿u dysz gazowych, uszczelnienie misek olejowych, wymiana kompletnego rozrz±du. Okaza³o siê, ¿e rozrz±d by³ przestawiony po jednej stronie, po³amane by³y ¶lizgi. To poprawi³o efekt "strzelania" przy odpalaniu. Auto odpala znacznie, znacznie lepiej, ale nadal nie pracuje dobrze - obroty delikatnie faluj±, czuæ lekkie dr¿enie2. Warto¶ci z Analog Value 3, O2 sensor additiv teraz wzros³y do warto¶ci oko³o 3.5-3.7, czasami auto rzuca b³êdy ubogiej mieszanki w dolnym zakresie obrotów tak na benzynie jak i na LPG - po je¼dzie w mie¶cie g³ównie. Na biegu ja³owym warto¶ci Analog Value 2, engine roughness s± gorsze dla cylindra 3 oraz 4, oko³o 0,8. Wcze¶niej podejrzewa³em Valvetronic, no ale nie mam ¿adnego problemu z wypadaniem zap³onów, wymiana rozrz±du pomog³a na strzelanie po odpaleniu, a dodatkowo mechanik ogl±da³ te¿ wa³ki przy wymianie rozrz±du i nie widzia³ ¿adnych uszkodzeñ, ani grzebienia ani g³adzi krzywek na wa³ku.

    Co mnie dziwi, to fakt ¿e samochód nie potrafi utrzymaæ sta³ych 550 obrotów. Po wy³±czeniu klimatyzacji i nagrzaniu auta, obroty trzymaj± siê na tym poziomie ~550, natomiast po jakim¶ czasie wzrastaj± do 650-700. Kodowanie jest ustawione na 550 przy wy³±czonej klimatyzacji. Kompletnie tego nie rozumiem, dlaczego tak jest. Wszystko wskazuje na to, jakby samochód ci±gn±³ sk±d¶ lewe powietrze - membrany s± nowe, ³adne, mechanik robi³ te¿ smoke test i nie by³o ¿adnych widocznych wycieków (a przynajmniej tak mi mówiono, nie by³em przy tym). S± jakie¶ przyczyny podniesionych obrotów i tych korekcji, co¶ oczywistego co mogê sam sprawdziæ zamiast je¼dziæ bezskutecznie do majstrów?
    Ostatnio edytowane przez Plexi36 ; 10-03-2022 o 09:44

Podobne w±tki

  1. [silnik] E38 Motornotprogramm. Problem z prac± silnika.
    Przez tynio w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-01-2020, 22:05
  2. Mam problem z nierówn± prac± silnika
    Przez patryczek1717 w dziale Seria e23
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-10-2018, 08:43
  3. [silnik] Problem z nierówn± prac± silnika na wolnych 740i
    Przez balcer w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 22-12-2013, 22:45
  4. Problem z nierówn± prac± silnika
    Przez patryczek1717 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-07-2012, 15:30
  5. Problem z prac± silnika
    Przez Zielonyz84 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-04-2010, 08:37

Tagi dla tego w±tku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •