Poka wyniki od 1 do 5 z 5

Wtek: wiece arowe - telepaniem silnikw, wymiana i problemy...

Dowiadczony Uytkownik Awatar HTN
    Doczy
    Oct 2012
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skd
    okolice Frankfurtu / Wrocaw / Kotlina Kodzka

Post wiece arowe - telepanie silnika, wymiana i problemy...

Akurat w mojej S miaem obecnie jazd z telepaniem si zimnego silnika i kumpel przyjecha 530d z tym samym efektem.

Odczyem jedn wiec, silnik przy 5'C prawie wyskoczy z ramy - tak nierwno chodzi. Wywalio przy tym bd wiecy "open circuit".

Pomiar oporu wiec mona sobie wsadzi w ciemne miejsce - wszystkie miay 0,6-0,8 Ohm, a po wymianie wiec na nowe problem z odpalaniem znik - zarwno w Mercedesie, jak i w BMW.

Zacz si natomiast inny, akurat w moim Mercedesie - krci na zimnym nawet 5s zanim zaapie. Okazao si, e jedna wieca bya nieszczelna. Nagar si zebra na dnie i mimo, e dokrcaem 10Nm gwint posmarowany past miedziow, to i tak nie zapewnio to szczelnoci. Odkrciem, wyczyciem, zakrciem silnik na wykrconej wiecy, eby wydmuchao syf i od tamtej pory problemy znikny.

Jak wieca ciko idzie, to j wkrcajcie i wykrcajcie w zakresie, kiedy stawia mniejszy opr. Z biegiem krcenia zakres zacznie si powiksza i finalnie wyjdzie. Wikszy masywny klucz te lepiej zdaje egzamin - mniejszy u mnie przeskakiwa (klucze redniej pki).

Tydzie przed robot warto zala gniazda olejem silnikowym.

W razie urwania, bez paniki - za 200-300z wycigaj to sprztem bez cigania gowicy.

Gwintu wiec nie powinno si smarowa. Ja jednak zawsze to robi. Najlepsza jest pasta ceramiczna. Moe te by miedziana - nie bdzie korodowa, bo do tego potrzebna jest wilgo (to nie instalacja grzewcza, w ktrej miedzi z alu nie wolno czy); poza tym przecie podkadki pod wtryskami te s miedziane.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 02-04-2021 o 16:14

Zaawansowany Uytkownik
    Doczy
    Oct 2016
    BMW
    E65 730d
    Skd
    Lubuskie
    Naleao by zaznaczy ze absolutnie nie mona stosowa pasty miedzianej w przypadku aluminiowej gowicy. Pasta miedziana plus aliminium to proszenie si o kopoty i szybka korozja.

Dowiadczony Uytkownik Awatar Aldik
    Doczy
    Aug 2007
    BMW
    740xd f01
    Skd
    Katowice

W bmw wywalao mi bd 2ch wiec i okazao si e sterownik by padnity. A co ciekawe wymieniem na Febi i komp wywala ich bd, wszystkie musiaem odda. A i jeszcze jedna uwaga, wiece pomagaj w wypalaniu dpf, nawet zauwayem, e kocwki wydechu w okresie gdy nie grzay byl brudny a po naprawie ju czyciutki.
    Aa.. i chodzi mi rwno cay czas.

Dowiadczony Uytkownik Awatar HTN
    Doczy
    Oct 2012
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skd
    okolice Frankfurtu / Wrocaw / Kotlina Kodzka
    Cytat Zamieszczone przez Dean2 Zobacz posta
    Naleao by zaznaczy ze absolutnie nie mona stosowa pasty miedzianej w przypadku aluminiowej gowicy. Pasta miedziana plus aliminium to proszenie si o kopoty i szybka korozja.
    Te tak mylaem - zarzucilem temat koledze materiaoznawcy - jeli nie ma wody (elektrolitu), to poczenie korodowa nie bdzie. Przestroga wzia si z instalacji ciepowniczych, gdzie alu + mied + woda = korozja werowa. W rodowisku powietrznym korozj bdzie taka sama, jak zwyka stal w styku z powietrzem.

Wysane z mojego M2003J15SC przy uyciu Tapatalka

Pocztkujcy Uytkownik
    Doczy
    Jan 2018
    BMW
    730d
    Skd
    Warszawa
    Do wiec arowych stosuje si smar ceramiczny, przeznaczony do tego typu warunkw.

Podobne wtki

1. [pozostale] [E32] Wymiana uszczelek pompy wspomagania do silnikw M30 (bez NIVO)
    Przez lukiE32 w dziale instrukcje / schematy
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-02-2020, 09:27
  2. [silnik] [E65]wiece arowe czy sterownik?
    Przez KleMarine03 w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-05-2018, 13:32
  3. [silnik] wiece w 745 E65 - co ile wymiana ?
    Przez Aldik w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 27-04-2017, 07:25
  4. [mechanika] wiece arowe
    Przez daniel78 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 12-10-2010, 18:05
  5. 740d wiece arowe i ich wymiana
    Przez walczaktomasz w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-03-2009, 19:53

Uprawnienia umieszczania postw