Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Adaption value additiv 2? Lambda? Czyjnik powietrza?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    101
    BMW
    E38
    Skąd
    Polski

    Post Adaption value additiv 2? Lambda? Czyjnik powietrza?

    Koledzy prośba o pomoc,

    Ostatnimi czasy w pozycji skrzyni „P” lub przy wciśniętym hamulcu w pozycji „D” zaczyna mi trochę „telepać” autem lub jak powoli puszczam hamulec i wolno przyspieszam jest charakterystyczne trzęsienie całym samochodem.

    Sprawdziłem w INPA i tylko 2 parametry zwróciły moją uwagę + sporadyczne błędy przy lambda, jak na screenie:
    https://ibb.co/FKVyZTZ

    Ignition angle
    Przy zgaszonym silniku jest 54! (w przedziale od -10 do 15), przy zapalonym silniku jest 11, czyli w normie.

    Adaption value additiv 2
    Przy zgaszonym silniku jest !123 (w przedziale od -100 do 100), przy zapalonym silniku jest !123, czyli też coś nie tak.

    Martwi mnie ten „Adaption value additiv 2”, z tego co wyczytałem to jakiś czujnik powietrza w układzie wydechowym, ale nie znajduję takowego w schemacie wydechu. Jest tylko czujnik lambdy.

    Pomóżcie proszę, bo nie mam pojęcia co może być przyczyną, zwłaszcza niepokoi mnie to trzęsienie autem….

    Silnik M60/4.0i/95 przedlift bez vanosów

    Byłym wdzięczny za pomoc.

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Adaption value additiv 2 to tylko efekt np. uszkodzonej lambdy lub jej grzałki (sprawdź lub wymień np. Na odpowiednią uniwersalną bosch).

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    101
    BMW
    E38
    Skąd
    Polski
    Dzięki @Shebi! Dziś lub jutro podjadę na analizę spalin, zobaczymy co pokaże, to dam znaka.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    101
    BMW
    E38
    Skąd
    Polski
    No i kurcze wyszło wzorcowo w normie w analizie spalin, więc wygląda na to, że sondy działają, błąd sporadyczny w INPA, może gdzieś wtyczki od nowości nie stykają zawsze i bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze...jakieś inne pomysły.

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Nie test spalin pisałem, tylko test sond - u elektryka na oscyloskopie/skopometrze lub specjalnym przyrządem, a nie na stacji diagnostycznej rurką w d... ;-)

    Ew. jak masz OBD w aucie to możesz sobie to zrobić apką Torquepro - dostaniesz wykresy "sinusoid" na poszczególnych lambdach przed katami i za (u mnie łapie wszystkie 4)
    poczytaj:
    http://aa-bosch-ecat-ap.resource.bos...gue%202013.pdf
    i porównaj wykresy z tymi co masz.... o ile w ogóle łapie ci z nich sygnały (w co wątpię)

    https://aa-boschbcs-pl.resource.bosc...c_nr_42013.pdf
    https://aa-boschap-pl.resource.bosch...amdasonden.pdf


    Jaki sporadyczny błąd??? :-) - jak 50 razy zgłosił brak sygnału sondy lambda - "Static error" - czyli błąd stały - sonda 1 czyli przed katalizatorem - nie ma sygnału = wiązka, połączenia, wtyczka, albo sonda - uszkodzone (albo co gorsza wycięte katy)

    Sporadycznie to masz ten drugi błąd „Adaption value additiv 2” - wynik pierwszego - przesterowuje korekty paliwowe poza zakres regulacji (czyli +/- 25%), co daje ci efekt nierównej pracy...


    ...tak mi się wydaje, na podstawie tych kilku informacji, przyczyn oczywiście może być więcej
    PS. doczytałem że przedlift wiec OBD nie masz = elektryk zamiast apki :P .też chyba masz 2 sondy, a nie 4.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    101
    BMW
    E38
    Skąd
    Polski
    @Shebi - "o ile w ogóle łapie ci z nich sygnały (w co wątpię)", no dzięki za pocieszenie ;-)

    Katy na pewno nie są wycięte, no chyba, że szanowna małżonka coś kombinowała ze stopem platyny do pierścionka, ale to bym słyszał, bo zawsze jest w garażu (7-ka oczywiście a nie żona ;-))

    Jeszcze jedno co mi przychodzi do głowy na podstawie tego:
    https://www.meeknet.co.uk/E38/Diagnostics.htm

    to jak MAF uszkodzony, to bez niego powinien wyrównać na samych lambdach, bo inaczej głupieje MAF-lambdy i taki efekt.

    Z drugiej strony bardzo dobry trop za co dziękuję, że może coś na wtyczkach, albo połączeniu - zaraz sprawdzę - na pewno dam znaka.

    Dzięki @Shebi! Nurkuję dalej w temacie i poinformuję.

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2016
    Posty
    101
    BMW
    E38
    Skąd
    Polski
    Przy MAF styki i gniazdo wyczyszczone i bardzo delikatnie iglakiem styki i środkiem typu contact center i niestety nic nie pomogło. Adaption value additiv 2 cały czas na poziomie tym razem 104(!) czy to wyłączony silni, czy włączony czy wtyk od MAF zdjęty - pokazuje to samo :-(

    @Shebi co myślisz - MAF do wymiany? Kurcze niezły wydatek...

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    1,085
    BMW
    e38 2001r M62TUB44 + LPG
    Skąd
    Warszawa
    Komputer ci napisał , że nie dociera do niego sygnał z jednej lambdy (nie że wartość jest nieprawidłowa, albo za wysoka albo za niska). Efektem są złe korekty na jednym z bankow, co tylko to jeszcze potwierdza.

    https://www.hella.com/techworld/uk/T...a-sensor-4379/

Podobne wątki

  1. 26 Lambdaregler-Adaption ti multiplikativ
    Przez korzeń w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-01-2018, 15:34
  2. co to oznacza ?? adaption value additiv 1, 2
    Przez marcin8181 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-06-2017, 19:07
  3. [silnik] czy dobre camshaft adaption
    Przez MAXBOLO w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-10-2016, 16:24
  4. M62tu błąd 272A Adaption multipl. area1
    Przez hubbimakow w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16-11-2012, 10:19
  5. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-03-2012, 20:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •