Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Hamownia a skrzynia automatyczna ZF 5HP24

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    87
    BMW
    740i 4.4 1998
    Skąd
    Wrocław

    Post Hamownia a skrzynia automatyczna ZF 5HP24

    Witam
    Czy ktoś przerabiał |"temat" jak w temacie żebym Ameryki nie odkrywał na nowo ?

    Szukam od kilku dni informacji, czy i jak można zhamować moje auto m62b44 z automatem 5HP24 czyli tzw. steptronic z trybem manualnym.
    Może ktoś już to przerabiał ? Dzwoniłem w kilka miejsc we Wrocławiu i Krakowie... W jednym usłyszałem, że nie da się zhamować auta z ta skrzynią bo jest bardzo stara i się uszkodzi z powodu niskiego ciśnienia oleju na Neutralu ... i że hamowanie automatu to bez sensu bla bla bla ... Gdzie indziej usłyszałem, że wystarczy na Neutralu dodać gazu i trzymać podniesione obroty, żeby zapewnić odpowiednie ciśnienie oleju ... Wiem jak wygląda hamowanie automatu ... trzeba wybrać bieg referencyjny (hehe) i odpowiednio ustawić parametry hamowni. Usłyszałem, że automat będzie bieg zmieniał bla bla ... jakoś u mnie jak mam manual to ten automat to bieg zmienia na odcince lub w dół jakby auto już zgasnąć miało ...

  2. #2
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2019
    Posty
    38
    BMW
    E38 740i & E39 530i
    Skąd
    Opolskie
    Jeżeli podnienisz sterownik skrzyni to bedziesz miał pełny tryb manualny. Mam tak u siebie zrobione że przepina tylko z 1-2 natomiast 2 i każdy inny bieg trzyma do odciny do momentu aż go sam przełącze. Do tego lepsza reakcja na gaz. Więc problem z przełączaniem biegów miałbyś załatwiony. Sam szukałem hamowni aby sprawdzić mojego, raz w Opolu udało sie zhamowac mercedesa z automatem ale to pare lat wstecz.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    87
    BMW
    740i 4.4 1998
    Skąd
    Wrocław
    @Spawn Jaki masz wsad / sterownik ?
    Przy jakiej prędkości i obrotach na manualu zmienia Wam bieg z 3 na 4 ?
    Ostatnio edytowane przez vilk ; 30-07-2020 o 22:28

  4. #4
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2019
    Posty
    38
    BMW
    E38 740i & E39 530i
    Skąd
    Opolskie
    Cytat Zamieszczone przez vilk Zobacz posta
    @Spawn Jaki masz wsad / sterownik ?
    Sterownik ze skrzyni od Alpina B10 z wersji 347 KM, tam też była skrzynia 5hp24.
    Za niedługo nagram filmik różnicy na ori sterowniku i tym od Alpiny, przyśpieszenie na D i różnice w trybie manualnym, ale najpierw musze wymienić olej w skrzyni biegów :)

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    1,245
    BMW
    730 V8 E32 ; E38 2.8 ; X2 X-drive 18d
    Skąd
    Warszawa
    Znajomy ma hamownię i z tego co z nim rozmawiałem to hamował automaty ale twierdził, że ciężko jest w tym przypadku o dokładny wynik takiego pomiaru i mówił, że skrzynia również różnie może znieść taki pomiar. Myślę, że w przypadku nowych automatów czy dwu sprzęgłówek pewnie nie ma takich problemów ale w przypadku E38 nie wiem czy jest sens je hamować bo i tak nie będziemy pewni wyniku jaki wyjdzie, a prawdopodobnie wyjdzie jeszcze znacznie mniej niż nominał i się tylko zdołujesz.

  6. #6
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    87
    BMW
    740i 4.4 1998
    Skąd
    Wrocław
    Ja właśnie ściągnąłem wsad od tej skrzyni z instrukcją jak to wgrać WinKFP. Tylko chciałbym zgrać oryginalny wsad żeby móc wrócić albo skądś ściągnąć, ale na razie nie widzę. Szukałem też pliku do dme 5.21 ale niestety są do 7.2 ... żeby limiter troszkę przesunąć.
    @Spawn Rozumiem, że Ty fizycznie nabyłeś sterownik i podmieniłeś ?

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Oct 2019
    Posty
    38
    BMW
    E38 740i & E39 530i
    Skąd
    Opolskie
    Cytat Zamieszczone przez vilk Zobacz posta
    Ja właśnie ściągnąłem wsad od tej skrzyni z instrukcją jak to wgrać WinKFP. Tylko chciałbym zgrać oryginalny wsad żeby móc wrócić albo skądś ściągnąć, ale na razie nie widzę. Szukałem też pliku do dme 5.21 ale niestety są do 7.2 ... żeby limiter troszkę przesunąć.
    @Spawn Rozumiem, że Ty fizycznie nabyłeś sterownik i podmieniłeś ?
    Tak fizycznie nabyłem sterownik skrzyni.
    Dla pewności wolałem zostawić oryginalny wsad, a inny sterownik przerobić.

    Skad miałes wsad z instrukcja? podeślesz link na PW?

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    87
    BMW
    740i 4.4 1998
    Skąd
    Wrocław
    Też właśnie zamówiłem sterownik od innej żeby oryginalnego nie ruszać bo to chyba najlepsza opcja.
    To nie jest tajemnica, niektórzy jakieś mecyje z tego robią a soft jest darmowy - tylko trzeba uważać bo są dla wersji bez TU jak moja i z TU.

    https://www.tuningdb.info

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    87
    BMW
    740i 4.4 1998
    Skąd
    Wrocław
    Hmm ... No więc tak zakupiłem sterownik (okazało się że identyczny jak mój). Wgrałem mu wsad z linka ... Wszystko poszło ok. Pasek postępu doszedł końca a po przeprogramowaniu odezwał się w aucie GONG. Skrzynia zarówna na D jak i na S jak i na Manualu ciągnie do ponad 6000 rpm - subiektywnie agresywniej zmienia na D i rdukuje biegi do wydajniejszego hamowania silnikiem na S i M ... Jednak wygląda na to, że skubany sterownik się nie przeprogramował ... bo powinno być tylko D i M ...
    Interfejs mam ten: https://viaken.pl/pl/polski-interfej...najlepszy.html

    I się zastanawiam WTF ???!!!

    Dalej nie wiem o co chodzi ale (w%#$rwiony) procedurę programowania przeprowadziłem jeszcze raz. I ku mojemu zdziwieniu ... pomimo, że wszystko było tak samo to ... uruchomiłem silnik, dźwignia na drive, z drive na sport a tam M ;-) i ciągnie do odcinki

    Także teraz mam w razie czego "dwie skrzynie" alpina i standard - podmiana sterownika 10 minut ...
    Ostatnio edytowane przez vilk ; 08-08-2020 o 15:00

  10. #10
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    87
    BMW
    740i 4.4 1998
    Skąd
    Wrocław
    Moje odczucia po kilku dniach i kilkuset kilometrach są następujące: manual działa jak skrzynia manualna oprócz zmiany z 1 na 2, która następuje w okolicach 5800 obrotów, u mnie z 2 na 3 po trzeciej odcince zmienia sam (można pierdnąć z wydechu max 3 razy ;-)) dalej to już niestety zabrakło drogi bo ruch na obwodnicach wokół Wrocławia niemiłosierny. W trybie D bardzo ładnie redukuje do samej 1 więc start jest fajny. Po adaptacji związanej z jazdą w mieście ciągnie z 3 od bardzo niskich obrotów - nie redukuje od pewnej prędkości ~60-70 do 2 ... (denerwujące ale mój wydech ze sterowanymi kalpami buczy wówczas jak wściekły) - może alpina obliczyła, że redukcja zajęłaby więcej czasu niż przyspieszanie na 3 ? Zmiana biegów jest znacząco szybsza i bardziej zdecydowana. Myślę - czuję, że lockup się szybciutko aktywuje. Przy agresywniejszej jeździe na D ciągnie cały czas nie odpuszcza. Subiektywnie z wyłączoną kontrolą trakcji jest jeszcze agresywniej. Spalanie ... 19,2 - ciężka noga, korki, klima ...

Podobne wątki

  1. Automatyczna skrzynia 5hp24
    Przez czarny20 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-12-2019, 11:39
  2. skrzynia 3.0 v8 zmiana np na 2.8 lub 4.0 (automatyczna)
    Przez Seba e38 730i w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-08-2012, 12:22
  3. automatyczna skrzynia e32 730.
    Przez mariusz pl w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-06-2008, 22:39
  4. Gaz a skrzynia automatyczna
    Przez Jaro w dziale LPG / CNG
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 02-10-2007, 23:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •