Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: E38 DSP pomysły

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    11
    BMW
    E38 750i
    Skąd
    Głogów

    E38 DSP pomysły

    Przyszedł czas na audio w E38. Mam navi 4:3 + dsp. Wzmacniacz częściowo niesprawny, głośniki w tylnej półce są zdekompletowane, prawe tylne drzwi charczą. Wiem jak gra w pełni sprawne dsp i oczekuję więcej, głośniej i nie gorszej jakości z możliwością większej ilości basu.

    Do montażu w przednie drzwi czekają DLS RC6.2 (6,5' -165mm) na dystansie z mdf i wygłuszeniu drzwi. W miejscu półki dsp jest zrobiona półka z 4x Tonsil GDN 20/60/3 8Ohm.

    Podmieniłem na sprawny wzmacniacz dsp i to nadal nie to, szczególnie załamała mnie tylna półka. Doczytałem że dsp obcina pasmo poniżej 80Hz, pewnie dlatego półka nie daje efektu. Żeby ją zasilić zewnetrznym wzmacniaczem:
    można wyciągnąć złącza RCA z radia ale pozbywam się DSP i regulację głośności basów,
    można ze wzmacniacza DSP ale wtedy mamy okrojone pasmo dźwięku.

    Czy z tymi 80Hz to prawda?
    Czy obecnie produkowane kombajny multimedialne z dsp są warte uwagi, chodzi mi o jakość dźwięku?
    Czy jest sens pominąć wzmacniacz dsp, wyciągnąć RCA z radia, dołożyć inny wzmacniacz puścić sygnały do głośników w ori instalacji i w sumie nadal brak CD, USB, AUX in, Bluetooth?

    Pozdrawiam Kamil

  2. #2
    Vip Vip Awatar kruger32
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,827
    BMW
    BMW e38 750 il audi a8 d3 4.2tdi exlusive
    Skąd
    Bielsko
    Bez wymiany głośników w tylnej półce nic nie osiągniesz dobre przetworniki 165 mm nisko tonowe to ważne zrobią ci robote , a jeżeli uda ci się zakupić wzmacniacz dsp2 np.z końcówką numeru oem 997 bedziesz w domu te wzmacniacze były montowane w x5 można je kodować dla poszczególnych kanałów w tym do 40 Hz dla 4 końcówek tylnej półki

    Te tonsile tego nie ogarną to musi być potężny parametrami głośnik max 165mm np monacor serii sph 165 cp lub serii kep do układów z małą pojemnością
    Te dls są 4 omowe a głośniki w przednich i tylnych drzwiach przy dsp mają 6 om
    Ostatnio edytowane przez kruger32 ; 05-07-2020 o 23:25


    1 Miejsce
    w konkursie na auto zlotu - Ślesin 2014 w kategorii E38

    3 Miejsce
    w
    konkursie na najładniejsze auto X VIP-owskiego zlotu 2015

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    11
    BMW
    E38 750i
    Skąd
    Głogów
    Dzięki za zainteresowanie, sprawdziłem i chyba chodziło o nr oem 65126940977, nowy 6500zł, używek brak, w razie awarii też słabo z podmianą na kolejny.
    Audio to nie mój obszar wiedzy, wytłumacz mi proszę czemu te Tonsile nie dadzą rady? 4 głośniki, 20cm średnicy, pasmo od 35Hz 60W RMS, skuteczność chyba 90dB.

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez KamilR Zobacz posta
    Dzięki za zainteresowanie, sprawdziłem i chyba chodziło o nr oem 65126940977, nowy 6500zł, używek brak, w razie awarii też słabo z podmianą na kolejny.
    Audio to nie mój obszar wiedzy, wytłumacz mi proszę czemu te Tonsile nie dadzą rady? 4 głośniki, 20cm średnicy, pasmo od 35Hz 60W RMS, skuteczność chyba 90dB.
    Problemem tych tonsili jest parametr Vas, który jest stosunkowo duży, co skutkuje potrzebą dużej obudowy.



    Co do impedancji, to woofery w drzwiach i tylna półka mają impedancję 8ohm każdy. Niższej impedancji nie ogarnia końcówka TDA1560Q użyta wewnątrz wzmacniacza.



    Skoro na przód chcesz dać inny zestaw i to dwudrożny to najlepsze wyjście to wywalenie DSP całkowicie i albo ulokowanie zwrotnic w bagażniku, albo w drzwiach.
    Co do tylnej półki to najpierw ogarnąłbym przód, a później ewentualnie zajmował się tylną półką. Dobre 16cm w drzwiach zagra lepiej niż te tonsile w tylnej półce
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    11
    BMW
    E38 750i
    Skąd
    Głogów
    I tak zrobię, najpierw montaż DLS. Czyli trzeba wyciągnąć RCA z ori radia i wzmacniacz? A tych tonsili nie da się rozsądnie wykorzystać? Vas 0,07m3, w karcie katalogowej głośnik pracował w skrzyni 24dm3. Półka którą zrobiłem jest otwarta, tzn. głośniki grają do bagażnika, pod półka w E38 jest blacha z otworami technologicznymi do bagażnika(500l) czyli 5x za dużo.

  6. #6
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez KamilR Zobacz posta
    I tak zrobię, najpierw montaż DLS. Czyli trzeba wyciągnąć RCA z ori radia i wzmacniacz? A tych tonsili nie da się rozsądnie wykorzystać? Vas 0,07m3, w karcie katalogowej głośnik pracował w skrzyni 24dm3. Półka którą zrobiłem jest otwarta, tzn. głośniki grają do bagażnika, pod półka w E38 jest blacha z otworami technologicznymi do bagażnika(500l) czyli 5x za dużo.
    W karcie katalogowej jest informacja o pomiarze mocy w obudowie 24L, a to zasadnicza różnica ;)

    Obudowa, którą stworzyłeś to tak zwana infinity baffle. Do tego typu obudów są dedykowane głośniki, ale mają one inne parametry niż ten tonsil(przykładowo qts wyraźnie wyższe)
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    11
    BMW
    E38 750i
    Skąd
    Głogów
    Qts w tonsil 0.51 w monocar sph 165cp 0.31. Błądzę w tych wartościach ;). Może zadam pytanie tak: co zrobić żeby tonsile zagrały? Lub co proponujecie w ich miejsce (jak będzie trzeba zrobię drugą półkę pod inny wymiar i ilość głośników)?

    Bas Audio napisało coś niepokojącego:
    "Możemy wyprowadzić 4 szt RCA z tym że BMW ma często przebicia z
    alternatora i słychać to na przednich głośnikach gdy są podpięte pod
    wzmacniacz"
    Chodziło mi żeby wyprowadzić 2xRCA, jedno do półki - oddzielny wzmacniacz. Drugie RCA do wzmacniacza zasilającego przednie drzwi. Mają też w ofercie wymianę końcówek mocy na TDA7560 35W RMS ale pewnie to nie wystarczy do wykorzystania DLSów?

  8. #8
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    11
    BMW
    E38 750i
    Skąd
    Głogów
    Jaki wzmacniacz proponujecie?

Podobne wątki

  1. Pomysły Ministerstwa Finansów
    Przez untouchable88 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-02-2017, 10:36
  2. inspiracje,pomysły,foty e32,e38,e65....
    Przez e32maciek w dziale TUNING
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 30-10-2011, 18:47
  3. Araby to mają pomysły :D
    Przez Damias w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-12-2008, 16:19
  4. Mają pomysły .....
    Przez Anatol w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-11-2008, 08:53

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •