Pany,
po doposażeniu auta w ASK, MMI i TCU poliftowe, przestały działać mikrofony. Wymieniłem też SVS na wersję anglo-języczną przy okazji dłubania w samochodzie i po tej wymianie bezproblemowo "gadałem z autem", problem pojawił się po wymianie modułu telefonu ze zwykłego SIEMENSa na TCU EVEREST ECE. Bluetooth działa, łączy się z telefonem, można dzwonić, ładuje kontakty, klawiatura działa, przycisk w kierownicy działa, słychać rozmówcę ale mnie nie słychać. Tak samo z modułem głosu, nie "słyszy" komend przez co nie reaguje. Dwukrotnie sprawdzałem z rozpiską czy dobrze poprzekładałem przewody do kostki 54pin ale tam wszystko się zgadza. Znalazłem tam nawet jedną różnicę, w kostce którą kupiłem z modułem były odcięte kable o tych samych kolorach co w opisie a ich miejsca zgadzały się z tymi na rozpisce z wyjątkiem jednego, czyli przewodu czerwono-zielonego, który według rozpiski powinien zająć pin 17 a w kostce którą kupiłem był zamontowany w pinie 18. Zostawiłem go w 18 pinie, moduł TCU przekodowałem i zadziałało wszystko ale nie działał mikrofon, przepiąłem więc przewód z pinu 18 na 17 i nadal bez zmian, bluetooth działa a mikrofon nie, ale jest jedna różnica - na wyświetlaczu u góry po lewej stronie pojawiła się koperta, pojęcia nie mam co oznacza.

Wszystkie "nowe" moduły z przypisanym właściwym numerem VIN, następnie kodowane do ustawień samochodu i na koniec dokodowane to co trzeba żeby działał AUX i Bluetooth, FA 633 dodane, FA 630 usunięte
W pliku TRC z modułu TCUM znalazłem jedną ciekawą opcję do zmiany tzn. ilość mikrofonów, przestawiłem z jednego na 2 mikrofony, zakodowałem ale niczego to nie zmieniło.
Podczas kodowania TCUM trzeba ustawić jak poniżej, ale ja ostatniej opcji nie mogę znaleźć w pliku TRC, NcsDummy też jej nie znajduje i podpowiada że plik dla modułu to TCU_MOST.C08 a BORDNETZ pojawia się dopiero w TCU_MOST.C10 i w górę

BACKUP_LOUDSPEAKER
nicht_aktiv
BACKUP_ANTENNA
nicht_aktiv
BORDNETZ
e65_bordnetz

zbnumer TCU 9138168 czyli pasujący z listy i zaliczany do działających i już mi się pomysły skończyły
pomocy!