Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Problem z elektryką w bmw e38

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    7
    BMW
    BMW E38
    Skąd
    Niemce
    Blog
    5

    Post Problem z elektryką w bmw e38

    Cześć, witam wszystkich. Jeżeli wątek jest tam gdzie nie powinien, bądź jest jakiś inny problem z zamieszczeniem jego proszę mnie powiadomić lub przenieść czy coś.. Dziekuję
    Jestem posiadaczem modelu e38 silnik 2.8 rok 1996 i jakiś czas temu auto zaczęło lekko szwankować. Otóż coś rozładowywało mi akumulator.
    Zacząłem standardowo, miernik pod aku i wyjmowanie bezpieczników. Wyciągałem wszystkie po kolei. Wartość spadała przy bezpieczniku nr 6 odpowiedzialnym za oświetlenie wnętrza i spryskiwacze szyby przedniej. Jako że lampki paliły się wszystkie i nie sądziłem że to one są przyczyną, rozebrałem nadkole i miernikiem zmierzyłem "wtyczkę" od pompki wycieraczek. Napięcie na zgaszonym aucie 5,7V. Kabel plusowy idzie prosto do modułu komfortu. Więc zacząłem grzebać po necie czy ktoś nie miał podobnie czy coś. W między czasie ogarnąłem sobie INPE do ewentualnego sprawdzenia błedów. Po pierwszym podłaczeniu, wysiadły mi wycieraczki. Błędy sprawdziłem, kabelki WI1 i WI2 są przerwane(są to kabelki idące prosto z modułu komfortu do gniazd przekaźników wycieraczek), albo przekaźniki wycieraczek. A więc na tym błędzie się skupiłem. Wyciągnąłem przekaźniki, sprawdziłem na krótko, oba cykały po podłączeniu napięcia rezystancja też jakaś była, nie pamiętam już jaka, było to jakiś czas temu, ale miały podobną rezystancje do siebie. Stwierdziłem że są w porządku. Same gniazda przekaźników raczej też były w pożądku. Kolejno:
    1.Sprawdziłem Czy nie ma przetarć na kablach odpowiedzialnych za wszystko co jest zwiazane ze spryskiwaniem szyb.
    2.Zakupiłem moduł komfortu który później zakodowałem ponieważ na moim module w jednym punkcie było coś lekko przegrzane i myślałem że to może on. Nie pomogło
    3.Zmierzyłem na "wtyczce" od silnika wycieraczek czy w ogóle jakiś prąd się pokazuje, ponieważ przypomnę wycieraczki też mi wysiadły. Machałem manetką jak potrącony, napięcię na piny nie wyszło, jedynie na 4 pinie było napięcie cały czas, ale to idzie prosto z modułu komfortu i o ile dobrze zrozumiałem jest odpowiedzialny za coś w stylu pamięci wycieraczek czy jakoś tak.
    3.Odpiąłem silnik wycieraczek i manetkę przy kierownicy, sądząc że może one się zepsuły i robią takie figle, napięcie na wtyczce od pompki spryskiwaczy dalej żyło i miało się dobrze.
    Pomysłów już mi brak, ze schematów wynika że sprawdziłem już wszystkie podzespoły odpowiedzialne za życie wycieraczek i sprysków. Podsumowując napięcie na spryskiwacze dalej jest, brak reakcji na machanie manetką w celu załączenia wycieraczek. Proszę a jakąkolwiek chęć pomocy i świeżą krew w tej sprawie ponieważ, sam mam już lekki mętlik od tego wszystkiego. Może coś przeoczyłem może pominąłem może napięcie na pompce musi tam być? dziękuje za wszystkie pomocne odpowiedzi.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    963
    BMW
    e32 m30b35
    Skąd
    zachpom kalisz pom
    Blog
    1
    podgrzewanie spryskiwqlaczy

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    7
    BMW
    BMW E38
    Skąd
    Niemce
    Blog
    5
    A konkretniej? Bezpiecznik od grzania wyjąłem, napięcie na kostce od pompki jest dalej. Jakiś schemat, albo gdzie znajdę to w wdsie?

  4. #4
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Bezpiecznik 6 daje zasilanie na pin10 wtyczki X254 wchodzącej do GM.
    Skąd informacja, że odpowiada za oświetlenie wnętrza i pompkę spryskiwaczy przedniej szyby?

    Jakie przekaźniki sprawdziłeś, jakie są ich oznaczenia. Spryskiwacze mają jeden przekaźnik, K11.
    Napisałeś, że przewody WI1 i WI2 są przerwane, po czym, że sprawdziłeś czy na przewodach nie ma przetarć.
    Jak dla mnie to coś jest nie tak z GM.
    Sygnał manetki, wyjście na pompkę sprysków i sygnały do przekaźnika silnika wycieraczek wychodzą z trzech różnych wtyczek GM.
    Gdzieś po drodze, na elemencie je łączącym musi być problem, a elementem łączącym jest płytka GM.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    7
    BMW
    BMW E38
    Skąd
    Niemce
    Blog
    5
    Lekkie sprostowanie, wycieraczki udało mi się uruchomić, bezpiecznik nr 28 5A był winowajcą. Miał na sobie taką plastikową szybkę przez którą nie zauważyłem że drucik się jakby ułamał przy jednym z łączeń i czasami stykał czasami nie. Zostaje więc kwestia poboru prądu na kostce od pompki sprysków szyby.

    Yaz informację na temat bezpiecznika nr 6 wziąłem z rozpiski bezpieczników na pokrywie skrzynki z elektryką w komorze silnika, jest to bezpiecznik 20A o ile dobrze pamiętam koloru żółtego. Tak jak napisałem, sprawdziłem przekaźniki wycieraczek, w moim przypadku są to dwa ciemnoróżowe przekaźniki które znajdują się na dole wyżej wymienionej skrzynki pod maską. Moduł GM zakupiłem i zakodowałem ale problem z poborem prądu nie ustąpił. Czy możesz mi przybliżyć, jak wygląda ten przekaźnik K11 i gdzie go znajdę? Jest też opcja, że takowego w aucie nie posiadam.

  6. #6
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Fakt faktem, że twoje auto jest z 96.
    WDS, nie wiedzieć czemu, dla aut sprzed 98 pokazuje schematy dla roczników od 98 do 99 i po 99.
    Przekaźnik K11 jest od silnika wycieraczek, skoro te u Ciebie ożyły to nie ma co się na nim za bardzo skupiać.
    Tu masz jego lokalizację.


    Ale być może u Ciebie jest to rozwiązane właśnie dwoma przekaźnikami.

    Wrcając do pompki sprysków.
    Możesz sprawdzić jaki kolor przewodu masz na 18pinie wtyczki X254 wchodzącej do GM.
    X254 to czarna, 20 pinowa wtyczka.

    Może pokrywa się to z WDSem. Jeżeli jest czarny to sprawdź jakie napięcie jest na tym pinie.
    Pin18 to jest wyjście zasilania na pompkę.

    Sprawdź też czy na 3 pinie wtyczki X332 (wtyczka 26pin kolor biały albo beżowy) po pociągnięciu manetki pojawi się napięcie.
    Do pinu3 powininen iść przewód koloru brązowo fioletowego.

  7. #7
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    7
    BMW
    BMW E38
    Skąd
    Niemce
    Blog
    5
    Rozumiem że mogę na spokojnie odpiąć ten moduł przy podłączonym akumulatorze?

    Czy mam to jakoś przy podpiętych kostkach sprawdzić?
    Ostatnio edytowane przez tuczi77 ; 22-04-2020 o 20:08 Powód: Edytuj swoje posty zamiast pisać jednego pod drugim!

  8. #8
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Przy podpiętych kostkach. Tylko wtedy będzie przejście sygnału np. z manetki do pompki.

  9. #9
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2019
    Posty
    7
    BMW
    BMW E38
    Skąd
    Niemce
    Blog
    5
    Na kostce x254 na 18 pinie pokazuje podobnie jak przy pompce niecałe 6V przy wyłączonym silniku, na odpalonym to samo.
    X332 na 3 pinie na zgaszonym silniku od razu pokazuje 0,16V gdy ciągnę manetkę spada do 0,01V gdy puszcze rośnie do 0,22V
    Kolory kabelków się zgadzają
    Ostatnio edytowane przez tuczi77 ; 24-04-2020 o 11:24

  10. #10
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,645
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    A możesz jeszcze sprawdzić piny 4 i 10 na wtyczce X254?
    To jest zasilanie z bezpieczników, odpowiednio 29 i 6.

    Jeżeli tam jest ok, to obstawiałbym jednak trafiony GM.

Podobne wątki

  1. Problem z elektryką?
    Przez Mardenss w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-11-2017, 20:16
  2. Problem z elektryką
    Przez ArturL1983 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-07-2016, 17:31
  3. [diagnoza] Problem z elektryką E38
    Przez harry22 w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-11-2011, 21:11
  4. Problem z elektryką szyb
    Przez kapitan w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-03-2011, 08:28
  5. Problem z elektryką
    Przez orson w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-11-2008, 22:16

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •