Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Spalanie chwilowe przy hamowaniu silnikiem

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    124
    BMW
    728i
    Skąd
    wlkp

    Post Spalanie chwilowe przy hamowaniu silnikiem

    Cześć,

    Mam do Was zapytanie odnośnie zachowania wskazówki spalania chwilowego podczas hamowania silnikiem, czy zawsze powinna opadać do zera przy zachowaniu warunku RPM>1600?

    Zauważyłem w moim aucie takie coś, że po odpaleniu auta i przy normalnej jeździe z prędkościami do 120 km/h podczas hamowania silnikiem wskazówka nie opada do zera ale oscyluje w okolicy 4L/100km. Następną ciekawą rzeczą którą zauważyłem jest że jeśli mocniej przycisnę i pojadę przez chwilę z wyższymi prędkościami np. 150-160 to wskazówka ekonomizera zaczyna opadać do 0 przy hamowaniu silnikiem, również po zwolnieniu do prędkości miejskich.

    Próbuję sobie w jakiś rozsądny sposób to wytłumaczyć i wydaje mi się że mogą tu być winne grzałki sond lambda (jednej lub obu przed katami), które w nie wystarczający sposób (lub w ogóle) nagrzewają sondy. Dopiero po chwili jazdy z wyższą prędkością od przepływu dużej ilości spalin dostają normalnej temperatury i zaczynają normalnie funkcjonować. Zauważam też że po takim przegazowaniu, w sytuacji gdy wskazówka ekonomizera opada do zera auto jakby jest bardziej zrywne i lepiej idzie od dołu w porównaniu do sytuacji gdy wskazówka nie opada do zera. Niestety sondy nie wykazują żadnych błędów w INPIE wobec czego jest to tylko taka moja dywagacja.

    Co myślicie o mojej teorii? Mieliście kiedyś do czynienia z podobnym przypadkiem?

    Dodam że pacjentem jest E38 99' M52TUB28 z manualem i LPG

    Pozdrawiam

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Z tego co pamiętam, po rozpędzeniu auta i puszczeniu gazu ekonomizer musi być na 0. Jeżeli tak nie jest to uszkodzona sonda lambda. W inpie, w zakladce status sprawdzałeś sondy ?
    e38 728, E39 523, E53 3.0i

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    124
    BMW
    728i
    Skąd
    wlkp
    Dzięki, Twoja odpowiedź niejako potwierdza moją hipotezę. Sond nie sprawdzałem w sumie w żaden inny sposób niż odczytanie i skasowanie błędów. Domyślam się że oprócz tego można jeszcze wykonać jakiś dodatkowy test?

    Nastepne pytanko, czy sondy można wymieniać pojedyńczo ? Czy trzeba odrazu komplet wymieniać? Być może tylko jedna jest padnięta

  4. #4
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,240
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    Cytat Zamieszczone przez julaswdx Zobacz posta
    Dzięki, Twoja odpowiedź niejako potwierdza moją hipotezę. Sond nie sprawdzałem w sumie w żaden inny sposób niż odczytanie i skasowanie błędów. Domyślam się że oprócz tego można jeszcze wykonać jakiś dodatkowy test?

    Nastepne pytanko, czy sondy można wymieniać pojedyńczo ? Czy trzeba odrazu komplet wymieniać? Być może tylko jedna jest padnięta
    Sondy jak najbardziej można wymienić pojedynczo. Po każdej wymianie sondy, przepływomierza itp. należy skasować adaptację silnika

    Żeby sondy sprawdzić to należy sprawdzić odczyty. Na biegu jałowym sondy przed katalizatorem powinny płynnie pracować w pełnym swoim zakresie.
    Sondy za katalizatorem pracują znacznie wolniej jeśli katalizator jest sprawny

    Cytat Zamieszczone przez czerwony16 Zobacz posta
    Z tego co pamiętam, po rozpędzeniu auta i puszczeniu gazu ekonomizer musi być na 0. Jeżeli tak nie jest to uszkodzona sonda lambda. W inpie, w zakladce status sprawdzałeś sondy ?
    To niekoniecznie wina sondy lambda. Winny może być też przepływomierz
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Dodam tylko, że da się tez za pomocą inpa sprawdzić czy grzałki są ok.
    e38 728, E39 523, E53 3.0i

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    124
    BMW
    728i
    Skąd
    wlkp
    Dzięki czerwony16, poszukam tych dodatkowych testów sond.

    Cursor, pytanie, nigdy nie kasowałem adaptacji w moim aucie ale wiem że jest to w miarę prosta sprawa przy użyciu INPY. Domyślam się, że po skasowaniu adaptacji trzeba na nowo zaprogramować instalację LPG?

    Pozdrawiam

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Adaptacje robisz na benzynie. Trzeba na niej pojeździć około 100 km. Wtedy robi się nowa mapa i ewentualnie można na regulacje do gaziarza.
    e38 728, E39 523, E53 3.0i

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    1,569
    BMW
    E38 750i 1997 rok
    Skąd
    Opolskie
    Dzisiaj zauważyłem podobne zachowanie ekonomizera u siebie.
    Kiedyś się temu przyglądałem i rzeczywiście spadało do zera po odpuszczeniu pedału gazu.

    Problem w moim przypadku jest taki, że wymieniłem niedawno obydwie sondy lambda przed katalizatorem na dedykowany bosch ze sklepu.
    Nie dokonywalem żadnej adaptacji, ani nie odlaczalem akumulatora po tej wymianie.
    Zauważyłem, że mam wyższe średnie spalanie w komputerze.
    Normalnie powinno być około 12,8-13,5 przy moim stylu jazdy, a jest ponad 16.Auto minimalnie źle pracuje, co jakiś czas czuć drgania na komorze silnika.
    Problem może być w nowych sondach, A raczej ich adaptacji?

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Robiłeś adaptacje ? Jakieś odczyty z inpy ?
    e38 728, E39 523, E53 3.0i

  10. #10
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2013
    Posty
    1,569
    BMW
    E38 750i 1997 rok
    Skąd
    Opolskie
    Właśnie nic nie robiłem jeśli mnie pytasz.
    Były tylko błędy kasowane programem ista.
    Żadnych adaptacji itp

Podobne wątki

  1. [pozostale] Wibracje przy hamowaniu silnikiem i jeździe ze stałą predkością
    Przez x-factor w dziale Seria e65 / e66 / e67
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17-07-2017, 21:05
  2. [hamulce] Stuk przy pierwszym hamowaniu
    Przez andre1981 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-05-2017, 06:48
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-03-2015, 21:28
  4. wibracja przy hamowaniu
    Przez radzik w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-10-2011, 16:23
  5. głupieje ekonomizer i chwilowe spalanie
    Przez blubas w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-01-2011, 06:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •