Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 53

Wątek: Xdrive Fakty i Mity Opony

  1. #31
    Vip Vip
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    4,236
    BMW
    Nie mam
    Skąd
    Racibórz(Śląsk)
    ATC-400 jest wytarta plastikowa zębatka
    W F01 to ATC350 lub ATC450, a później ATC35L/ATC45L


    Nowy nastawnik ATC-400, ATC-500, ATC-700 BMW – 2500 zł
    ATCx50 i ATCx5L nie mają już plastikowej zębatki. Za to jest układ motoroli, w którym wykoleja się pamięć :P
    Silniczek ma zaintergrowany sterownik(w ATC400 był zewnętrzny), a więc po wymianie silniczka należy go dokodować do samochodu ;)



    W rzeczywistości najważniejszy jest obwód koła.
    Podam ciekawy przykład.

    E71 LCI N63.
    Zamontowane fabryczne koła 21". Tylne opony miały pół roku, przednie nowe. Przed montażem nowych opon nie działo się kompletnie nic. Po montażu nowych opon na przedniej osi, pojawił się problem. Powyżej 90km/h ingerowało DSC i dusiło motor.
    Różnica w obwodzie kół wynosiła 7cm.
    Winowajcą było...... ciśnienie w kołach.
    Tylne opony klient zamontował w innym warsztacie. Nie zastosowali się do informacji z tabliczki znamionowej i w tylnych kołach nabite było 2.8 bar, podczas gdy producent zaleca 2bary w każdym kole. Po wyrównaniu ciśnienia problemy zniknęły
    Celem wykształcenia nie jest napełnienie umysłu człowieka faktami; zadaniem jest nauczyć go, jak ma używać umysłu do.. myślenia. A często zdarza się, że człowiek lepiej umie myśleć, nie będąc krępowany wiedzą przeszłości.
    Henry Ford

    Nie pomagam przez tel, chcesz coś, jest pw, mail, gg, w ostateczności sms

  2. #32
    Doświadczony Użytkownik Awatar HTN
    Dołączył
    Oct 2012
    Posty
    1,346
    BMW
    ex-730Ld e66 / obecnie S350CDI L
    Skąd
    okolice Frankfurtu / Wrocław / Kotlina Kłodzka
    To się dyskusja rozpętała... a każdy zapomniał, że jest jeszcze coś takiego, jak mechanizm różnicowy i tak naprawdę, to on niweluje problem prędkości kół. Cały problem polega na tym, żeby różnice prędkości kół nie wybiegały poza granice tolerancji zdefiniowanych w programie - dobry przykład powyżej - DSC będzie ingerować jeśli różnice prędkości kół są poza tolerancjami.

    W realnej jeździe tak samo nowe opony mają różne średnice. Zakładając jednak, że nawet i są idealnie takie same, to siądzie taki ktoś jak ja (105kg żywej wagi) za kierownicę i już po lewej stronie jest inna średnica. Na zakręcie to już w ogóle powinno się wszystko zmielić, a przypadku poślizgu to już całkiem shake powinien wyjść. Stąd ja bym nie przesadzał z wcześniej wymienioną "wysokością bieżnika".

    Co do opon w przypadku 4x4, to trzeba czytać instrukcję i tyle - są przecież np. ciągniki rolnicze, w których różnica kół jest znaczna, czy chociażby niektóre supercars. Jak napęd jest sztywny - czysto mechaniczny (stare quattro), trzeba stosować 4 takie same opony. W nowych układach jak zakładasz inne rozmiary, trzeba je zaprogramować (zazwyczaj tylko tunerzy się tego podejmą); inaczej bardzo prawdopodobne, że wyjdzie się poza ramy tolerancji, kiedy elektronika będzie ingerować i coś tam się raz na jakiś czas sypnie z pozornie niewiadomej przyczyny.

    Istotną kwestią jest też resetowanie czujników prędkości kół (pasywny monitoring ciśnienia kół). To on w znacznej mierze kalibruje system. Moim zdaniem powinno się go robić nie tylko przy zmianie ciśnienia w oponach, ale profilaktycznie co np. dwa tygodnie.

    Z mojego przypadku - na sypnięcie się xDrive może mieć wpływ nawet lipne łożysko koła. W moim przypadku miałem problem z tempomatem i załączającym się nieprzewidywalnie ABS. Winowajcą był niskiej jakości ring magnetyczny na łożysku koła, przez co czujnik czasami odczytywał, że jest zblokowane i załączał ABS, a tempomat to w ogóle żył własnym życiem i szarpał jak szalony. ECU nie wykazywało nawet najmniejszego błędu, a monitoring prędkości kół za wolno działa, żeby wykazać nieprawidłowość (wszystko wydawało się być OK; musiałby być wykres, żeby zauważyć przerwy w sygnale). W niektórych modelach VW przypadek też występuje z powodu zbyt płytkiego montażu takiego łożyska (BMW ma je z piastami, więc nie ma problemu).

    Szerokość opony i ET (a z nimi związane opcjonalne dystanse) mają znaczenie. Nie tyle istotne jest to przy jeździe na wprost, ale na łuku (czy mocniejszym zakręcie) koła rozstawione szerzej mają inną różnicę prędkości, niż te, które są postawione węziej. Pomijam już fakt, że opony przedniej osi na dystansach bardziej się zużywają, bo mają nieodpowiednie kąty dla geometrii przekładni.

    Podsumowując - jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, ale nie oznacza to, że mała zmiana zaraz spowoduje katastrofę, a jedynie przyspieszone zużycie bezpośredniego lub pośredniego elementu.
    Ostatnio edytowane przez HTN ; 31-12-2019 o 12:31

  3. #33
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2017
    Posty
    13
    BMW
    740xd
    Skąd
    Chojnice
    Moje auto lekko poszarpywało przy jednostajnym przyspieszaniu w okolicy 3-4 biegu, pojechałem do znachora od skrzyń, po przejechaniu 300 metrów stwierdził, że nie szarpie to skrzynia, tylko xdrive, zmienił olej który kasował 100 zł, choć był w oryginalnej butelce bmw co tu ktoś pisał, że kosztuje 180, zrobił adaptację i auto jak nowe. Mam różne opony na przodzie i tyle i nic się nie psuje.

  4. #34
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez Zajac Zobacz posta
    Moje auto lekko poszarpywało przy jednostajnym przyspieszaniu w okolicy 3-4 biegu, pojechałem do znachora od skrzyń, po przejechaniu 300 metrów stwierdził, że nie szarpie to skrzynia, tylko xdrive, zmienił olej który kasował 100 zł, choć był w oryginalnej butelce bmw co tu ktoś pisał, że kosztuje 180, zrobił adaptację i auto jak nowe. Mam różne opony na przodzie i tyle i nic się nie psuje.
    100 za olej z wymianą hmm lubi Cie motzno :)

  5. #35
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Jeśli wymienił mu tylko w VTG to tam wchodzi nie dużo tego oleju to po znajomości może i 100 zł wyszło

    Bo wątpię by wymieniał mu w mostach w takiej kwocie.

    Ja tez muszę wymienić bo coś zaczyna poszarpywać troszkę
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  6. #36
    Doświadczony Użytkownik Awatar bombel89
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,234
    BMW
    E32 735iA 92' E39 528iAT 97'
    Skąd
    Białystok
    Może przed kolegą, ktoś przyjechał ze swoim olejem na wymianę i tutaj stary był zlany do butelki :D

  7. #37
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez ADASIO Zobacz posta
    Jeśli wymienił mu tylko w VTG to tam wchodzi nie dużo tego oleju to po znajomości może i 100 zł wyszło

    Bo wątpię by wymieniał mu w mostach w takiej kwocie.

    Ja tez muszę wymienić bo coś zaczyna poszarpywać troszkę
    A jakie masz letnie opony i koła :D ? Stan bieznika ? Gwiazdka ?:)

    A co do oleju hmm https://www.aso-bmw.pl/search/view/?numer=83220397244 taki koszt litra, nie pamiętam ile tam dokładnie wchodiz, fakt niewiele, ale mimo wszystko mechanik lubi go od co :) Nikogo nie oskarżam, bo też czasami coś dostawałem za friko od mechaników. Albo kolega musi być wdzięczny swojemu mechanikowi i dac mu napiwek następnym razem albo mu patrzeć na ręce :)
    Ostatnio edytowane przez Aldik ; 16-01-2020 o 18:24

  8. #38
    użytkownik Awatar ADASIO
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    9,182
    BMW
    BMW 750 LIX G12 FROZEN GREY MAT
    Skąd
    SILESIA City
    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    A jakie masz letnie opony i koła :D ? Stan bieznika ? Gwiazdka ?:)

    A co do oleju hmm https://www.aso-bmw.pl/search/view/?numer=83220397244 taki koszt litra, nie pamiętam ile tam dokładnie wchodiz, fakt niewiele, ale mimo wszystko mechanik lubi go od co :) Nikogo nie oskarżam, bo też czasami coś dostawałem za friko od mechaników. Albo kolega musi być wdzięczny swojemu mechanikowi i dac mu napiwek następnym razem albo mu patrzeć na ręce :)

    Opony i koła takie jak trzeba panie 21 z gwiazdka pirelli p zero 7 mm bieżnika :)

    oleju wchodzi około 700 ml
    tylko nie wiem czy da sie go spuścić czy trzeba będzie odessać nie wiem jak jest w 7er muszę popatrzeć czy jest korek spustowy czy nie
    https://7er.pl/signaturepics/sigpic836_6.gif SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH !!!

    ____________________________________________
    ex - BMW E38 728i cossmosschwarz metallic
    ex - BMW E66 745 Li black metallic
    ex - BMW F02 750Lix sophistograu metallic

  9. #39
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2017
    Posty
    13
    BMW
    740xd
    Skąd
    Chojnice
    Stówę za sam olej płaciłem, całość wyszło więcej.

  10. #40
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez Zajac Zobacz posta
    Stówę za sam olej płaciłem, całość wyszło więcej.
    No i teorie spiskowe posżły sie kochac :)
    Wymieniałem tez ten olej ale co i jak nie pamiętam, w sensie kolega mechanik mi zmieniał.

    Cytat Zamieszczone przez ADASIO Zobacz posta
    Opony i koła takie jak trzeba panie 21 z gwiazdka pirelli p zero 7 mm bieżnika :)
    Ale wcześniej były liche i teraz sie cosik wali :) Ale zacznij pilnie od oleju jeżeli jeszcze nie zmieniłeś i zobaczymy. Może tez być, że wewnętrzny przegub pada, co może powodować wibracje podczas przyspieszania . Zerknij pod auto na osłony gumowe czy aby smar sie nie wydobywa.
    Ostatnio edytowane przez Aldik ; 16-01-2020 o 20:00

Podobne wątki

  1. [opony] opony do F02 XDrive
    Przez mbbrzoza w dziale Felgi, opony, itp.
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-05-2019, 11:59
  2. [ blacharka] Uszczelka przedniej szyby - fakty i mity?
    Przez Gwozdziu w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 06-07-2013, 07:24
  3. Trening BOR-u e38 TVN FAKTY
    Przez Maciek1 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26-02-2013, 21:15
  4. Oleje Allegro - fakty i mity
    Przez Michal750 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-07-2011, 19:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •