Strona 45 z 58 PierwszyPierwszy ... 35434445464755 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 441 do 450 z 573

Wątek: Jak wygląda 16-letnie BMW E65 z przebiegiem 400 000 km?

  1. #441
    Vip Vip
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    992
    BMW
    brak
    Skąd
    Kwiatkowice

    Post

    Pierwsza lepsza strona z częściami pokazuje, że zarówno dla amortyzatora 6786531 jak i 6786533 zamiennikiem jest Sachs 311769, cena niecałe 500 zł/ sztuka. W E61 jak zmieniałem kilka lat temu amory, w zamiennikach też nie było podziału na to, czy jest DD, czy nie. Ważne było, czy mam sportowe dostosowanie podwozia (lub ewentualnie m-pakiet). Kupiłem zamienniki na przód i tył i mimo tego, że miałem DD wszystko pasowało. Nie kombinowałbym z szukaniem "dziury w całym" i zamontowałbym tego Sachsa.

    A różnicę w jeździe na oponach runflat i zwykłych czuć, nie ma opcji, żebyś nie poczuł różnicy. Wiadomo, względem wybierania nierówności na korzyść tradycyjnych opon. Przerabiałem, zmieniając kiedyś cały komplet runflatów właśnie na zwykłe opony, również w 5er.

    Natomiast odnośnie runflatów założonych w fabryce, pokaż mi jakikolwiek przykład części w zawieszeniu, która powinna być inna, jeśli E65 takowe opony założone miało. Katalog nie ma wzmianki o tym. Wahacze, tuleje, cała zawiecha jest jednakowa- chyba, że macie jakieś inne ETK i wyszperacie, że np. tuleje w bananach są inne- w co szczerze wątpię, bo to auto w 99% przypadków opuszczało fabrykę ze zwykłymi oponami, z pełnowymiarowym kołem zapasowym w bagażniku. Ten model miał fabrycznie dużą rozpiętość rozmiarów kół, od 17 cali (nie wszystkie wersje silnikowe) do 21. Koła 21 ważą swoje, gumy jest mało- auto staje się twarde, a zawieszenie aż jęczy- jeździłem swego czasu na takich felgach całe dwa miesiące, z czego ani jednego dnia nie mogłem uznać za przyjemny w eksploatacji samochodu. Runflaty natomiast mogłeś mieć tylko w jednym możliwym rozmiarze 245/50R18, który według mnie, ze względu na twardość tychże opon, będzie miał charakterystykę jazdy porównywalną do zwykłych 19tek albo i 20tek. Stąd wydaje mi się, że zawieszenia nie zmieniali w żaden sposób.
    Ostatnio edytowane przez lukasz740 ; 05-05-2021 o 19:19

  2. #442
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pan_Samochodzik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    407
    BMW
    e65 730d
    Skąd
    Poznań
    Cytat Zamieszczone przez lukasz740 Zobacz posta
    Pierwsza lepsza strona z częściami pokazuje, że zarówno dla amortyzatora 6786531 jak i 6786533 zamiennikiem jest Sachs 311769, cena niecałe 500 zł/ sztuka. W E61 jak zmieniałem kilka lat temu amory, w zamiennikach też nie było podziału na to, czy jest DD, czy nie. Ważne było, czy mam sportowe dostosowanie podwozia (lub ewentualnie m-pakiet). Kupiłem zamienniki na przód i tył i mimo tego, że miałem DD wszystko pasowało. Nie kombinowałbym z szukaniem "dziury w całym" i zamontowałbym tego Sachsa.
    Ok, wyjaśnione, jeden temat z głowy. Dzięki.

  3. #443
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pan_Samochodzik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    407
    BMW
    e65 730d
    Skąd
    Poznań
    Ostateczne zamknięcie tematu amortyzatorów do E65 z Dynamic Drive:


    Witam,
    Dla numerów OE 31 31 6 786 533 równolegle ten sam amortyzator ma na rynku wtórnym numer 311 769 lewy i 311 770 prawy i jest on zamienny z amortyzatorami 311 771 i 311 772. Te amortyzatory zastąpią po wyczerpaniu na magazynie, amortyzatory 311 769 oraz 311 770. Tutaj jako ZF Sachs produkowaliśmy i produkujemy te amortyzatory na OE/OES, także obydwie wersje może Pan w 730d BMW zastosować, i również w Dynamic Drive.


    Pozdrowienia
    ZF Automotive Systems Poland Sp. z o.o.

    Oddział Warszawa
    Rondo ONZ 1, 00-124 Warszawa, Polska/Poland
    Fax: +48 22 544 84 71
    www.aftermarket.zf.com

  4. #444
    Zaawansowany Użytkownik Awatar toomas
    Dołączył
    Jul 2017
    Posty
    101
    BMW
    E 65 735i
    Skąd
    boat city
    Konkretnie

  5. #445
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pan_Samochodzik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    407
    BMW
    e65 730d
    Skąd
    Poznań

    Post

    Dla zainteresowanych wrzucam zdjęcia z oględzin podwozia:
    Zdjęcia wszystkie jakie zrobiłem, w kolejności losowej ale w dużych rozmiarach - według mechaników wszystkie tuleje i sworznie mam sprawne i w dobrym stanie:






































































    Został dzisiaj zespawany uchwyt tłumika, poprawiono mocowanie filtra paliwa i dolnej osłony.
    Przy okazji wykonałem te zdjęcia i poprosiłem o sprawdzenie tulei i sworzni - podobno są wszystkie ok ale to już sami oceńcie.

  6. #446
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pan_Samochodzik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    407
    BMW
    e65 730d
    Skąd
    Poznań

    Post

    Ogólne prawa Murphy'ego:
    1. Jeżeli coś może się nie udać, nie uda się na pewno.

    I zgodnie z tym prawem nie udała się dzisiejsza wymiana amortyzatorów.
    Jeśli jest tu jakiś magik, który zada sobie trud, aby opisać jak osadzić sprężynę w nowym amortyzatorze (bez prasy), to wyślę mu kurierem 4-pak wybranego piwa.
    *oferta ograniczona czasowo do poniedziałku bo jadę z tym dziadem do serwisu jak tylko otworzą warsztaty.
    Ściągaczami do sprężyn, w ilości 4szt., próbowaliśmy ściągnąć tę sprężynę do momentu aby możliwe było osadzenie "góry", czyli łożyska i podkładki:


    Spędziliśmy kilka godzin i nie udało się nam na tyle ściągnąć tej sprężyny aby to było możliwe:


    Pod koniec, kiedy wszystkie ściągacze były już wręcz dokręcone do siebie i stykały się końcówkami, zabrakło nam dobre 2,5cm aby w ogóle próbować osadzić śrubę.
    Tak wygląda sama sprężyna na amortyzatorze, gdyby ktoś nie wiedział skąd problem aby ją ścisnąć:


    ** miałem te sprężyny wymieniać razem z amortyzatorami ale powiedziano mi, że jeśli nie są uszkodzone to lepiej abym je sobie zostawił bo są pancerne.
    I chyba rzeczywiście są.
    *** sprężyna ori nie ma jednakowej średnicy na całym swoim obwodzie (jest górą i dołem mniejsza) przez co zwykłe ściągacze zahaczają o samą sprężynę przy skręcaniu co dodatkowo utrudnia prace.
    **** stary amortyzator kaput:
    https://streamable.com/qmdsmm
    , nie wstał nawet o 1 cm, a dodam, że na testach w OSKP miał ponad 70% sprawności! :)




    ***** [edit]Wisienka na torcie dla wytrwałych:
    W opakowaniu z amortyzatorami przyjechały oczywiście także:
    - gwarancja;
    - instrukcja montażu.

    I ta Instrukcja montażu opisana jest jako dotycząca modelu e39:


    , i ta Instrukcja montażu mówi, że sprężyna powinna zostać osadzana w pewnej odległości od ogranicznika:




    , a 3 osoby, które znam, i które coś tam znają się na mechanice samochodowej (w sensie zawodowym) uważają, że poprawna jest pierwsza wersja montażu z obrazka - czyli tam gdzie sprężyna przylega do ogranicznika.
    Ktoś, coś?
    Ostatnio edytowane przez Pan_Samochodzik ; 09-05-2021 o 01:52

  7. #447
    Zaawansowany Użytkownik Awatar toomas
    Dołączył
    Jul 2017
    Posty
    101
    BMW
    E 65 735i
    Skąd
    boat city
    Moim zdaniem bez "talerzowych" ściągaczy nie ruszysz. Przerabiałam to u siebie i pojechałem z mcphersonami do warsztatu w którym hydraulicznym ściągaczem mi ścisnęli sprężynę. Koszt 80zł za obie. I szczerze to chyba nie ma sensu kombinować.

  8. #448
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,652
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14

    Post

    Sprężyny ściśniesz hydraulicznym ściągaczem, tak jak napisał toomas. Śrubowe nie dadzą rady.
    Ja swego czasu wymieniałem amory u siebie w e39 i sprężyny ustawiłem zgodnie z zaleceniem producenta.
    Chodzi o to, żeby zwój płasko leżał na talerzu amora, a nie "wisiał" w powietrzu niepodparty.

  9. #449
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom

    Post

    W instrukcji montażu sprężyny jest wszystko jak należy. Widać na foto, że talerz gdzie leży guma, a na niej sprężyna, jest inaczej wyprofilowany na fotkach. Na lewym jest do góry,a na pracym na dół, więc jak może tam sprężyna dolegać, mam na myśli do tej gumy końcem? :) Wynika to m in z konstrukcji samej sprężyny, co również widać na fotkach. Zmień mechaników jak najprędzej.

  10. #450
    Zaawansowany Użytkownik Awatar Pan_Samochodzik
    Dołączył
    Jun 2019
    Posty
    407
    BMW
    e65 730d
    Skąd
    Poznań
    Dzięki Panowie za wszystkie odpowiedzi.
    W poniedziałek staruszek wjedzie na normalny warsztat i będą nowe amorki.
    Przy okazji wyszło na to, że można wymieniać sprężyny amortyzatorów za pomocą zwykłych ściągaczy w ciężarówkach, autach dostawczych i większości aut osobowych ale nie w 7er :)

    W instrukcji zrozumiałem, że chodzi nie o położenie sprężyny na gumowej podkładce a o to, aby przylegała do podkładki. To było dla mnie oczywiste i tak też przez cały czas przykładaliśmy sprężynę podczas prób jej osadzenia.

    Nie zwróciłem jednak uwagi na to, że na obrazkach są pokazane dwa, różne talerze. Teraz zauważyłem.
    Mimo wszystko, skoro już zadali sobie trud aby włożyć tę instrukcję, to mogli dołączyć instrukcję napisaną pod e65 i umieścić w niej zdjęcia amortyzatorów od e65, no ale może się czepiam.

    A mechanika na chwilę obecną nie mam żadnego. Mój poprzedni po drugiej operacji zamknął warsztat a kolejnego nie znalazłem - albo drugi koniec Poznania albo terminy na za 3 miesiące i to "może". W swojej okolicy znam już wszystkich i albo zaczynają kłamać już kiedy mówią Dzień dobry albo potrafią spartaczyć robotę, której teoretycznie nie da się spartaczyć (i to w dużo prostszych, nowszych autach).
    Jeśli ktoś ma kogoś godnego polecenia z okolic Poznania to chętnie przytulę kontakt.
    Ostatnio edytowane przez Pan_Samochodzik ; 09-05-2021 o 14:16

Podobne wątki

  1. [E38] Jak wygląda E38 po 622.000 km
    Przez Banol w dziale Allegro, Ebay i inne ...
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 02-11-2012, 08:45
  2. [audio/video] Jak wygląda to radio?
    Przez Prosiak w dziale Diagnostyka / AUDIO / VIDEO / NAVI
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-08-2012, 12:10
  3. Jak wygląda Twój bagażnik? :D
    Przez Michal750 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 17-04-2012, 21:49
  4. Tak wygląda mieszkanie fanatyka BMW
    Przez marek1132 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 03-01-2010, 21:43
  5. jak to wygląda?????
    Przez krzywy191 w dziale NA KAŻDY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 10-12-2008, 22:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •