Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 40

Wątek: [felgi] jakie ET przy 19" d0 e38

  1. #1
    Vip Vip Awatar tiron
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    760
    BMW
    E38 750IA ACS INDIVIDUAL, E31 850CSI pakiet,manual :)
    Skąd
    Nowy Targ

    [felgi] jakie ET przy 19" d0 e38

    Możecie mi pomóc w doborze ET alusów 19" do mojej 730?
    gdziekolwiek zapytam tam słyszę różne odpowiedzi.jak możecie to podajcie propozycje przy szerokości 8",8,5",9"
    dzięki

  2. #2
    7ka
    Gość
    kiedys ktos powiedzial
    "pokaz mi buty a powiem ci kim jestes"
    a ja powiem
    pokaz mi felge a powiem ci wszystko o niej
    :P

    generalnie ET moze byc rozne.. zalezy tez od szerokosci felgi wiec przy 8J moze nawet byc ET13 ale np juz 9J z takim ET na tyl byc nie moze bo bedzie obcierac..staraj sie dobrac felgi ori wtedy jest zaden problem szukaj miedzy ET13 a ET25 ale jak powiedzialem zalezy tez od szerokosci felgi..nie moge dokladnie powiedziec ci jakie ET dokladnie potrzebujesz bo nie wiem jakiej szerokosci jest felga!

    chetnie ci pomoge!!! bo to moja pasja.. ;)

    ale tak krotko jeszcze...

    postaraj sie o tekie ktore sa szersze z tylu a wezsze z przodu...czyli np. 8J przod 9J tyl wtedy ET przod moze byc nawet 13 a tyl 20 do nawet 32!!! (takie ma ori alpina 20"x10JxET32 na tyle) jesli 8,5J przod i tyl 9,5J to radze ET od 18 do 24 a tyl od 24 do 32 jesli mowa o 9J przod a tyl 10J to przod 24 a tyl od 24 do 32 chociaz ja mialem 20"x10JxET24 na tyle i odrobine na poczatku obtarla mi opona ale po 1km troszke sie starlo (nic nie widac bylo na oponie) i juz nigdy wiecej nie tarlo..mam nadzieje ze ci jakos pomoglem i nie zanudzilem na smierc...

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    610
    dzieki za to pytanie bo nigdy mi sie nie chcialo szukac co to jest ET i tego nie wiedzialem, a teraz podrazylem temat bo mialem motywacje :D

    ET jest to odleglosc (w milimetrach) plaszczyzny stykajacej sie z piasta od srodka felgi, widac to na ponizszym zdjeciu:



    ET zależy od samochodu, a nie od szerokosci felgi - przy danym, okreslonym ET kolo jest w srodku nadkola, wiec zmieniajac felge z szerokosci 8 cali na 10 cali, zostawiamy takie samo ET i wtedy bedziemy miec po rowno - 1 cal dalej na zewnatrz i jeden cal dalej wglab nadkola

    prawda jest, ze jesli felga jest waska - tzn. np. 8 cali - to zapas jest duzy - nawet jak damy na tyl ET mniejsze lub wieksze od normy o 25 (czyli o 1 cal) to i tak nie bedzie obcierac, tylko kolo bedzie albo gleboko w nadkolu (za duze ET) albo badziej na zewnatrz (za male ET)

    ale jesli chcemy zalozyc szeroka felge (np. 10 cali) to musimy trzymac sie normy, bo inaczej bedzie ocieralo o nadkole wewnatrz (jezeli bedzie za duze ET) lub na zewnatrz (za male ET)

    norma dla E38 to ET miedzy 20 a 25

    oryginalnych felg 19 cali najlepiej szukac od E65 - w E65 wszystkie felgi niezaleznie od rozmiaru i szerokosci maja ET24, czyli bez problemu do E38 podpasuja

    jesli bedziesz kupowal nieoryginalne felgi i beda mialy mala szerokosc (np. 8 cali) to mozesz dac troche mniejsze ET, zeby je wystawic na zewnatrz (beda lepiej wygladac), ALE - ja bym takich waskich felg nie kupowal, szczegolnie na tyl, bo oponki 235 tam najwyzej zalozysz, a to troche malo - to juz jest zupelnie inna historia

    podsumowujac - moje rady :) :
    - najlepszy wybor to felgi 19 cali od E65 - albo majace takie same wymiary, czyli szerokosc przod 9 cali ET 24, tyl 10 cali ET 24
    - jesli kupisz inne to zeby ladnie wygladaly i nie obcieraly powinny miec:
    + na tyl przy szerokosci 9 cali ET 10 - 15
    + na tyl przy szerokosci 8 cali ET 0 - 5
    + na przod przy szerokosci 8 cali ET 10 - 15
    - zamiast zmniejszania ET mozna zalozyc dystanse - i wlasnie w ta strone to dziala - jak zalozysz dystanse 10mm to efekt bedzie taki sam jak ZMNIEJSZENIE ET o 10

  4. #4
    7ka
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Qbek

    ET zależy od samochodu, a nie od szerokosci felgi -


    mowa jest tylko o jednym modelu

    a i owszem zalezy od szerokosci..10J na przod wejdzie ale przy skrecaniu bedzie trzec...a na tyl 11J nie wstawisz do e38 i chyba 10,5J tez nie..
    szczerze ci powiem ze obnizylem swoja i tak jak pisalem wyzej..10J et24 na tyle moze troszke obcierac..ale doslownie sa to mm i obciera to tylko opona,ale po krotkim dystansie wszystko sie "dotrze" ;)


    dystanse...szczerze odradzam... ;)


    kazdy ma swoja teorie ale ja wszystkie przerabialem..

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    610
    to ze szerokosc 10 cali nie wejdzie na przod, a 11 na tyl to jest zupelnie inna historia i nie ma to zwiazku z ET, bo jakiego ET bys nie dal to i tak bedzie z ktorejs strony obcierac - albo z zewnatrz albo od srodka

    przy odpowiednim dla danego samochodu ET, srodek felgi jest dokladnie w srodku nadkola - dla E38 jest to tak jak pisalem ET okolo 20 - 25

    jesli masz felgi 10 cali na tyl, lub 9 cali na przod - to sila rzeczy musisz miec takie ET, bo jak przesuniesz w jedna lub w druga to bedzie obcierac

    ale jak masz wezsze felgi to juz mozna pokombinowac, bo miejsce jest - a jesli chodzi o kombinowanie to wg mnie ma sens tylko wyciagniecie felg na zewnatrz - bo wtedy ladniej wyglada - i wtedy trzeba dac mniejsze ET od tego standardowego (lub odsuwac dystansami) - moje typy podalem w poscie

  6. #6
    7ka
    Gość
    hehe....no i znowu ja... ;)

    przy odpowiednim dla danego samochodu ET, srodek felgi jest dokladnie w srodku nadkola - dla E38 jest to tak jak pisalem ET okolo 20 - 25

    jesli masz felgi 10 cali na tyl, lub 9 cali na przod - to sila rzeczy musisz miec takie ET, bo jak przesuniesz w jedna lub w druga to bedzie obcierac

    z tylu masz wiecej miejsca i mozna sobie pozwolic (jak wyzej napisalem) nawet wlozyc felge z ET 32 !!!! i nic nie bedzie obcierac!! Anatol obciera ci cos?? masz na tyle 20" 10J ET32 i nic..

    a odpowiednie ET dla E38 nie jest wcale od 20-25 tylko wlasnie od 13-32 (seryjne) w zaleznosci od szerokosci felgi!!! oraz przeznaczeniu na przod czy na tyl.. :)

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    610
    13 - 32 to troche za duzy zakres (2 cm to nie jest malo) - moim zdaniem nie wsadzisz na tyl felgi 10 cali z ET 13... takie ET masz tylko w felgach ori M-power od E38 na przod - bo maja 8 cali szerokosci, a tylne 9,5 cala, dlatego dali mniejsze ET zeby bardziej na zewnatrz wystawaly - i dlatego tez tak dobrze wygladaja na aucie...

    Moim zdaniem trzeba sie trzymac ok. 20 - 25 - wtedy napewno bedzie pasowac.... ok. moze Alpina z ET32 wejdzie na tyl... ale nie wiesz czy jak na przod zalozysz 9 cali ET 32 to nie bedzie obcierac?

    Jezeli mowimy o wezszych felgach - np. 8 cali na tyl - to oczywiscie mozna powiedziec ze zakres ET jest nawet 0 - 50 , ale nie o to chodzi... srodek wypada na ok. 20 - 25, a dalej to juz jest swiadome przesuwanie felgi w ktoras strone

    jak chlopak kupi 10 cali z ET 13 na tyl i mu bedzie obcierac to co potem powiesz? :D

  8. #8
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    Nawet z 5 człowieczków i bagażem nie łobciera hej :D

  9. #9
    7ka
    Gość
    obaj mamy racje... ;)

    mi nie chodzilo o ET13 na tyl tylko na przod...

    pytasz sie jak kolega kupi ET13 10J na tyl... ale co powiesz mu jesli kupi 10J z et w przedziale 20-24? tez bedzie obcierac..

    mozna tak w kolko..hehe...ale nie o to chodzi..

    mam tylko ze przez te nasze wyjasnienia nikt sie nie pogubil.... ;)

    wiec jeszcze raz powtorze...zanim kupisz daj fotke..powiemy ci co i jak.. ;)

  10. #10
    Vip Vip Awatar tiron
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    760
    BMW
    E38 750IA ACS INDIVIDUAL, E31 850CSI pakiet,manual :)
    Skąd
    Nowy Targ
    No dla takiego laika jak ja to strasznie dużo info jak na początek ale naprawde wielkie dzięki za pomoc teraz jestem ""po jasnej strpnie mocy""...eee jasnej stronie wiedzy :)

    Zdjęci póki co nie mam gdyż moja mała siódemka jest w fazie "upiększania" i mam parę rzeczy do zrobienia z nią.
    Ale konkretnie chodzi mi o felgi z modelu m6--z pewnością nie będą orginalne gdyż zasób mojego portfela nie jest tak pokażny.


    Ale jak tylko autko wyjedzie z warsztatu to robię sesję zdjęciową i wrzucam do galerii.
    Trochę to może potrwać,gdyż część napraw wykonuję sam a na codzień niestety trzeba pracować.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •