dzieki za to pytanie bo nigdy mi sie nie chcialo szukac co to jest ET i tego nie wiedzialem, a teraz podrazylem temat bo mialem motywacje :D

ET jest to odleglosc (w milimetrach) plaszczyzny stykajacej sie z piasta od srodka felgi, widac to na ponizszym zdjeciu:



ET zależy od samochodu, a nie od szerokosci felgi - przy danym, okreslonym ET kolo jest w srodku nadkola, wiec zmieniajac felge z szerokosci 8 cali na 10 cali, zostawiamy takie samo ET i wtedy bedziemy miec po rowno - 1 cal dalej na zewnatrz i jeden cal dalej wglab nadkola

prawda jest, ze jesli felga jest waska - tzn. np. 8 cali - to zapas jest duzy - nawet jak damy na tyl ET mniejsze lub wieksze od normy o 25 (czyli o 1 cal) to i tak nie bedzie obcierac, tylko kolo bedzie albo gleboko w nadkolu (za duze ET) albo badziej na zewnatrz (za male ET)

ale jesli chcemy zalozyc szeroka felge (np. 10 cali) to musimy trzymac sie normy, bo inaczej bedzie ocieralo o nadkole wewnatrz (jezeli bedzie za duze ET) lub na zewnatrz (za male ET)

norma dla E38 to ET miedzy 20 a 25

oryginalnych felg 19 cali najlepiej szukac od E65 - w E65 wszystkie felgi niezaleznie od rozmiaru i szerokosci maja ET24, czyli bez problemu do E38 podpasuja

jesli bedziesz kupowal nieoryginalne felgi i beda mialy mala szerokosc (np. 8 cali) to mozesz dac troche mniejsze ET, zeby je wystawic na zewnatrz (beda lepiej wygladac), ALE - ja bym takich waskich felg nie kupowal, szczegolnie na tyl, bo oponki 235 tam najwyzej zalozysz, a to troche malo - to juz jest zupelnie inna historia

podsumowujac - moje rady :) :
- najlepszy wybor to felgi 19 cali od E65 - albo majace takie same wymiary, czyli szerokosc przod 9 cali ET 24, tyl 10 cali ET 24
- jesli kupisz inne to zeby ladnie wygladaly i nie obcieraly powinny miec:
+ na tyl przy szerokosci 9 cali ET 10 - 15
+ na tyl przy szerokosci 8 cali ET 0 - 5
+ na przod przy szerokosci 8 cali ET 10 - 15
- zamiast zmniejszania ET mozna zalozyc dystanse - i wlasnie w ta strone to dziala - jak zalozysz dystanse 10mm to efekt bedzie taki sam jak ZMNIEJSZENIE ET o 10