Strona 13 z 26 PierwszyPierwszy ... 3111213141523 ... OstatniOstatni
Poka¿ wyniki od 121 do 130 z 259

W±tek: Historia smutnej panewki, czyli nag³a ¶mieræ eFy N54

  1. #121
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar Aldik
    Do³±czy³
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Sk±d
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez senio Zobacz posta
    Jednym przychodzi kasa ³atwo wiêc po³o¿enie 10-20kkz w miesi±cu na auto nie jest wyzwaniem. Innym którzy musza na to pracowaæ zapala siê lampka ostrzegawcza. Dla mnie BMW skoñczy³o siê definitywnie na prze³omie 2006 - 2007 roku. Od czasu kiedy zrobili skok na kasê. ³añcuszki od rowerków w dieslach, pó¼niej przeniesione na ty³. Rw± siê i uwalaj± silniki. W bezynie nie wiem czy jest jakikolwiek silnik nad którym warto siê chocby 1 minutê zastanawiaæ. Raczej nie , nie maj±c worka kasy na zapleczu w naprawy, niesamowitych nerw i masy czasu. Ja przyj±³em wiêc do swojej ¶wiadomo¶ci, ¿e auta tej marki od 2007 roku to je¿d¿±ce ¶mietniki. Piêknie wygl±daj±, nie rdzewiej± i na tym koniec ich zalet. Dla kogo¶ komu z nieba kasa nie leci, nie jest to dobre hobby. ¯eby byæ w hobby spe³nionym trzeba je realizowaæ. Natomiast co to za hobby jak miesi±cami stoi po warsztatach i ³aduje siê tylko w to kasê nie maj±c z tego satysfakcji, a wy³±cznie niesmak. Moje by³e E39 530D zosta³o w rodzinie. Jak kupi³em mia³a magiczne 200.000. Doda³ bym do tego drugie tyle co najmniej. Teraz ma ponad 300 wiêc sumarycznie ponad pó³ bañki nakrêci³a. Olej, filtry, paliwo i ogieñ. Nic w tym silniku siê kompletnie nie dzieje. Jak to porównaæ do obecnego N47 który w serii F jest niesprzedawalny ?. Kto¶ dobrze wcze¶niej napisa³. Zaplanowane na 200.000 km, do huty i nowe. Czasy gdzie kupowa³o siê auto klasy BMW po 5-10 latach eksploatacji jak E32 E38 E34 E39 i inne podobne prawdziwe BMW które dalej dawa³y duzo rado¶ci za umiarkowan± ilo¶æ talarów w serwis i eksploatacjê, to ju¿ historia. Teraz trzeba kupiæ nowe ¿eby siê trochê pocieszyæ i mieæ spokojn± g³owê bo jest gwarancja. Po gwarancji i 200.000 nalotu wraka oddaæ do huty i braæ nowe. Takie s± teraz realia. Chyba, ¿e kto¶ jak wcze¶niej napisa³em ma du¿o kasy czasu i nerw. Wtedy mo¿na siê zmierzyæ z seri± F czy G jak kolega w tym temacie w³a¶nie tego do¶wiadcza.
    haha przepraszam, z ca³ym szacunkiem ale u¶mia³em sie a to dlatego, ¿e im starszy jestem tym bardziej przesuwa siê date kiedy skoñczy³y sie dobre auta ;) Juz 2007 :) No spoko haha :)
    Mówie Wam, w latach 30tych bêdzie siê mówiæ ¿e auta z lat 2010-2020 to by³y super a teraz to lipa :)
    A dla mnie zawsze by³a lipa, zawsze sie psu³y i zawsze bêda psuæ :) Kasa kasa kasa :) Jakby przesta³y to by sie nie op³aca³o ich robiæ a nawet jezeli tak to pomy¶lcie ile firm by upad³o, ile osób by pos¿³o na bezrobocie, no i kogo by³oby wtedy staæ w ogóle na zakup auta :) To takia zamkniête ko³o i w sumie cieszy³bym sie jakby uda³o sie zatrzymac t± spirale :) Ale jak :)

    Co do tematu to ja byc sprawdzi³ turbiny jak ju¿ masz je wyjête, lepiej poczekaæ 2 dni a mieæ pewno¶æ ni¿ potem znów rozbieraæ :) A turbiny jak nie pad³y to padn± :) Chocia¿ mia³em juz historie serwisow± 730d która przy 350 ty¶ mia³a aaae eee albo nie sorry, juz mia³a drug± turbine :)

  2. #122
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar bombel89
    Do³±czy³
    Jan 2012
    Posty
    1,234
    BMW
    E32 735iA 92' E39 528iAT 97'
    Sk±d
    Bia³ystok
    Cytat Zamieszczone przez Aldik Zobacz posta
    haha przepraszam, z ca³ym szacunkiem ale u¶mia³em sie a to dlatego, ¿e im starszy jestem tym bardziej przesuwa siê date kiedy skoñczy³y sie dobre auta ;) Juz 2007 :) No spoko haha :)
    No to prawda. Jeszcze kilka lat temu to mówi³o siê ¿e z koñcem lat 90, noo, tak jeszcze 2001 to ju¿ koniec prawdziwych normalnych samochodów.

    A czy nowe auta psuj± siê bardziej? Spójrzmy na to od zupe³nie innej strony. Oprê siê na artykule wyczytanym w zapewne Motorze, bo tylko t± gazetê kupujê.
    Otó¿ przyk³±dowo wtryskiwacze. Kiedy¶ siê nie psu³y dzisiaj siê psuj±. A dlaczego - dzisiejsze s± bardzo precyzyjne. Ca³y uk³ad jest bardzo precyzyjny. Efekt jest taki, ¿e jak wtrysk zaczyna laæ, to system siê rozregulowuje i wszystko szlag trafia. Efekt kiedy¶ - auto trochê wiêcej pali³o bo la³o, albo pali³o mniej i traci³o moc. Dzisiaj po prostu odmiawia dalszej wspó³pracy

    Turbiny. Hmm, teraz s± wszêdzie, czy to diesel czy benzyna. Kiedy¶ by³y w³a¶ciwie tylko w dieslach i to tak naprawdê od po³owy lat 80 siê zaczê³o powoli a w 90 ruszy³o ju¿ pe³niejsz± para. Zatem kiedy¶ problem nie wystêpowa³, lub te¿ mniej wystêpowa³ bo zwyczajnie jak czê¶ci nie by³o w samochodzie to siê nie mog³a zepsuæ. Wiêc kiedy¶ psu³o siê faktycznie mniej turbin. Zgadzam siê :)

    Elektronika siê psuje. Teraz ma³e porównanie ile elektroniki jest w starych auta i w nowych. W starych czy siê psuje? Oczywi¶cie ¿e siê psuje. Jakie¶ modu³y ¶wiate³ w E32, jakie¶ sterowniki pomp ABS w E39, jakie¶ inteligentne klemy w E60... W ka¿dych siê psuj±. Jednak w nowych siê psuj± bardziej, bo jest ich wiêcej... Prosty rachunek prawdopodobieñstwa.

    Fakt faktem ¿e kiedy¶ by³o wiele rzeczy robionych solidniej. A dlaczego, bo trudniej by³o uzyskaæ precyzyjne obliczenia. Dzisiejsze programy CAD umo¿liwiaj± bardzo precyzyjne obliczenia do takich np wahaczy. I generalnie to wytrzymuj± one takie same przebiegi jak kiedy¶. Jednak da siê zoptymalizowaæ zu¿ycie materia³u na nie. Przy ilo¶ci produkowanych czê¶ci setki ton aluminium to chyba potê¿na oszczêdno¶æ, wiêc kompletnie mnie nie dziwi ¿e producenci j± czyni±. A ¿e przy którym¶ mocniejszym pierdolniêciu w dziurê siê zegnie wcze¶niej ni¿ w aucie sprzed 30 lat to nie powinno dziwiæ.

    Owszem, jakie¶ panewki, ³añcuchy rozrz±dów to kpina. £añcuch od N54 jest cieniutki bardzo. Jak na tak± moc to za cienki. A panewki. To jest ju¿ kwestia ciekawsza. Czêsto s± robione jakie¶ nowe wersje, gatunki, które zwyczajnie s± do kitu i nie dzia³aj±. B³±d konstrukcyjny, fuckup. Inna rzecz, ¿e dzisiejsze silniki s± bardzo ciasno pasowane. Do M30 robili wa³, robili panewki i wszêdzie sz³o to samo. W takim N54 wa³ jest mierzony a panewki dobierane do niego, tak aby by³o ciasno. Dziêki temu silnik jest wydajniejszy, ma mniejsze straty. No ale niestety powoduje to ¿e szybciej siê to zu¿ywa. Mo¿e w koñcu zmniejsz± interwa³y olejowe, to bêdzie lepiej.

    Podsumowuj±c, to co w starych autach okre¶la siê jako rozregulowanie, w dzisiejszych awansuje rang± do usterki. Czêsto usterki unieruchamiaj±cej auto, bo suma sk³±dowych powoduje critical error.

  3. #123
    Zaawansowany U¿ytkownik Awatar Kecaj
    Do³±czy³
    Apr 2012
    Posty
    903
    BMW
    E32 730i M60B30 '94, E36 328i Coupe '95, E34 520i Touring '96
    Sk±d
    O¿arowice
    Interwa³ów olejowych nie zmniejsz±, bo to dobre dla ekologii i ekonomii - w obu przypadkach w my¶leniu krótkoterminowym.

    Nikt nie bêdzie mi mówi³, jak mam ¿yæ, bo nikt za mnie nie umrze.
    3x BMW, 2x Mercedes-Benz, Alfa Romeo, Audi, Skoda, Hyundai, Peugeot - ponad podzia³ami je¶li chodzi o marki.
    E32 730i V8 '94 Calypsorot Metallic

  4. #124
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar Aldik
    Do³±czy³
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Sk±d
    Katowice
    Obstawiam, ze s± w stanie zrobiæ silnik tak aby je¼dzi³ milion km bez problemu przy wymianach oleju co 100ty¶ km - ale po co ? Czy sprzeda³by¶ (ktokowliek z Was) produkt który bêdzie dzia³a³ latami po tym jak go sprzedacie ? Automatycznie skazujecie siê sami na godówkê, no chyba ¿e za mega wygórowan± cenê ale wtedy nikt tego nie kupi ! Ka¿dy chce 300KM ¿eby pali³o 7l i najlepiej za 20 ty¶ euro :) Co¶ za co¶ :) To taki mój alternatywny punkt widzenia, chocia¿ bardziej sk³aniam sie ku temu co pisa³em post wczesniej czyli chodzi o kase, miejsca pracy itp a mo¿na by w podobnej cenie zrobiæ co¶ trwa³ego . W bmw czêsto p³aciæie za nowinki lub za logo, bo jak inaczej wyt³umaczyæ np 25-30 ty¶ dop³aty do lepszego audio ? Które a¿ tak lepiej nie gra ;)

  5. #125
    Pocz±tkuj±cy U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jul 2008
    Posty
    32
    BMW
    BMW E60 535D BMW Z4 2,5i
    Sk±d
    Wlkp.

    Post

    Tylko ¿e to zasz³o za daleko w tym momencie. I nie tylko w wykonaniu BMW. Natomiast czemu w/g mnie 2007. Bo do tego czasu robili silniki rodziny M-serii które nie zrywa³y ³ancuchów po 100.000 i nie obraca³y panewek po 100.000. Natomiast elektronika wcale nie jest jaka¶ kosmicznie zagmatwana jeszcze w E65 czy E60. Nie s± to jakie¶ kosmiczne koszty w naprawach i rebusy nie do rozwik³ania. Co jest teraz w F widzimy w tytule tego tematu i wielu, wielu innych tematach. Sam wymys³ szatana, aby mikry, awaryjny rozrz±d daæ od strony ko³a zamachowego to ju¿ dla mnie jakie¶ niepojête kuriozum jest. Ale po co to wszystko. Oczywi¶cie dla kasy. ¯eby siê uwali³o, ¿eby nie naprawiaæ, ¿eby i¶æ kupiæ nowe, je¼dziæ na gwarancji i serwosowaæ a ASO. Dlatego BMW i inne premium sta³y siê autami dla pierwszego w³a¶ciciela. Rynek wtórny klientów na te auta siê mocno kurczy, a z czasem siê skoñczy. Bêd± za bezcen nie do sprzedania z nalotem 200.000.

  6. #126
    Vip Vip Awatar damned1
    Do³±czy³
    Apr 2014
    Posty
    4,434
    BMW
    530e, 118i
    Sk±d
    Wroc³aw
    Spotka³em siê z takim stwierdzeniem, ¿e rozrz±d poszed³ na ty³, aby bardziej równomiernie obci±¿yæ wa³ korbowy. Przód napêdza osprzêt. Ty³ napêdza wa³ki zaworowe. Inna kwestia to inaczej wygl±da kubatura silnika i ³atwiej jest go zmie¶ciæ pod maskê. A ³añcucha nie ocenia³bym tylko po tym jak wygl±da i ¿e jest (przynajmniej wizualnie) jakby zdjêty z roweru. Technologicznie mo¿e byæ bardziej wytrzyma³y ni¿ taki 2x wiêkszy ze starszych modeli. Z ciekawo¶ci porównam jak bêdzie wygl±da³ mój stary ³añcuch przy nowym. Czy bêdzie rozci±gniêty i o ile.

  7. #127
    Pocz±tkuj±cy U¿ytkownik
    Do³±czy³
    Jul 2008
    Posty
    32
    BMW
    BMW E60 535D BMW Z4 2,5i
    Sk±d
    Wlkp.
    To jest bardzo naci±gane a powidzia³ bym nieprawdziwe stwierdzenie. M57 530D nie musia³ byæ równowarzony ¿eby pykn±æ ponad milion

    https://www.sadistic.pl/1187-mln-km-...c-vt253751.htm

    Popatrz te¿ ile plastiku i ró¿nych atrap jest wcisniête pomiêdzy silnik a ch³odnice. Wiêc o jakiej kubaturze mowa ?

    https://trends.com.pl/najgorszy-turbodiesel-bmw/

  8. #128
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar Aldik
    Do³±czy³
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Sk±d
    Katowice
    Cytat Zamieszczone przez senio Zobacz posta
    Tylko ¿e to zasz³o za daleko w tym momencie. I nie tylko w wykonaniu BMW. Natomiast czemu w/g mnie 2007. Bo do tego czasu robili silniki rodziny M-serii które nie zrywa³y ³ancuchów po 100.000 i nie obraca³y panewek po 100.000. Natomiast elektronika wcale nie jest jaka¶ kosmicznie zagmatwana jeszcze w E65 czy E60. Nie s± to jakie¶ kosmiczne koszty w naprawach i rebusy nie do rozwik³ania. Co jest teraz w F widzimy w tytule tego tematu i wielu, wielu innych tematach. Sam wymys³ szatana, aby mikry, awaryjny rozrz±d daæ od strony ko³a zamachowego to ju¿ dla mnie jakie¶ niepojête kuriozum jest. Ale po co to wszystko. Oczywi¶cie dla kasy. ¯eby siê uwali³o, ¿eby nie naprawiaæ, ¿eby i¶æ kupiæ nowe, je¼dziæ na gwarancji i serwosowaæ a ASO. Dlatego BMW i inne premium sta³y siê autami dla pierwszego w³a¶ciciela. Rynek wtórny klientów na te auta siê mocno kurczy, a z czasem siê skoñczy. Bêd± za bezcen nie do sprzedania z nalotem 200.000.
    Ja ju¿ to samo s³ysza³em 10 i 20 lat temu ;)
    W mojej f na razie ogarniam to co w³a¶ciciel poprzedni ju¿ ola³ . Wiêkszo¶æ kosztów to oleje opony i ubezpieczenie co w moim przypadku wysz³o z 13-14 tys plus Hmm 2-3 to naprawy , boli ale w sumie chyba nie jest zle patrz±c na to ze No opony siê wycieraj± a oleje trzeba zmieniaæ ;) Jednak jeszcze 10 tys Km nawet nie zrobi³em to wiêcej nie powiem co do awaryjno¶ci - auto ma 200 tys wiec staæ siê mo¿e wszystko . Ale oby nie wysz³o nic wielkiego . Widzia³em ju¿ takie co mia³y 300-500 i je¼dzi³y i nikt W nich pó³ auta nie zmienia³ .

  9. #129
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar bombel89
    Do³±czy³
    Jan 2012
    Posty
    1,234
    BMW
    E32 735iA 92' E39 528iAT 97'
    Sk±d
    Bia³ystok
    Zgadzam siê ¿e teraz robi± auta dla pierwszego w³a¶ciciela. Np Wymiana oleju w ASB - gdzie olej okre¶lany jest jako lifetime. Jednocze¶nie taki ZF okre¶la ¿e lifetime, = 100 000 mil czyli 160 000 km. I dla pierwszego w³±¶ciciela który poje¼dzi kilka lat - to faktycznie jest lifetime. A o kolejnych ju¿ siê nie martwi±. Oni sami siê musz± martwiæ.

    Je¶li chodzi o umiejscowienie ³añcucha, to to co napisa³e¶ w sumie nawet ma sens. Jednak nie zgodzê ¿e z tym ¿e jednorzêdowy cieniutki ³±ñcuch taki jak w N54 bêdzie mocniejszy od jakiego¶ starego dwu czy trzy rzêdowego i zwyczajnie grubszego. Wytrzyma³o¶æ wychodzi w prostej lini z dwóch czynników - wytrzyma³o¶ci materia³u jako takiej oraz jego ilo¶ci. Je¶li zmniejszy siê ilo¶æ materia³u, trzeba wykonaæ super wymy¶ln± konstrukcjê, ze wzmocnieniami, u¿ebrowaniem itd. Lub trzeba mocno zwiêkszyæ jego wytrzyma³o¶æ. Materia³ jest generalnie od lat ten sam. Mo¿e byæ poddany lepszym obróbk± i byæ w jakim¶ stopniu wytrzymalszy, ale fizyki nie oszukasz a¿ tak dalece. Nie mo¿e byæ cienki jak w rowerze. Chociarz z drugiej strony tak sobie przypomnia³em, to w moim N54 by³a kolizja rozrz±du, zêbatka na wale korbowym siê obróci³a, a ³añcuch nie pêk³. Wiêc mo¿e co¶ w tym jest ¿e jest mocny.

  10. #130
    Do¶wiadczony U¿ytkownik Awatar Aldik
    Do³±czy³
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Sk±d
    Katowice
    By³em na prezentacji elektryków i hybryd bmw. Rozmowa i pytania o np wymianê bateri lub cokolwiek co mia³oby siê wydarzyæ np za 100 tys km zawsze koñczy³a siê odpowiedzi± „...ale to ju¿ Pañstwa nie dotyczy”. By³o to dla nnie odzwierciedleniem tego o czym my¶l± w Monachium czyli w³a¶nie o pierwszym w³a¶cicieli - potem to ju¿ bez znaczenia i w sumie trudno siê dziwiæ ;) A jak ju¿ kogo¶ nie staæ ma nowe i nie da zarobiæ na aucie to przynajmniej na czê¶ciach go skroimy ;)

Podobne w±tki

  1. [silnik] Panewki??
    Przez krzycholina w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 15-10-2014, 15:19
  2. Historia z mora³em, czyli "polski Janusz vs. in¿ynierowie BMW"
    Przez tuczi77 w dziale NA KA¯DY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 08-08-2014, 13:13
  3. ¦mieræ na autostradzie 07.07.2010
    Przez ArekLand w dziale NA KA¯DY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 16-08-2010, 10:11
  4. [mechanika] Nag³a awaria!! Pomocy! wyciek + urwany czujnik
    Przez mogewszystko w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-05-2010, 13:44
  5. Alkohol + brawura + bezmy¶lno¶æ = ¶mieræ - tragiczny wypadek
    Przez bitek-bitek w dziale NA KA¯DY TEMAT / Humor / Off Topic
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 01-05-2009, 21:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie mo¿esz zak³adaæ nowych tematów
  • Nie mo¿esz pisaæ wiadomo¶ci
  • Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników
  • Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów
  •