Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: [ elektronika] Carsoft

  1. #1
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    7

    [ elektronika] Carsoft

    Witam. Mam pytanie w sprawie diagnostyki naszych pupili (e32).
    Generalnie może będzie to temat przewodni dla innych, którzy chcieli by też w warunkach domowych diagnozować swoje auto.

    Sprawa pierwsza:
    Ustaliłem że do diagnostyki e32 potrzeba:

    1. Interfejs do BMW - ale co istotniejsze - musi być dedykowany pod e32
    Generalnie można taki dostać z powodzeniem na Allegro. Bez problemów. Uważać trzeba aby nie pomylić się przy zakupie i nie wziąć do modeli nowszych. Wg producenta, interfejs od e38 nie będzie działał z e32.

    2. Oprogramowanie - najpopularniejszy to - Carsoft - tylko w wersji 3.4
    Bardzo łatwo wejść w posiadanie wersji 6.5 itp, lecz z tego co twierdzi producent dostępnych na naszym rynku interfejsów, do diagnostyki e32 soft nie może być nowszy niż wersja 3.4. Sam jestem zaskoczony brakiem kompatybilności w dół.

    --- i wydawać by się mogło, że nie ma już problemów ALE...
    i w tym punkcie kieruje pytanie do tych, którzy już temat przetarli, bo sam nie dałem radu pchnąć sprawy dalej...

    Posiadam odpowiedni interfejs, lecz ma on 1 zasadniczą wadę. Pracuje on na 2 porty szeregowe. Na moje to jak na osiągnięcia XXI wieku to kpina ale cóż. Mam laptopa z 1 wbudowanym i 2gim na interfejsie USB.
    - czy takie combo jest technicznie dopuszczalne do prawidłowego działania?

    Jestem w posiadaniu Carsoft'a 3.4. Przy próbie instalacji programu wyskakuje błąd "Laufzeitfehler 2474" i na tym kończy się sprawa.
    - czy wie ktoś w czym jest problem?

    Mam wersję preinstalled i po odpaleniu programu i podłączeniu interfejsu program udaje że działa jak należy, ale oczywiście bez porządanego efektu w praktyce. Z tego co widze, program nie ma opcji ustawienia parametrów pracy.
    - czy jest możliwość jego ustawienia?

    Z góry dziękuję za wszelką udzieloną pomoc w tym zakresie.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    E32 z rocznika 1990 z silnikiem M30B35 bez problemu komunikuje się z programem Carsoft w wersji 6.5 jak i w wersji 6.1.4. Interfejs z allegro dedykowany do 6.5. Moim zdaniem nie jest prawdą to, że do E-32 trzeba specjalny. Patrzę na schemat interfejsu, który masz i jak dla mnie powinien on działać jak podłączysz bez rozgałęziacza z programem Car Scanner 1.01 (po odkliknięciu opcji Simulate On i Simulate Errors) oraz z tym samym programem w wersji 4.07 czy 4.11. Z tym, że te dwie ostatnie są bezużyteczne jako demo a w tej pierwszej można odczytać i ewentualnie skasować błędy silnika. W wersji 4.07 i 4.11 musisz poprzełączać linię L ( czy na RTS czy na DTR )- jedna z nich będzie działać z Twoim interfejsem.

    Spostrzeżenia co do Carsofta 6.5 i E-32 735i:
    - działa tylko i wyłącznie po zwarciu linii K i L
    - działa tylko i wyłącznie przy załączonym zapłonie (wiadomo, tak każe instrukcja)
    - komunikuje się z DME (silnik) z EGS (skrzynia biegów), czasami Airbag, czasami Instr Cluster. Nie czyta ABS, nie czyta ZKM.
    - nie działa Live Data co moim zdaniem kiepsko świadczy o programistach Carsoft - odczyt tych danych z E-32 to prymitywna sprawa. Program, który pokazuje na wykresach napięcie lambdy, temperaturę, obroty, wychylenie przepływomierza i inne napisałem w kilka godzin.

  3. #3
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    26
    skalpel, moglbys tak lopatologicznie napisac co trzeba miec zeby najlepiej zdiagnozowac e32 ?

    z gory dzieki

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Cytat Zamieszczone przez andrzejd
    skalpel, moglbys tak lopatologicznie napisac co trzeba miec zeby najlepiej zdiagnozowac e32 ?
    Bardzo trudny do opisania temat, mam nadzieję że nie zgubię wątku :)

    Mniej więcej tyle udało mi się ustalić z przekopywania internetu i z praktyki, jeśli ktoś się z czymś nie zgadza lub ma coś do dodania to chętnie czekam na uwagi.

    Potrzebujesz:
    1. oprogramowanie
    2. interfejs

    Wiadomo ;)

    Wiadomości wstępne: (dla inżynierów - można nie czytać)
    Warstwa fizyczna:
    Złącze diagnostyczne w E-32 znajduje się pod maską, okrągłe na nadkolu po stronie kierowcy. Używane są dwie linie: K i L. W schematach elektrycznych samochodów BMW nie wiem czemu oznaczone są one jako RXD i TXD. Linie są unipolarne 0-12 V z logiką odwrotną - czyli 12 V jest zerem, 0 V jest jedynką.
    Linia L służy do "obudzenia" modułu, z którym chcemy się skomunikować.Jest ona jednokierunkowa od komputera PC do samochodu Jest to w zasadzie linia adresowa.
    Komunikacja wygląda tak: komputer PC wysyła z prędkością 5 bodów linią L adres podzespołu, którą chce zdiagnozować i podzespół ten odpowiada już na linii K odpowiednią sekwencją z prędkością 9600 bodów. Dalej komunikacja odbywa się wyłącznie przy użyciu linii K.

    Warstwa protokołu:
    Komunikacja diagnostyczna w E-32 odbywa się przy użyciu protokołu KW71 (przynajmniej z silnikiem). Jest to zwykła komunikacja RS-232 na jeden dwukierunkowej linii prowadzona z prędkością 9600 (czyli standard). Komunikacja jest prowadzona w zasadzie synchronicznie.

    Wracając do aspektów istotnych dla użytkownika:

    I. Oprogramowanie współpracujące z E-32 (które osobiście sprawdziłem, że działa)

    1. Car Scanner (zwany czasem błędnie na allegro BMW Skaner - przez "k" i "n")
    Wykorzystuje najzwyklejszy interfejs K-L bez multipleksera. Na allegro koszt około 70zł.
    1a. wersja 1.01 - pozwala na odczytanie numeru sterownika silnika, numeru oprogramowania i błędów. Bardzo sensowne i rozbudowane opisy błędów i sposobów ich eliminacji. Pozwala skasować pamięć usterek ("skasować błędy"), zresetować inspekcję olejową i inspekcję główną. Tyle działa u mnie. Program niby obsługuje ABS, poduszki, board computer, zegary itd ale u mnie to wszystko nie działa.
    1b. wersja 4.07 - w sieci jest tylko demo, oryginał kosztował około 100 euro ale strona producenta zniknęła z rok temu i nie wiadomo czy projekt jest kontynuowany. Wersja demo nie pozwala na nic poza odczytaniem numerów sterownika więc w zasadzie jest bezużyteczna - można jedynie sprawdzić czy działa interface. W wersji pełnej możliwa jest diagnostyka + live data czyli wykresy z parametrami silnika (temperatura silnika, powietrza w dolocie, wychylenie przepływomierza, lambda, napięcie akumulatora).
    1c. wersja 4.11 - w zasadzie nie wiem czym różni się od wersji 4.07

    2. Carsoft - opiszę funkcjonalność TYLKO DLA E-32
    2a. wersja 3.4 - pozwala jedynie na odczytanie i skasowanie błędów oraz skasowanie inspekcji. Podobno obsługuje inne moduły. Potrzebne są dwa porty COM w komputerze. Interfejs ten sam co w przypadku Car Scanner - potrzebny jedynie rozgałęziacz (dorzucają na allegro).
    2b. wersja 5.8 - to samo co poprzednia, korzysta już jedna z jednego portu COM. Nie sprawdzałem tej wersji i nie wiem co potrafi ale pewnie to samo co 3.4.
    2c wersja 6.1.4 - potrzebny interfejs z multiplekserem. O dziwo działa tylko po zwarciu linii L i K. Odczytuje kody błędów (POPRAWNIE!) , potrafi je skasować oraz skasować inspekcję. W przypadku E-32 są problemy z modułami - poprawnie komunikuje się z silnikiem, ze skrzynią biegów, czasem z poduszkami, czasem z abs. Pozostałe modułu w E-32 raczej nie działają (ja nie widziałem ani na żywo ani doniesień na forach). Pozwala jedynie na odczytywanie i kasowanie błędów - live data nie działa w E-32. . Nie potrafi zresetować parametrów adaptacyjnych w silniku M30.
    2d wersja 6.5.0.5 - potrzebny interfejs z multiplekserem i dodatkowo z kluczem sprzętowym. Potrafi w E-32 to samo co 6.1.4 (niestety tylko) ale o dziwo przekłamuje błędy - tzn. czasem jest tak, ze jeden błąd jest kompilacją innych - 6.5 jest niby inteligentny i pokazuje np. błąd 100 pomimo że komputer zgłasza 28 i 10. Niby jest to poprawne bo 28 i 10 razem oznaczają 100 ale różne inne błędy tez mogą oznaczać 100 i widząc tylko 100 mamy niejednoznaczność. U mnie dokładnie tak się dzieje, podejrzałem komunikację i sterownik silnika zgłasza błędy 28 i 10. Wersja 6.1.4 pokazała to, wersja 6.5 pokazuje już tylko 100. Również nie obsługuje live data w E-32. Wersja ta nie potrafi skasować parametrów adaptacyjnych w M30B35.
    2e wersja 6.5.0.6 - tak zwany SP1. Potrafi dokładnie to samo co 6.5.0.5 plus kasuje parametry adaptacyjne silnika i skrzyni (nie trzeba zwierać klem i tracić np. ustawień zegarka i wskazań średniego spalania).

    3. INPA/EDIBAS - pełna funkcjonalność, jest to oprogramowanie wprost z fabryki BMW. Potrafi zrobić wszystko co tylko jest możliwe w E-32, komunikuje się bez problemów ze wszystkimi modułami. Niestety w E-32 nie działa na zwykłym interfejsie K-L (zwanym czasem zwyczajowo interfejsem do OBD). Do E-32 potrzebny jest dla tego programu specjalny interfejs starego typu zwany ADS. Na allegro do kupienia za około 500 zł.

    4. Euroscan - program uniwersalny do wielu pojazdów. Nie testowałem jeszcze. Potzebny komputer z dwoma portami COM. Program jest pod DOS więc chyba żadna przejściówka USB-COM nie zadziała. COM na karcie PCMCiA zadziała też tylko na niektórych kartach i nie w każdym laptopie. Na allegro ludzie zbijają kokosy na tych kartach PCMCiA które działają. W menu widziałem, że obsługiwane jest E-32 z Motronikiem 1.3 i podobno działa live-data - rzekomo można sobie oglądać przebieg z sondy lambda i podstawowe parametry silnika. Potrzebny specjalny interfejs - na allegro do kupienia za około 250 zł.

    5. P.A.Soft BMW Scanner w żadnej wersji nie działa z E-32. Obsługuje auta od E-38 wzwyż.

    6. Inwencja własna - potrzebne średnie uzdolnienie programistyczne plus interfejs albo konstrukcji własnej albo dowolny z allegro. Bez problemu można napisać program obsługujący odczyt plus kasowanie błędów plus LIVE DATA. Język programowania dowolny (ja użyłem Microsoft Visual C# i .NET 3.5 bo akurat na to mam licencję i łatwo się w tym pisze ). Jak ktoś chętny udostępnię niezbędne informacje - odczytać da się mnóstwo parametrów ale nigdzie nie widziałem upublicznionej informacji który jest którym. Ja wiem który to obroty, który do wychylenie AFM i który to napięcie sondy lambda. Resztę trzeba samem zidentyfikować. Własnego programu jeszcze nie udostępniam bo piszę go jedynie wieczorami i czasem w wolny weekend i jest mocno niedopracowany. Działa diagnostyka plus kasowanie a live data gubi mi komunikację z samochodem losowo co kilkadziesiąt sekund. Piszę to już z pół roku i jeszcze pewnie z pół mi to zajmie. Hobbystycznie, dla sportu :)

    II. Interfejsy
    1. Zwykły intefejs K-L z allegro za 70 zł. Działa z programem Car Scanner we wszystkich wersjach a po dodaniu rozgałęziacza na dwa porty COM zadziała również z Carsfotem 3.4.
    Wewnątrz MAX232, bufor logiczny (7407) lub dwa inwertery 7404 (wychodzi na to samo). Kilka rezystorów i dwie wtyczki. Zwykły konwerter napięć. Linia K połączona z TXD i RXD w komputerze, linia L sterowana ktorymś z handshakeów (RTS lub DTR). Koszt budowy około 20 zł.

    2. Interfejs "dedykowany do Carsoft" czyli K-L multipleksowany. Działa z programem Carsoft 6.1.4. Różni się od poprzedniego tym, że komunikacja odbywa się tylko przez TXD/RXD w RS-232 a czy dane wychodzą na K czy na L wybiera się poprzez stan wysoki na którymś z handshakeów (nie pamiętam którym - to jest właśnie to multipleksowanie). Po dołożeniu kilku najzwyklejszych diod półprzewodnikowych we wtyczce komputera (np. 1N4001) będzie działał również z programem Car Scanner 1.xx i 4.xx. Koszt budowy około 30 zł. Intefejs dedykowany do Carsoft 6.5 posiada dodatkowo klucz sprzętowy - wewnątrz jest mikroprocesor (przeważnie ATMEGA), który odpowiada odpowiednią sekwencją (hasłem) na zapytanie komputera. Jeśli Carsoft 6.5 nie otrzyma tej odpowiedzi (hasła) uznaje, że nie jest podłączony interfejs. Sekwencję można łatwo podejrzeć ale nie sprawdzałem czy jest to stałe hasło czy jakoś się zmienia w zalezności od zapytania. Klucz sprzętowy uaktywnia się tylko na zawołanie i nie przeszkadza w normalnym działaniu interfejsu a więc może on służyć do Carsofta 6.1.4 a po dołożeniu diod do Car Scannera.

    3. Interfejs ADS - na allegro powyżej 500 zł. Wewnątrz oprócz multipleksera znajduje się również układ logiczny który odpowiednio steruje komunikacją. Równania logiczne są wypisane na dostępnym w sieci schemacie. Można użyć kości PAL tak jak w oryginale ale trzeba mieć programator do takich kości i albo napisać własny "progam" albo zdobyć gdzieś tzw. "wsad". "Wsad" nie jest dostępny powszechnie w sieci a gość który to dorwał albo sam napisał liczy sobie na allegro grubo ponad 500 za taki interfejs. Równie dobrze można te równania zrealizować na dyskretnych układach dostępnych w każdym sklepie (minus taki że będzie ich dość dużo). Dodatkowe utrudnienie jest takie, że w schemacie użyte są tranzystory, który albo nie można kupić w Polsce albo się ich już nie produkuje. Trzeba niestety wziąć katalog i poszukać zamienników a to jest troszkę pracy. Myślę, że koszt budowy całości nie przekracza 50 zł ale nakład pracy jest dość duży (znalezienie zamienników plus oprogramowanie kości, plus zaprojektowanie płytki). Zabierałem się do tego ze dwa razy bo na 100% jest to do zrealizowania ale nigdy nie znalazłem tyle czasu i samozaparcia.

    4. Intefejs opisywany na allegro jako INPA/EDIABAS OBD2 czy OBD - świetnie zadziała z programem INPA/EDIABAS ale nie w E-32. W E-32 do tego programu jest niezbędny ADS i nie da się tego obejść.

    Nie jestem pewien ale chyba nie zadziałają intefejsy oparte na kości ELM 327 (ostatnio modne na allegro) - kość ta chba nie obsługuje KW 71 a dopiero KWP 2000.

    To chyba wszystko co udało mi się ustalić przeszukując internet a co mogłoby być istotne. Generalnie sprawa jest mało optymistyczna - można odczytać i skasować kody błędów silnika i czasami innych modułów. Gdyby napisać własny program albo kupić (nie wiadomo gdzie) oryginalny Car Scanner 4.11 można by również oglądać live data. Pozostałe moduły choć w aucie są to bez INPA/EDIABAS nie znam możliwości skomunikowania się z nimi w E-32. Dodatkowo niektóre moduły zgłaszają się tylko czasem (u niektórych np. tylko przy zamkniętych drzwiach albo po zapaleniu świateł) i nie zawsze da się określić warunki w jakich się zgłoszą (np. u mnie ze dwa razy udało mi się połączyć z ABS i z zamkiem centralnym poprzez Carsfot 6.5 - nie potrafię mimo prób tego powtórzyć). Być może jest to kwestia tego, że na linii L do komunikacji z innymi modułami trzeba robić coś jeszcze oprócz wywoływania i realizuje to interfejs ADS, którego jak na razie jeszcze nie mam.

  5. #5
    Początkujący Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    26
    duzo niecenzuralnych slow bym tutaj uzyl zeby opisac podziw dla tej roboty.

    MEGA DZIEKI!!!!!

    temat na pewno warty podklejenia!

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    225
    BMW
    szukam znów....
    Skąd
    Wrocław
    no cóż.... widać od razu że kolega jest z Wrocławia

    Już nie raz miałem chęci zakupienia kompleksowo wszystkiego żebym mógł moją e32 diagnozować więc powiedz mi co Ty byś kupił do "PEŁNEGO diagnozowania e32"
    hmmm.. więc jaka opcje polecasz????

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar sz4l0ny
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    2,755
    BMW
    e32
    Skąd
    Kraków
    ciekawy temat i bravo za opracowanie

    w Krakowie podpiecie pod komp bylo mozliwe na Wrzesinskiej i Piastowskiej - od kilku sezonow oba te serwisy odmawiaja diagnozowania e32

    mowie tutaj o najprostszym zczytaniu bledow bo o diagnostyce z live data czyli sprawdzenie np. temperatury silnika, powietrza w dolocie, wychylenie przepływomierza, lambda chyba nigdy nie bylo mowy

    w ostatnim czasie ktos ze znajomych mial jakis problem z czujnikiem temperatury, z tego co mi wiadomo nosil sie z zamiarem pojawienia na diagnostyce w punkcie montazu LPG mimo ze nie ma gazu w aucie...
    Czarne e32 w benzynie!


  8. #8
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Dec 2007
    Posty
    267
    Cytat Zamieszczone przez bmwe
    powiedz mi co Ty byś kupił do "PEŁNEGO diagnozowania e32"
    Szczerze? INPA/EDIABAS z interfejsem ADS. Koszt około 500 zł. Osobiście nie sprawdzałem ale internet mówi, że to działa. Jedyna wada to podobno skonfigurowanie tego po instalacji żeby działało to jakaś katorga :) Instrukcje na przykład na Elektrodzie to kilka-kilkanaście ekranów.

    Carsoft to w E-32 tylko błędy i w zasadzie tylko silnik i czasami airbag,

    Car Scanner niby oferuje wszystko co potrzebne łącznie z live data ale jest nie do kupienia (robił to jakiś gość z Estonii prywatnie, jego strona zniknęła) a piratów NIGDZIE nie znalazłem, jest tylko demo które nie oferuje nic ponad błędy silnika (i to tylko w wersji 1.01). Oryginał kosztował 100 Euro i był to tylko program - interfejs we własnym zakresie - gość udostępniał schemat.

    Euroscan PODOBNO oferuje błędy i live data ale z kolei w menu jest tylko moduł silnika.

    PODSUMOWUJĄC:
    1. Jeśli stać Cię to tylko ADS.
    2. Jeśli nie a chcesz kolegom czasem zdiagnozować inną beemkę (na przykład E38) to Carsoft 6.5 (koszt 200 zł)
    3. Jeśli chcesz kolegom czasem zdiagnozować auta innych marek a interesują Cię tylko silniki to Euroscan. (koszt 250-300 zł) (dla volkswagena obsługuje nie tylko silniki)
    4. Jeśli żadne z powyższych to za 70 zł masz zestaw do Car Scannera, który w E-30/E-32/E-34 zrobi dokładnie to samo co warty trzy razy więcej Carsoft.


    P.S. Ostatnio podpinałem do Carsofta 6.5 E-38 728i. Komunikuje się właściwie ze wszystkim (silnik, skrzynia, zamek i okna, klimatyzacja, światła, airbag, abs, zegary, komputer pokładowy), czyta i kasuje błędy wszystkich tych modułów, działa live-data, działa menu ZKE/ZVM component activation z którego można podnosić i opuszczać szyby, bawić się wycieraczkami, działa oczywiście kasowanie inspekcji, działa przestawianie mil na kilometry w liczniku i języka zegarów. Zapewne można też zakodować moduł silnika czy skrzyni biegów po wymianie.

  9. #9
    Wtrącę 3 grosze do tej dyskusji.

    Do diagnozowania e32 bardzo dobrze sprawdza się to, co przewidziała fabryka czyli DIS/GT1. Jest to software zbudowany na Unixie, zatem do jego użycia potrzebna jest wirtualna maszyna. Całość działa bardzo dobrze z interfejsem ADS/OBD2 (diagnozuje chyba wszystko od e32 do e65). W oparciu o ten interfejs działa oprogramowanie Inpa (w środowisku Windows). O szczegółach konfiguracji i użytkowania można poczytać na BKP. Jest tam też człowiek, który pokusił się o rozpracowanie i przygotowanie interfejsu. Z tego co wiem, nie zdziera skóry. Polecam przekopanie wątków na BKP, jest sporo fajnych info, a teraz trwa dyskusja nad utworzeniem osobnego działu dla diagnozy komputerowej.

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    225
    BMW
    szukam znów....
    Skąd
    Wrocław

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •