Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Koło 16"na jednej osi z 18"- pytanie.

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    129
    BMW
    E38 740 d, F01 730 d
    Skąd
    Polska

    Koło 16"na jednej osi z 18"- pytanie.

    Czołem. Wiele osób (ja też) śmigam obecnie na 18 tkach. Ale na zapasie mam koło 16 calowe. W razie złapania gumy, zwłaszcza na tylnej osi muszę założyć zapasową 16 tkę. I co wtedy może się stać? Skrzynia, kontrola trakcji i reszta elektroniki może zwariować (np. tryb awaryjny...?). No bo zanim dojadę gdzieś do wulkanizacji trzeba jakoś jechać... Temat kiedyś był już poruszany i opinie były różne. Odświeżam sprawę, bo przy wakacyjnych, długich podróżach różnie może być. Wiem, że najlepiej byłoby zakupić na zapas też 18tkę. Może ktoś miał takie doświadczenie? Czy coś się działo, czy wsio było ok. Proszę o sugestie i dzięki! Pozdrawiam!
    Pozdrawiam!

  2. #2
    7ka
    Gość
    bardzo dobre i ciekawe pytanie

    mysle ze nie ;)

    nic sie nie stanie ... fabrycznie kolo 16" jest takiej samej srednicy jak fabryczne 18" roznica jest bardzo znikoma.

    nie wiem jak ma sie to do szerkosci ale takze nie sa to wielkie roznice na tyle aby cos sie stalo...

    E38 wychodzilo z roznymi kolami i nawet jesli byly 18" na wszystkich 4 kolach a w zapasie byly fabryczne 18" to byly one o szerokosci 8J wiec gdyby poszla opona z tylu 9 lub 9,5J to zakladasz fabryczne 235/50/18 ta z zapasu ... czyli ta sama szerokosc opony co w 16" - 235/60/16... roznica jest tylko 0,5J lub wogole ;)

    takze smialo bez obaw ;)

  3. #3
    Super Moderator Awatar Anatol
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    6,149
    BMW
    e38 735 iA
    Skąd
    Warszawa
    A jak jest 16 kontra 20 ???

  4. #4
    7ka
    Gość
    Cytat Zamieszczone przez Anatol
    A jak jest 16 kontra 20 ???
    tutaj nie jestem pewien,ale wydaje mi sie ze jest to juz roznica i slyszalem o takim przypadku

    gdzie most sie zwalil.... ale ile w tym prawdy nie wiem :(

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    435
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Kargowa/Berlin
    U mnie wystarczy, że mając założone 19" z BMW E60 po założeniu jednej 16" momentalnie skrzynia świruje. Fakt faktem te 19" mają zbyt niski profil. Niedługo sprawdzę jak to jest z 18" i 16" w dedykowanym rozmiarze. Napiszę sprawozdanie w tym temacie, ale zakładam, że przy tej samej średnicy zewnętrznej będzie OK :)

  6. #6
    Vip Vip Awatar Wiktor
    Dołączył
    Nov 2007
    Posty
    1,544
    BMW
    EVO VIII
    Skąd
    Kraków
    Jeżeli ma się dobry rozmiar opon na kołach to nie ma różnicy czy felga ma 20 czy 16 cali. Z punktu widzenia skrzyni i slnika liczy się tylko średnica całego koła, która zależy właśnie od dobrze dobranego profilu opony. Natomiast dyfer może nie wytrzymać różnicy szerokości opon, założone koło zapasowe zazwyczaj ma dużo węższą gumę.
    Pozdrawiam
    Wiktor
    Używajcie polskich znaków - jest różnica czy robisz komuś łaskę czy laske.

  7. #7
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Najważnejsze jest żeby koła miały ten sam obwód ,można nawet założyc felgi 13" jak sie da, byle dobrać do niej opone o tym samym obwodzie co reszta ,dyfrowi jest kompletnie obojętnie

  8. #8
    W sumie to nawet jak elektronika zgłupieje i będą błędy kontoli trakcji czy skrzynia przejdzie w tryb awaryjny to jednak da się jako tako jechać i dojechać do wulkanizacji. Lepsze to niż stanie w polu ;)
    [URL]http://7er.pl/showthread.php/9030-Damias[/URL]

  9. #9
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Cytat Zamieszczone przez ELVIS
    Najważnejsze jest żeby koła miały ten sam obwód ,można nawet założyc felgi 13" jak sie da, byle dobrać do niej opone o tym samym obwodzie co reszta ,dyfrowi jest kompletnie obojętnie
    Od żuka może będzie dobra ;D

    żartem wiadomo ;)
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

  10. #10
    Vip Vip Awatar ELVIS
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    4,935
    BMW
    BRAK
    Skąd
    BEUTHEN/Bytom
    Cytat Zamieszczone przez coboss
    Cytat Zamieszczone przez ELVIS
    Najważnejsze jest żeby koła miały ten sam obwód ,można nawet założyc felgi 13" jak sie da, byle dobrać do niej opone o tym samym obwodzie co reszta ,dyfrowi jest kompletnie obojętnie
    Od żuka może będzie dobra ;D

    żartem wiadomo ;)
    > Jasne ,ale od ŻUKA z alusami ;D

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •