Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Wątek: Czy wymieniać olej w skrzyni biegów?

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2015
    Posty
    123
    BMW
    E32 3.0 r6
    Skąd
    Nidzica

    Post Czy wymieniać olej w skrzyni biegów?

    Witam, E38 1999 2.8 kupione z przebiegiem 260tys, poprzednik zrobił 60tys i nie wymienial oleju. Ja już 10tys najechałem. Nie czuć zmiany biegów, ogólnie skrzynia na chwilę obecną nie sprawia problemów. I tu się rodzi pytanie czy wymieniac olej?
    Na dole skrzyni jest zielona naklejka: LIFETIME NR 83229407807 wymieniać tylko w prYpadku naprawy.

  2. #2
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    250
    BMW
    E38 728 Shadow Line
    Skąd
    KATowice
    Odpowiedź brzmi-TAK,wymieniać
    Nie słuchać bzdur typu "mojemu koledze po wymianie oleju padła skrzynia" najwyraźniej miała paść,bo była w takim stanie.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik Awatar winmediacenter
    Dołączył
    Jul 2013
    Posty
    534
    BMW
    E38 740i
    Skąd
    Sulejowek
    Cytat Zamieszczone przez kat Zobacz posta
    Odpowiedź brzmi-TAK,wymieniać
    Nie słuchać bzdur typu "mojemu koledze po wymianie oleju padła skrzynia" najwyraźniej miała paść,bo była w takim stanie.
    Krótko i na temat podpisuję się również pod tym - już rok po wymianie i jest LUX

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jun 2015
    Posty
    123
    BMW
    E32 3.0 r6
    Skąd
    Nidzica
    A co wlać?

  5. #5
    Doświadczony Użytkownik Awatar Aldik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    6,420
    BMW
    740xd f01
    Skąd
    Katowice

  6. #6
    Doświadczony Użytkownik Awatar bombel89
    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    1,234
    BMW
    E32 735iA 92' E39 528iAT 97'
    Skąd
    Białystok
    Do skrzyń idą różnego rodzaju atf. Nie pamiętam, co do 5hp lałem, ale tam chyba ATF 320 mozna spokojnie wlać. Aczkolwiek tutaj pewny nie jestem.

    Teraz kilka slów nauki. Oleje lifetime, są niby lifetime, określane przez producenta skrzyni, np ZF, z tym że jest haczyk - dla nich lifetime to 100 000km lub mil, nie ważne w sumie, ważne że oni zakładają taki interwał że to lifetime. I jeśli się zrobi taki przebieg w 5 lat i auto na śmietnik, to ok. Oni się interesują pierwszym właścicielem auta a nie kolejnymi. Więc dla pierwszego to faktycznie lifetime.

    Teraz druga. Olej się starzeje, w oleju zbierają się opiłki, od temperatury pracy się przepracowuje. Koszulę chyba pierzesz i w końcu wymieniasz :) Tak samo tu z olejem.

    Trzecia. Obalamy mity. "Skrzynia padła po wymianie oleju". Zasada jest taka. Sprzęgło w automacie jest mokre, jest zanurzone w oleju. I niestety nie jest wieczne i się ściera. Teraz starte drobiny zamiast być wydmuchane jak w manualu, wpadają do oleju i w nim pływają. Przez to robi się "film sprzęgłowy" w oleju. No i jeśli sprzęgło się wytrze do tego stopnia, że się nie styka z elementem współpracującym, to jednak drobiny pływające w oleju sprawiają, że jednak jest jakiś kontakt i skrzynia "działa". Nie, nie jest sprawna, ale działa. Ona jest już do naprawy, tylko jeszcze działa, bo tam się ledwo styka to ze sobą i coś tam zmienia. Ale w końcu i film sprzęgłowy przestanie działać.

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa

    Post

    dochodzi jeszcze temat całego tego syfu, który się wypłukuje nowym olejem, który ma właściwości myjące I odkłada się w kanalikach płyty hydraulicznej

    ale ja z doświadczenia wiem, że nawet jak wymieniałem w starych bardzo skrzyniach, to poszarpała, potem znowu wymiana, poszarpała I znowu wymiana, aż do skutku, nigdy nic nie padło zupełnie

    ale z drugiej strony jak jest mocno skrzynia upalona, a ma z 300kkm I olej jak smoła to może być różnie, ale wtedy się skrzynie remontuje, to kosztuje 5k, nieco wyżej od średniej krajowej :) Nie ma co robić afery z tego.
    pozdrawiam Bartek

  8. #8
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,646
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Cytat Zamieszczone przez greg661 Zobacz posta
    A co wlać?
    Możesz wlać np. MOBIL ATF LT 71141 (ESSO).
    Ja wlałem taki olej do swojej e39 (skrzynia ZF) mniej więcej przy przebiegu 250kkm, teraz mam 305kkm i wszystko działa jak powinno.
    Wymieniając olej zrobiłem to w dwóch etapach.
    Zlałem stary, zalałem nowy. Powachlowałem biegami, zrobiłem rundę w okół komina i ponownie zlałem olej.
    Zrzuciłem miskę, zmieniłem filtr i zalałem świeżym olejem.
    Na forum jest dosyć porządnie opisana wymiana w domowych warunkach - m.in. kolega Bartos dał szczegółowy opis.

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2016
    Posty
    799
    BMW
    e38 728, E39 523, E53 3.0i
    Skąd
    Świętokrzyskie

    Post

    Ja w 728 wymieniałem na Revanol. Była to jedna z pierwszych rzeczy które zrobiłem w aucie. Lifetime to może byc w nowych silnikach gdzie jak zrobisz 100 tys to trzeba być szczęśliwym! to jest e38 przy 150 tys się dopiero dociera :D Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez czerwony16 ; 20-08-2018 o 17:49

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    250
    BMW
    E38 728 Shadow Line
    Skąd
    KATowice
    Do 5HP18 z zielonym korkiem leci MOBIL ATF LT 71141 w kolorze słomkowym.
    Specjalnie ten korek ma ten idiotyczny napis LIFETIME, żeby zamiast oleju zmienić zajechaną skrzynie ,żadnego innego sensownego wytłumaczenia nie widzę.

Podobne wątki

  1. [skrzynia] Czy wymieniać olej w skrzyni co 40 kkm?
    Przez Prosiak w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-11-2012, 10:52
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-04-2011, 12:08
  3. Olej w aut. skrzyni biegów
    Przez Individual23 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-05-2010, 19:02
  4. olej w skrzyni biegów 5hp30
    Przez dOOm_PL w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 21-03-2010, 15:55
  5. [e32][mechanika]olej skrzyni biegów
    Przez zIeLoNy3000 w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-11-2009, 22:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •