Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: BMW E32 730i - kolory przekażników

  1. #1
    Vip Vip Awatar Val
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    106
    BMW
    BMW E32 730i, BMW E32 750i
    Skąd
    Brzeg

    Post BMW E32 730i - kolory przekażników

    Może mi ktoś pomoże, bo już pierdolca dostaję.

    Postanowiłem sprawdzić w mojej BMW E32 730i 03/1988 bezpieczniki i przekaźniki. O ile z bezpiecznikami wszystko jasne (moc i kolory), to z przekaźnikami jestem w labiryncie. Oczywiście mam odpowiedni ETM (z mojego rocznika) - ale za bardzo nie mogę tam się połapać. Głównie chodzi mi o kolory, bo do czego jaki przekaźnik to wiem. ETK też nie wnosi żadnej jasności do sprawy. Przeryłem prawie cały Internet - też na ten temat nie mogę nic znaleźć.

    Pod maską uzupełnione są wszystkie możliwe przekaźniki (nie ma pustych miejsc). Ale:
    - są różne firmy (SWF, Hella, Bosch i jeszcze jakiś dziwny symbol)
    - np. przekaźnik K1 X55 - rozrusznik jest żółty SWF. Ale ma tylko dwie nóżki, a pinów w gnieździe jest 4

    Mam dodatkowo luzem klika przekaźników (powyciągałem z jakichś rozbitków 730i i 735i). I tam np. są przekaźniki SWF żółty, SWF brązowy, Bosch brązowy - każdy wygląda tak samo (ma 4 nóżki) i wzajemnie pasuje. Czy można ich dowolnie mieszać?

    I czy ilość nóżek przekaźnika musi się zgadzać z ilością pinów w gnieździe?

    Wiadomo, auto nie jest nowe i w międzyczasie ktoś mógł coś pozamieniać. Dlatego chcę to sprawdzić i przy w razie czego doprowadzić do porządku.
    Ostatnio edytowane przez Val ; 20-07-2018 o 00:14

  2. #2
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    nie ma reguły I od tego są schematy elektryczne, żeby się w tym połapać. Tak samo jak masz identyczne przekaźniki Boscha na przykład z identycznym układem pinów, a na środkowym na przykład jest napisane 86A, a wdrugim 86B I nie są one zamienne.
    pozdrawiam Bartek

  3. #3
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,646
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Gniazda przekaźników są uniwersalne, z reguły pięcio pinowe.
    Musisz sprawdzić ile pinów w gnieździe jest zarobionych.
    Na przykładzie przekaźnika K1, jeżeli są w nim tylko dwie nóżki to obstawiam, że jego gniazdo ma zarobione tylko dwa, odpowiadające im piny.

    Niektóre przekaźniki można dowolnie mieszać, na każdym z nich powinieneś mieć narysowany schemat działania.
    Z reguły jest tak, że sa to przekaźniki normalnie otwarte i zwierają przy wysterowaniu.
    Są specjalne przekaźniki, jak np. do sprysków lamp, czy czasowe do oświetlenia wnętrza, które sa bardziej rozbudowane i ich nie zamienisz z dowolnym innym przekaźnikiem.
    Nawet jeżeli układ nóżek pasuje do gniazda.

  4. #4
    Vip Vip Awatar Val
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    106
    BMW
    BMW E32 730i, BMW E32 750i
    Skąd
    Brzeg
    A "zarobione piny w gnieździe" - to chodzi o to czy są te metalowe blaszki w gnieździe czy o to że te metalowe blaszki w gnieździe są, ale przylutowane do przewodów?

    Rozumiem, że trzeba szukać po schematach w ETM?

  5. #5
    yazg.o.t. Vip Awatar yaz
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    2,646
    BMW
    e2431gt
    Skąd
    inąd
    Blog
    14
    Zarobione piny - mam na myśli blaszki w gnieździe, do których, siłą rzeczy, przylutowane są przewody.
    Generalna zasada była taka, że jeżeli jakiś pin nie jest wykorzystywany to nie jest zarobiony, nie ma tej blaszki w gnieździe.

    Nie spotkałem się nigdy z tym, żeby gniazdo miało zarobiony pin, a np. nie podłączony.

    Najlepiej sprawdzić właśnie po ETM. Jeżeli w twoim roczniku na schematach nie ma, to sprawdź rocznik wyżej.
    Ale będziesz miał pokazane na schemacie ile i jakiego koloru przewodów dochodzi do danego przekaźnika.
    To będzie oznaczało ile pinów powinno być fabrycznie zarobionych w konkretnym przypadku.

  6. #6
    Vip Vip Awatar Val
    Dołączył
    Feb 2017
    Posty
    106
    BMW
    BMW E32 730i, BMW E32 750i
    Skąd
    Brzeg
    A więc po kilkudniowym grzebaniu wyjaśniło się że ten przekaźnik rozrusznika K1 X55 - żółty SWF (co ma dwie nóżki) - w rzeczywistości to nie przekaźnik, a mostek (w środku nie ma elektroniki, a tylko są kabelkiem połączone piny). I on u mnie stoi prawidłowo, bo on jest tylko przy manualu (a ja akurat mam manual). A przy automacie musi być normalny przekaźnik na cztery piny.

    Rozumiem że kolor i firma przekaźnika jest nieistotna? Mam dużo brązowych przekaźników Boscha (numer 0332014456) - ale na nich nie ma znaczka BMW. Czy tak było fabrycznie czy ktoś ich specjalnie pozamieniał? Dodam, że są oni we wszystkich miejscach (pod maską, pod kanapą).

  7. #7
    Vip Vip Awatar ttrol
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    4,086
    BMW
    e32 750 II 88/W124 250D V 93
    Skąd
    Zgorzała/Warszawa
    kolorem Bosch oznaczał prąd jaki przekaźnik mógł przełączać, więc był istotny

    jeżeli masz jakieś inne, a są równoważne lub mocniejsze prądowo to ok
    pozdrawiam Bartek

Podobne wątki

  1. kolory wykładzin bagaznika
    Przez neo386 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-06-2015, 23:23
  2. [ blacharka] Kolory 219 i 139
    Przez UCHO w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-03-2009, 15:45
  3. Kolory BMW
    Przez rekin76 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-04-2008, 17:25
  4. [ wnetrze] kolory,tlo,BC..
    Przez 7ka w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-07-2007, 21:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •