Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: [audio] mongooes - modyfikacja audio

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa

    [audio] mongooes - modyfikacja audio

    Fabryczne audio w E38 jest dosc nieciekawe. Jednostka sterujaca ma za mala moc, a podstawowe 6 glosnikow nie daje frajdy ze sluchania muzyki. Pierwsze modyfikacje zaczalem od zmiany seryjnych 130mm glosnikow na system odseparowany Hertz'a. Jednak jakos dzwieku polepszyla sie nieznacznie, brakowalo basu. Mimo podlaczenia wzmacniacza, bas byl nadal niewystarczajacy, plytki i wytlumiony przez plastikowe obudowy trzymajace glosnik.
    Jako, ze w sluzbowej fabii na seryjnych glosnikach jakosc i poziom dzwieku jest o wiele lepszy niz w 7er, postanowilem troszke zmodyfikowac fabryczny setup. Inspirujac sie projektem kolegi Cobi (z bmw-sport) zdecydowalem sie zamontowac na przodzie glosniki o srednicy 165mm.

    Zalozenia:
    Pozostawienie wewnatrz niezmienionego wygladu.
    Pozostawienie seryjnej jednostki sterujacej, chcialem zachowac oryginalny wyglad oraz sterowanie z kierownicy.
    Wzmacniacz umiejscowiony w bagazniku w taki sposo aby jak najmniej ograniczyl funkcjonalnosc przestrzeni bagazowej.
    Polozenie nowych kabli glosnikowych.
    Glosniki 165mm w drzwiach osadzone na plycie MDF, wygluszenie.
    Poczatkowo sygnal do wzmacniacza bedzie dostarczany przez adapter HiLow -> RCA, docelowo chce dorobic wyjscia RCA przed wzmacniaczem radia.
    Na tylne drzwi narazie pojda poprzednie Hertze, w przyszlosci moze cos lepszego takze z wygluszeniem.

    Komponenty:
    Glosniki: Infinity 6520scs

    Wzmacniacz: Blaupunkt GTA460
    Kable sygnalowe + zasilajace: Dietz
    Kable sygnalowe: 5m 2xRCA+ remote, Sinuslive
    Adapter HiLow ->RCA Sinuslive
    Kable glosnikowe: 27m, 2x2,5mm2 OFC
    Inne: konektorki, zlaczki itp.

    Co jeszcze potrzebne?
    Maty wygluszajace BOLL, APP miekkie/twarde - allegro.
    Plyta MDF 8mm - 1m2 powinien spokojnie wystarczyc. Kupilem w sklepie OBI, jednak w innych podobnych marketach budowlanych takze byly, rozmiary od 4mm do 20mm.
    Najtansza farba do zabeczpieczania drewna kolor czarny - OBI
    Klej do drewna, szybchoschnacy - OBI
    Zlaczki, konektorki - sklep elektroniczny, Wolumen. O dziwo, ciezko jest dostac konektorki widelkowe, jezeli juz sa to w miare drogie.
    O narzedziach typu wyzynarka, wiertarka itp nie musze wspominac :)

    Prace:
    Prace podzielilem na 2 etapy. Pierwszy, montaz okablowania oraz wzmacniacza. Drugi, montaz glosnikow razem z wygluszeniem drzwi.
    Tak wygladal bagaznik przed:

    Przeciaganie kabli:


    Kable pociagnalem od bagaznika lewa strona, tak jak seryjne okablowanie. Nastepnie lewym progiem (jest naprawde sporo miejsca) do kolumny kierownicy i do radia.






    Sporo problemow mialem z przeciagnieciem kabli z lewej strony kierownicy na srodek, tutaj juz bardzo malo miejsca ale jakos sie udalo.



    Adapter umiescilem tuz nad radiem, niestety jest tam malo miejsca i nie mialem nawet jak zrobic zdjecia.

    Kable glosnikowe do drzwi przeprowadzilem przez wtyczke, trzeba bylo ja rozwiercic.

    Podobnie z prawej strony. Pod modulem swiatel (LCM) przez kostke do drzwi:




    Podlaczenie zasilania do wzmacniacza jest bajecznie proste. Przygotowana puszka (rozdzielnia) pradu, wystarczy przykrecic konektro oczkowy, minus zaraz obok akumulatora.


    Wzmacniacz zamonotwalem nad butla LPG, nie wyglada to moze pieknie ale spelnia moje zalozenia i jest bardzo praktyczne. Bagaznik, w ogole nie zmienil swojej objetosci praktycznej.



    Na koncu poskladac wszystko do kupy i sprawdzic czy dziala :D

    ________________________________________
    Etap 2:
    Zaczalem od wymiany ogranicznika drzwi, ktory byl pekniety. Warto posprawdzac prowadnice szyb, elektryke, zamki przed wygluszeniem drzwi, aby uniknac pozniejszego rozrywania mat i zaklejania od nowa.
    Tak wygladal stary ogranicznik:


    Seria:

    No i zaczynamy. Odcialem pianke, aby miec lepszy dostep do wnetrza drzwi. Pozniej zostala spowrotem przyklejona.


    Wygluszenie wewnetrznej blachy drzwi twardymi matami:



    Nastepnie przyszla pora na dopasowanie i wyciecie paneli z MDF (wersja robocza):



    oraz dystansow, aby odsunac glosnik od szyby:






    Ostatnie szlify:

    Malowanie dla zabezpieczenia drewna:


    Panel zamontowany:

    z glosnikiem:

    Podczas naklejania mat trzeba je solidnie podgrzac, wtedy sa plastyczne i mozna je dokladnie dopasowac do wnetrza drzwi.
    Gotowe, wygluszone drzwi:


    Niestety nie zrobilem zdjecia mocowania tweeterow ale sa umiejscowione w seryjnej kratce.
    Drugie drzwi taka sama robota, czas mnie gonil i nie zrobilem nawet jednego zdjecia :)

    Sprzet narazie nie zestrojony, chce to zrobic za pare dni, jak glosniki sie wygrzeja.
    Jak narazie glosniki spelniaja moje oczekiwania, jest bas, taki jak oczekiwalem. Oczywiscie przydalby sie subwoofer do niskich basow, jednak nie ma mozliwosci zamontowania. Wygluszenie jest niezbedne przy takim montazu glosnikow. Zamykajaca sie szybe mniej slychac, a przy zamykaniu drzwi jest zupelnie inny dzwiek.
    Po efekcie jaki osiagnalem zaczynam zastanawiac sie czy na tylnych drzwiach nie przeprowadzic podobnej operacji z wygluszeniem i lepszymi glosnikami.

    Podsumowujac cala prace, zajelo mi to ladnych pare godzin ale jestem zadowolony i pewny, ze bylo warto.

    Jednoczesnie chcialbym podziekowac AndrewE36 oraz Pyzie za pomoc przy pracach oraz Cobiemu za inspiracje i porady na PW dotyczace montazu. :zdrowko: :zdrowko:

  2. #2
    wstrząśnięty nie zmieszany Awatar WojtekD
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    8,616
    BMW
    e38 728 iA
    Skąd
    Warszawa
    Blog
    11
    Jestem pod dużym wrażeniem :)

    Gratulacje !!!
    Gra muzyka

  3. #3
    użytkownik
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,673
    BMW
    e38 czerwone
    Skąd
    Białytok
    Piękna robota :) Oby dźwięk był tego wart :) Jedyne co mi się nie podoba to miejsce przycisku od LPG :p

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    435
    BMW
    E38 728iA
    Skąd
    Kargowa/Berlin
    Po robieniu e36 już nie mam ochoty zabierać się za audio. Tym bardziej respekt dla Ciebie ;)
    Elegancko to zrobiłeś

  5. #5
    użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,914
    BMW
    Mała Ladacznica E30 M10 Coupe
    Skąd
    WPI
    Gratuluje Mongooes :D Może niedługo będę miał okazję posłuchać efektu końcowego ;) Pozdrawiam
    [URL=http://www.youtube.com/watch?v=VDqIJUMsR3A].:WIERNOSC jest NUDNA:.[/URL] :D

  6. #6
    Przyjeżdżaj na zlot albo na jakiś spot warszawski to osłuchamy ;) Niezły kawałek roboty :)
    [URL]http://7er.pl/showthread.php/9030-Damias[/URL]

  7. #7
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    May 2008
    Posty
    128
    BMW
    E65 745i
    Skąd
    Warszawa
    Dzieki za mile slowa.

    Na przycisk od LPG nie mialem wplywu, a z pozycji kierowcy jest malo widoczny wiec mi nie przeszkadza.

    Roboty sporo, ale tak czy inaczej w nastepnym samochodzie takze podjalbym sie wygluszenia.

    Napewno wpadne na jakiegos spota to posluchacie. Tylko ostrzegam, jezeli oczekujecie lupiacego basu to go nie znajdziecie :P

    Chetnie stanalbym obok seryjnego audio (tego najnizszego) aby na wlasne ucho odczuc roznice w jakosci dzwieku.

  8. #8
    użytkownik
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    2,914
    BMW
    Mała Ladacznica E30 M10 Coupe
    Skąd
    WPI
    Cytat Zamieszczone przez mongooes
    ...

    Chetnie stanalbym obok seryjnego audio (tego najnizszego) aby na wlasne ucho odczuc roznice w jakosci dzwieku.
    Da sie zrobić :D Ja mam seryjne ;)
    [URL=http://www.youtube.com/watch?v=VDqIJUMsR3A].:WIERNOSC jest NUDNA:.[/URL] :D

  9. #9
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Aug 2007
    Posty
    400
    piekna robota :) napewno polepszyla dzwiek.. ale tak jak napisal Gasper - po jednym aucie juz czlowiekowi checi na drugie odchodza :))))

  10. #10
    Vip Vip Awatar coboss
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    4,002
    BMW
    E38 730d
    Skąd
    Szlachta Rydzyńska koło wsi Leszno
    Ja też gratuluje odwagi :) kiedyś montowałem audio w 2 samochodach banalnie prostych w mojej 7er nie ma opcji abym to dotykał :D za dużo jest tego wszystkiego.... wole doskrobać do nowej parę grosza i zakupić 7er z systemem Logic7 bo podobno tylko ten ma prawdziwy wyraz. Druga strona medalu to że w tak luksusowym aucie jest tak kiepskie audio! :( żenada tym większa, że przecież BMW cały czas współpracuje z firmą Alpina. To aż szok że ta właśnie marka nie robi fabrycznego audio dla BMW :(
    ---===Bo radość to suma drobnych przyjemności===---

    *** UWAGA! ACHTUNG! ATTENTION! ATENCION! ***
    Ze względu na ograniczony czas coraz rzadziej zaglądam na forum :(
    W sprawach pilnych proszę o kontakt na maila coboss@op.pl pamiętajcie o zaznaczeniu, że jesteście klubowiczami!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •