Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Poważny awaria układu chłodniczego

  1. #1
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    124
    BMW
    728i
    Skąd
    wlkp

    Post Poważny awaria układu chłodniczego

    Witam,

    Mam poważną awarię układu chłodniczego, samochód to 728i rocznik 99.

    Zaświecił mi się dzisiaj komunikat niskiego poziomu płynu chłodniczego, niestety nie miałem nigdzie możliwości podjechania i kupna płynu i dopiero po ok 20 km dojechałem na stację.

    W międzyczasie zerkałem na wskaźnik temperatury silnika i przez cały czas stał w pionie.

    Po podjechaniu na stację zauważyłem kłęby białego dymu spod maski i kałużę pod samochodem. Cały silnik obrzygany płynem chłodniczym.

    Zalałem do pełna płyn i podjechałem do mojego mechanika który stwierdził że najprawdopodobniej pompa wody padła.

    Co myślicie o tym czy faktycznie to pompa wody czy może to być coś innego ?

    Czy warto wymienić coś innego przy okazji wymiany wody ?

  2. #2
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    No jak mechanik nie zweryfikuje to wróżenie z fusów. Bardziej martwiłbym się o uszczelkę pod głowicą czy pierścienie.

  3. #3
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    244
    BMW
    E38 750iL 2001
    Skąd
    Bydgoszcz
    Wskaźnik temperatury g...uzik znaczy. Tzn mierzy temperaturę płynu, ale jak ten ucieknie to nie ma czego mierzyć. Krótko mówiąc - mogłeś przegrzać silnik i tego nie zauważyć. Teraz trzeba powoli wszystko poskładać, żeby móc ocenić straty.
    Jeżeli faktycznie gdzieś płyn poszedł bokiem to trzeba ustalić przyczynę. Może to być drobiazg typu wąż czy spinka, a może być faktycznie pompa. Tylko w tym momencie to najmniejszy problem, tak jak pisał Bartos - trzymaj kciuki, żeby nic grubego nie poszło przez przegrzanie.

  4. #4
    Zaawansowany Użytkownik Awatar JustBringIt#
    Dołączył
    Oct 2013
    Posty
    443
    BMW
    E38 728iA 99'
    Skąd
    OP

    Post

    gdyby pompa wody siadła to by nie było właściwego obiegu płynu tym samym nie miało by jak "wyrzygać" płynu bo by stał w przewodach i silniku lub obieg byłby raczej wolniejszy niż szybszy. Tak na logikę - ale nie znam się za bardzo i mogę się mylić, sprawdź źródło wycieku - wyczyść/wysusz wszystko, niech ktoś odpali silnik a ty patrz pod maskę skąd się leje. Może termostat się zaciął ? Może chłodnica pękła ?

    Jestem świeżo co uporaniu się z 2 problemami układu chłodzenia w dwóch autach - w jednym przegrzewał się, i wywalał płyn przez korek zbiorniczka wyrównawczego ze względu na uszkodzony termostat a drugi wyrzygał mi płyn chłodniczy na ziemię i na silnik bo "mechanicy" nie dokręcili węża chłodnicy i spadł < podobna sytuacja do twojej :D

  5. #5
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Nov 2015
    Posty
    180
    BMW
    7 series E38 750 iL 1995r.
    Skąd
    UK Felixstowe
    Pompa wody jest prosta jak budowa cepa nie ma czegoś takiego że nie działa może cieknąć z uszczelnień lub mieć nadmierny luz na wirniku. Jeśli ci się nie zerwał pasek lub nie pękł któryś z węży lub chłodnica to nie ma możliwości zrobienia z samochodem tego co tobie się przytrafiło. Jechałeś z bardzo niskim poziomem płynu i to dlatego zagotowałeś silnik. Kolego lepiej jest nalać nawet czystej wody i wymienić cały płyn potem, niż zatrzeć silnik bo nie było gdzie dolać płynu. Będziesz miał ogromne szczęście jeśli nie rozwaliłeś silnika, głowicy, uszczelnień. Jak dolałeś płyn to mam nadzieję że poczekałeś aż samochód wystygnie. Ja na twoim miejscu zrobiłbym tak: wyjmij pompę wody sprawdź czy jest ok lub wymień na nową do tego nowe oringi, termostat, korek zbiorniczka wyrównawczego, sprawdzenie chłodnicy czyszczenie i kontrola wszystkich węży. No i modlitwa o to żeby silnik wytrzymał to przez co przeszedł.

  6. #6
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2016
    Posty
    124
    BMW
    728i
    Skąd
    wlkp
    Problemem był pęknięty któryś z przewodów układu chłodniczego, prawdopodobnie lał na wentylator który rozbryzgiwał wszystko po silniku. Mechanik szybko się z tym uporał.

    Co do ewentualnej możliwości przegrzania głowicy, jak mogę sprawdzić czy czegoś nie uszkodziłem ? Silnik chodzi normalnie

  7. #7
    Doświadczony Użytkownik Awatar prezE32s
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    1,899
    BMW
    Było 750iA, A8 4.2 D2 FL, Phaeton 3.2 V6, E270CDi W211 Avantgarde, jest: Phaeton 5.0 V10 TDi
    Skąd
    Chojnów
    Gdybyś go przegrzał to napewno nie chodziłby normalnie :)

  8. #8
    Doświadczony Użytkownik Awatar darekbb
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    1,520
    BMW
    E38 730iA 1995
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Masz nauczke zeby wozić płyn chlodzacy w bagazniku, oby nic Ci sie z silnikiem nie stało wskutek tej przygody bo moze wyjsc z czasem.

  9. #9
    Doświadczony Użytkownik
    Dołączył
    May 2011
    Posty
    2,605
    BMW
    ....
    Skąd
    ...
    Najlepiej to naprawić układ chłodzenia, pojeździć trochę i zrobić test na zawartość spalin w płynie chłodniczym.

  10. #10
    Zaawansowany Użytkownik
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    250
    BMW
    E38 728 Shadow Line
    Skąd
    KATowice
    i wymienić wszystkie przewody na nowe,bo za chwile będzie podobna sytuacja z następnym

Podobne wątki

  1. [silnik] Rurociąg układu chłodniczego – wymiana uszczelek
    Przez bruner75 w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-04-2016, 07:48
  2. Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 19-11-2015, 08:52
  3. [silnik] Poważny problem z silnikiem M30
    Przez pit3er w dziale Seria e32
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-12-2011, 18:40
  4. Pierwszy poważny problem z e38.
    Przez Rymar w dziale Seria e38
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 06-02-2010, 07:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •